35297
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 12 تیر 1396 ساعت 20:16

گزارش اختصاصی آنا

در جلسه کمیسیون آموزش مجلس درباره رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی چه گذشت؟

نخستین حضور سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در حالی برگزار شد که دستور این نشست مربوط به بررسی چالش بوجود آمده میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی بر سر حذف بیش از 2800 رشته محل این دانشگاه بود که موضوع در فضایی صمیمی و به‌دور از حاشیه با توافق نهایی حل و فصل شد.

مصطفی سعیدی، خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آنا- جلسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه (11 تیر) میزبان محمد فرهادی وزیر علوم، علی‌محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، مجتبی شریعی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم و جمعی از مسئولان دانشگاه آزاد و وزارت علوم بود تا در یک فضای تعاملی و تخصصی، اختلاف بوجود آمده میان این دو نهاد علمی کشور در حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شود.

در این نشست اعضای کمیسیون آموزش مجلس به بیان نظرات خود پرداختند و وزیر علوم و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی هم درباره موارد مورد اختلاف توضیحاتی ارائه کردند و پایان نشست کمیسیون، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی برای تائید رشته‌های این دانشگاه به توافق رسیدند که به گفته محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس، با اجرای این مصوبه حداقل 2300 رشته دانشگاه آزاد اسلامی تائید خواهد شد.

مشروح مذاکرات اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در این نشست به شرح زیر است.

بازگشت دانشجویان ایرانی به کشور هنر دانشگاه آزاد اسلامی در گسترش تحصیلات تکمیلی بود

اسدالله عباسی در نشست روز گذشته کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی که با وزیر علوم و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: حذف بیش از 2800 رشته دانشگاه آزاد اسلامی یعنی پائین کشیدن کرکره این مجموعه و بعد وزرات علوم می‌گوید اتفاقی نیافته است. این‌ها رشته‌هایی هستند که دارای مجوز بودند و وزارت علوم نمی‌خواهد مجوز جدید به این رشته‌ها بدهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد آموزش عالی غیر دولتی نقش خود را به خوبی ایفا کرده است و وزارت علوم باید از این دانشگاه حمایت کند نه اینکه با چنین اقداماتی التهاب ایجاد کند.

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از دستاوردهای امام راحل و شهداست و از سرمایه‌های انقلاب اسلامی به حساب می‌آید که مالک آن نظام جمهوری اسلامی است و کسی نمی‌تواند ادعای مالکیت در این دانشگاه داشته باشد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با توجه به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در جلوگیری از خروج متقاضیان تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور، اظهار کرد: بنده در سفری تحقیقاتی که در مجلس هشتم به مالزی داشتم و در سفر دیگری که اخیرا داشتم متوجه شدم که تعداد دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های مالزی تحصیل می‌کردند به شدت کاهش یافته و بیشتر دانشجویان برای ادامه تحصیل به کشور برگشته بودند که این دستاورد، هنر دانشگاه آزاد اسلامی در گسترش تحصیلات تکمیلی بود.

عباسی تصریح کرد: زمانی‌که دانشگاه‌های دولتی درهای خود را بسته بودند و متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر می‌رفتند دانشگاه آزاد اسلامی وارد شد و به جوانان کمک کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با این اوصاف هیچ عقل سلیمی حذف 2800 رشته دانشگاه آزاد اسلامی را نمی‌پذیرد.

وزارت علوم برای جلوگیری از ایجاد التهاب در کشور در تصمیم خود تجدیدنظر کند

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس هم در این نشست، درباره حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی از سوی وزارت علوم گفت: «من روی صغری این قضیه حرف دارم چه برسد به کبری آن» . سوال ما این است که آیا قانون تائید رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی که قانون خاص است با قانون بعدی که قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و قانون عام است، نقض شده است یا خیر؟ و آیا رشته سایر دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی شامل حذف شده‌اند یا خیر؟

سید محمدجواد ابطحی افزود: وزارت علوم برخی از رشته‌های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی را تائید کرده است اما رشته کارشناسی ارشد همان واحد دانشگاهی را تائید نکرده است. چطور می‌تواند مقطع دکتری را در یک واحد برگزار کرد اما برگزاری کارشناسی ارشد تائید نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با اقدام وزارت علوم به عنوان مثال 37 رشته دانشگاه آزاد خمینی‌شهر حذف شده است، بجای اینکار عملا انحلال دانشگاه آزاد اسلامی را اعلام کنید، درست‌تر است!

وی خطاب به مسئولان وزارت علوم گفت: اگر نمی‌خواهید مساله و التهاب در این شرایط خاص ایجاد شود یک بازنگری جدی در تصمیم خود در حذف 2800 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشید.

وزارت علوم به دانشگاه آزاد فرجه دهد تا در یک بازه زمانی مشخص زیرساخت‌ها و ملزومات رشته‌ها محل‌های خود را تامین کند

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برخی از واحدهای استان سیستان و بلوچستان که به عنوان مثال 6 رشته کارشناسی ارشد داشته‌اند 5 رشته آن حذف شده است. در صورتی‌که دانشگاه روی این 6 رشته حساب کرده، دانشجو گرفته و کارمند و هیات علمی استخدام کرده است و این تصمیم برای دانشجویان و دانشگاه آزاد اسلامی زیان‌بار خواهد بود.

حبیب‌الله دهمرده افزود: وزارت علوم تا کنون بارها سخاوتمندانه عمل کرده است تا معضلات نظام آموزشی کشور حل شود، پیشنهاد ما هم این است که در برخورد با رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی افراط و تفریط نشود بلکه بر اساس یک تفاهم‌نامه به دانشگاه آزاد فرجه بدهند تا در یک بازه زمانی مشخص زیرساخت‌ها و ملزومات رشته‌ها محل‌های خود را تامین کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی کارخانه اشتغال‌زایی است و فعالیت آن در شهرستان‌ها و مناطق محروم باعث خوشحالی مردم می‌شود.

دانشگاه آزاد اسلامی در راستای توسعه علمی کشور قدم‌های موثری داشته است

نائب رئیس اول کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم گفت: موضوع حذف تعداد زیادی از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی که در جامعه مطرح و باعث التهاب شده است بسیاری از متقاضیان تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویان خانواده‌های آنان را نگران کرده است که با مذاکرات انجام شده میان دانشگاه آزاد اسلامی و وزرات علوم این مساله تا چند روز آینده حل خواهد شد.

داوود محمدی تاکید کرد: دکتر فرهادی در نشست امروز توضیح داد که موضوع مربوط به حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی قانونی است و همه موظف به تمکین از قانون هستیم، اگر یک روز چه دانشگاه آزاد اسلامی و چه دانشگاه‌های دولتی تخلفی داشته باشند، وزیر علوم باید پاسخگوی آن باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس با یادآوری سال‌های ابتدایی راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد در شرایط ویژه‌ای در کشور راه‌اندازی شد و اکنون این دانشگاه سرمایه ملی است که در راستای توسعه علمی کشور قدم‌های موثری داشته است و نمی‌توان به یک‌بار بیش از 2800 رشته محل این دانشگاه را حذف کرد.

وی گفت: این موضوع که جامعه را ملتهب کرده است به ضرر نظام است و متولیان باید اهتمام بورزند تا مشکل به وجود آمده برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی حل شود.

دانشگاه مثقال مثقال آبرو جمع کرده تا به این جایگاه رسیده است نمی‌شود به یکباره 2800 رشته آن را حذف کرد

نائب رئیس دوم کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم درباره موضوع حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کمتر کسی است که درباره حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اظهار نظر نکرده باشد در صورتی‌که این موضوعات باید بر اساس تخصص و به‌صورت کارشناسانه بررسی شود.

قاسم احمدی لاشکی اظهار کرد: یک دفعه نمی‌شود 2800 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی را حذف کرد، با اینکار به نوعی می‌گویید که دانشگاه را تعطیل کنید. ما هم مانند وزارت علوم معتقدیم که باید رشته‌ها بر اساس آمایش باشد اما حذف یک بار این تعداد از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی آسیب‌زاست.

وی گفت: حدود یک سوم دانشجویان و اعضای هیات علمی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی هستند و این دانشگاه مثقال مثقال آبرو جمع کرده است تا به این جایگاه برسد.

گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مانع مهاجرت تحصیلی جوانان به شهرهای بزرگ شد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم اظهار کرد: گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی باعث شد که دانشجویان در مناطق محروم به شهرها مهاجرت نکنند و حذف رشته‌های دانشگاه آزاد یعنی مهاجرت دوباره جوانان به تهران و شهرهای بزرگ.

میرحمایت میرزاده گفت: البته موضوع آمایش رشته‌ها سیاست درستی که باید اجرایی شود، به عنوان مثال چرا باید در دانشگاه‌های شهر تهران رشته‌های کشاورزی، زراعت و دامپزشکی ارائه شود در صورتی که کاربردی در تهران ندارد و این مشاغل در شهرستان‌ها وجود دارد.

نماینده مردم گرمی در مجلس افزود: سیاست ارائه رشته‌های کارشناسی ارشد با شرط دارا بودن 2 استادیار تمام وقت باید تسهیل شود چرا که در مناطق محروم نمی‌توانیم برای هر رشته دو استادیار تمام وقت جذب کنیم و با مشکل مواجه خواهیم شد.

حذف 2800 رشته دانشگاه آزاد اسلامی منجر به بروز بحران در دانشگاه آزاد اسلامی می‌شد

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: به تعبیری ما در موضوع دانشگاه آزاد با سازمانی مواجه هستیم که مانند یک فرزند سن و سال‌دار است که این فرزند گاهی به حرف‌های وزارت علوم گوش کرده و گاهی هم گوش به حرف‌هایش نداده است. نبود کیفیت در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یک بیماری است و برای درمان بیماری باید تلاش کنیم اما نباید در شرایطی که یک تیم جدید در این دانشگاه روی کار آمده است بیش از 2800 رشته آن را حذف کنیم.

سیدجواد ساداتی‌نژاد گفت: این اقدام منجر به بروز بحران در دانشگاه آزاد اسلامی می‌شود و تیم جدید نمی‌تواند این بحران را کنترل کند.

عضو کمیسیون آموزش با بیان اینکه موضوع مجوز رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی بحث جدیدی نیست، اظهار کرد: اکنون با توجه به تغییر تیم مدیریتی دانشگاه آزاد ابتدا باید از برنامه‌های مدیریت جدید این دانشگاه آگاه بشویم و بدانیم که آقای نوریان می‌خواهد کیفیت این دانشگاه را ارتقا بدهد یا خیر، پس باید اجازه بدهیم که برنامه‌های تیم جدید اجرایی بشود و اگر عزم افزایش کیفیت را داشتند به آنها کمک کنیم.

حذف 2800 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی روش درستی نیست

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی هم با انتقاد از نگرانی ایجاد شده در جامعه درباره حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ایجاد بی اعتماد بین مردم کاری ناحق است و باید با مسببان آن برخورد شود، آیا حذف 2800 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی تصمیمی عاقلانه است؟ این نوع برخورد روش درستی نیست و باید در حکومت اسلامی جلوی این رفتارها گرفته شود.

حذف 2800 رشته دانشگاه آزاد اسلامی اقدامی آسیب‌زاست

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه حذف 2800 رشته دانشگاه آزاد اسلامی اقدامی آسیب‌زاست، گفت: البته در حذف این رشته‌ها کمیسیون ما هم بی‌تقصیر نیست چرا که چهار ماه پیش میرزاده و فرهادی را مواخذه کردند که چرا دانشگاه آزاد از قانون سنجش و پذیرش تبعیت نکرده است.

محمد بیرانوند اظهار کرد: به نظر در حذف 2800 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی بنا بر این گذاشته شده است که هیچ کدام از این رشته‌ها دانشجو ندارد وگرنه چطور می‌توان رشته کارشناسی ارشد رشته حقوق واحد خرم‌آباد را که 6 دوره فارغ‌التحصیل داشته است با وجود متقاضی تحصیل در این رشته حذف کرد؟

به گزارش آنا، در جمع بندی نهایی این نشست مقر شد که دانشگاه آزاد اسلامی با رعایت این سه شرط برای سال تحصیلی 96-97 دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش کند:

یک. واحدهای دانشگاهی که دارای رشته محل‌های دکتری هستند در مقطع کارشناسی ارشد نیز پذیرش دانشجو داشته باشند.

دو. واحدهای دانشگاهی که دارای رشته محل‌های کارشناسی هستند و تا کنون حداقل یک دوره فارغ‌التحصیل در این رشته‌ها داشته‌اند، مجاز به جذب دانشجو هستند.

سه. واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن سه استادیار تمام وقت یا دو استادیار تمام وقت و دو استادیار یا بالاتر نیمه وقت می‌توانند پذیرش دانشجو داشته باشند.

به گزارش آنا، مشروح اظهارات دکتر علی‌محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی را در اینجا و دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را در اینجا می‌توانید بخوانید.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اسامی 96 نماینده مجلس مخالف لایحه CFT اعلام شد

نماینده مجلس شورای اسلامی قسمت پنهان FATF را افشا کرد

کشور برای تصمیم‌های محرمانه هزینه داده است/ شفاف‌سازی را کلنگی برسر مخالفان می‌کنند

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

ماجرای دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز از خارج/ با FATF مانع انتقال ارز به ایران شدیم

FATF و دوگانه درد و استقامت

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

تغییر در کابینه ضرورت امروز کشور

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نقطه ابهامی ندارد/ لازم باشد استفساریه می‌دهیم

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

خبر دقیقی از مکان گروگان‌های مرزبانی ایران به دست نیامده است

معیار شورای نگهبان، شرع و قانون اساسی است

شناسایی تهدیدها و فرصت‌ها سیاستگذاری آینده را ضمانت می‌کند

برگزاری جلسه کمیسیون اقتصادی پیرامون لایحه مناطق آزاد با حضور لاریجانی

جایگاه هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت در مصوبه CFT

موافقان افشای اطلاعات کشور برای FATF از اعلام رأی خود در مجلس ابا دارند

مسیر حرکت تروریست‌های میرجاوه شناسایی شد

استیضاح آخوندی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نقطه ابهامی ندارد/ لازم باشد استفساریه می‌دهیم

تغییر در کابینه ضرورت امروز کشور

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه