سه شنبه  04  تیر  1398
جمعه , 12 آذر 1395 ساعت 11:36

واکنش بهارستانی‌ها به تصمیم سنا در قبال تمدید تحریم‌ها

هنوز یک روز از تصمیم سنای آمریکا برای تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران نگذشته است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این اقدام واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران با موافقت اکثریت سناتورهای آمریکایی مواجه شد. این در حالی است که یک عضو فراکسیون امید در واکنش به این تصمیم حداکثری سناتورهای آمریکایی اعلام کرده است، همه گرایش‌های سیاسی مجلس شورای اسلامی با اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا با ارائه یک طرح دوفوریتی در هفته مقابله می‌کنند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با ۴۱۹ رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود. اعتبار این قانون که به بهانه فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی ایران وضع شده و صنایع نفت و گاز، بانکی و نظامی ایران را هدف تحریم قرار داده است، تا پایان سال جاری (میلادی) بود.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، از اولین نمایندگانی بود که نسبت به این مسئله واکنش نشان داد. وی در گفت‌وگو با جماران اعلام کرد: اقدام سنای آمریکا در تمدید 10ساله تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران اعتماد به این کشور را در نظام بین المللی تحت الشعاع قرار می دهد و تبعات زیادی برای آمریکا در پی خواهد داشت.

عارف افزود: دولت ایالات متحده آمریکا باید بداند که اگر بخواهد در نظام بین الملل اعتماد به کشورش را زیر سوال نبرد راهی جز وتوی مصوبه سنای آمریکا ندارد.وی گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به تعهدات بین المللی مطمئنا واکنش جدی را در برابر این اقدام سنای آمریکا نشان خواهد داد و مانند گذشته راه خود را با توجه به منافع ملی ادامه می دهد.عارف ادامه داد: مسوولان سیاست خارجی ایران نیز مانند گذشته باید با هوشیاری، اقدامات کشورهای مرتبط با برجام به خصوص دولت جدید آمریکا را که به نظر می رسد می خواهد هزینه نقض برجام را متوجه ایران کند به دقت رصد و موضع گیری مناسب با توجه به منافع ملی ایران اتخاذ کنند.

طرح دوفوریتی مجلس

همچنین نائب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از تهیه طرح دوفوریتی ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی در قبال مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر تمدید ١٠ ساله تحریم‌های ایران خبر داد. محمدرضا تابش در کانال تلگرامی خود نوشت: همه گرایش‌های سیاسی مجلس شورای اسلامی با اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا با ارائه یک طرح دوفوریتی در هفته آینده مقابله به مثل می‌کنند. وی افزود: پیش‌نویس این طرح در کمتر از یک ساعت به امضای ۱۴۵ نفر از نمایندگان گرایش‌های مختلف سیاسی خانه ملت رسیده است. تابش ادامه داد: با توجه به اقدام خصمانه ایالات متحده آمریکا یعنی تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های داماتو، یک طرح دو فوریتی در مورد ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی در مجلس شورای اسلامی تهیه شده است. به گفته وی، پیش‌بینی می شود این طرح که با پیشنهاد نمایندگان در صحن علنی و کمیسیون‌های تخصصی تکمیل خواهد شد، با رأی قاطع نمایندگان تصویب و اجرایی شود.

دو اقدام مجلس ایران در مقابله با تمدید داماتو

از سوی دیگر بهروز نعمتی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب تمدید 10 ساله قانون داماتو در مجلس سنای آمریکا اظهار داشت: یکی از این اقدامات مجلس شورای اسلامی در مقابله با این اقدام، تهیه قطعنامه ای است که به امضای 220 نفر از نمایندگان رسیده و اقدام دیگر تهیه طرح دو فوریتی ممنوعیت استفاده از کالاهای آمریکایی است که به هیات رییسه تقدیم می شود و این پاسخی به تصمیم مجلس آمریکا است.وی تاکید کرد: مجلس با استفاده از ابزار خود به سیاست های استکباری آمریکا پاسخ قاطع می دهد و قطعا نمایندگان به طرح دوفوریتی ممنوعیت خرید کالاهای آمریکایی رای مثبت خواهند داد.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه پیرو بیانات رهبر معظم انقلاب، مجلس واکنش جدی و قاطعی به تصویب 10 ساله قانون داماتو نشان خواهد داد، افزود: آمریکا علاوه بر تمدید داماتو از فعالیت بویینگ و شرکت های زیرمجموعه آن با ایران جلوگیری کرده است؛ بنابراین ایران علاوه بر دو اقدام ذکر شده اقدامات جدی و قاطع دیگری انجام خواهد داد.

بررسی نقض برجام

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مصوبه کنگره آمریکا در مورد تمدید تحریم‌های ایران را آزمونی برای به چالش کشیدن رویکرد ترامپ دانست و گفت که جمهوری اسلامی ایران باید وارد بررسی نقض برجام شود.علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مصوبه کنگره آمریکا در مورد تمدید تحریم‌های ایران اظهار کرد: یکی از نکات مورد توجه رویکرد دولت جدید آمریکا نسبت به برجام و دیگری نگاه بلندمدت به وضعیت توافق برجام است که در مورد رویکرد آمریکا باید منتظر قدم بعدی باشیم و ببینیم که آیا ترامپ از حق وتوی خود استفاده می‌کند یا خیر. در واقع این مصوبه کنگره آزمونی است که رویکرد ترامپ را به چالش می‌کشد و باید ببینیم که رییس‌جمهوری آمریکا مصوبه کنگره را وتو می‌کند یا آن را تایید خواهد کرد.وی افزود: نکته مهم‌تر در این ماجرا عکس‌العمل جمهوری اسلامی ایران است. رهبری فرمودند که تمدید تحریم با هر عنوان نقض برجام است. همچنین در برجام مکانیسم حقوقی پیش‌بینی شده که باید وارد بررسی نقض برجام شویم و به نظر می‌رسد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی باید به هیأت نظارت بر برجام پیشنهاد دهد تا این هیأت نقض برجام را مورد رسیدگی قرار دهد.

انتقاد از ضعف ابتکار عمل مجلس

حشمت‌الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به این مسئله گفت جمهوری اسلامی حق دارد کلیت فضای سیاسی آمریکا را رصد کند و در قالب آن برنامه خود را به پیش ببرد. اگر جمهوری اسلامی به این نتیجه برسد که آمریکایی‌ها می‌خواهند تحریم‌های پیش از برجام را احیا کنند، آن موقع ایران هم به سمت احیای برنامه هسته‌ای خود پیش می‌رود و البته پیش از آن حقانیت خود را در مورد برجام به اثبات می‌رساند.

نماینده اسلام آباد غرب با انتقاد از عملکرد مجلس اضافه کرد: من معتقدم مجلس شورای اسلامی باید در قالب یک بیانیه تحلیلی و عملی در چارچوب قوانین تصویب شده در مجلس با دولت و کنگره آمریکا اتمام حجت کند. در حال حاضر جای این بیانیه تحلیلی در مجلس ایران خالی است. این بیانیه باید حاوی ضرب‌الاجل‌ها و حدود و ثغور مربوط به سیاست‌های ایران در قالب اصل مقابله به مثل باشد.

http://ana.ir/i/138779
تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر