جمعه  28  دی  1397
سه شنبه , 18 دی 1397 ساعت 13:02

حمله‌ها از کجا شروع شد؛

«عملیات فریب» تندروها علیه مجمع تشخیص و آیت‌الله آملی‌ لاریجانی

مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره جدید با برخی حمله‌ها توسط بعضی از تندورهای جریان چپ و انحرافی مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری آنا، بعد از وفات آیت‌الله هاشمی شاهرودی بود که رهبر انقلاب در حکمی آیت‌الله آملی لاریجانی را به عنوان رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند و نقشۀ راه جدید این مجمع را برای کمک به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در دستور کار قرار دادند.

این انتصاب مخالفانی از دو طرف جریان منتسب به رادیکال چپ و راست داشت. بخشی از جریان اصلاح‌طلب که از دهه 70 تندروهای زیادی انجام دادند و در برهه‌های خاص قصد داشتند از برخی جریانات برای رسیدن به منافع حزبی خود بهره ببرند، از این انتصاب دل خوشی ندارند. یکی از دلایل مخالفت‌های آنان با این انتصاب برخورد جدی آملی لاریجانی با بعضی از تحریک‌کننده‌های سال 88 است. این افراد همان‌های هستند که در انتخابات این سال 40 میلیون رأی مردم را نادیده گرفتند و سبب برهم خوردن امنیت کشور و ایجاد تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران شدند.

اصلاح‌طلبان روش‌های تحلیلی را برای رد این انتصاب به‌کار گرفته‌اند. آنها می‌گویند که رهبری تنها از جریان راست یا اصولگرا افرادی را منصوب می‌کنند! که برای مردود دانستن این موضوع می‌توان از دو گذر تاریخی و تحلیل استفاده کرد. در خاطرات مرحوم هاشمی رفسنجانی آمده که آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای رهبری به موسوی خوئینی‌ها که مرد خاکستری اصلاح‌طلبان است برای تصدی سمت مسئول دفتری خود پیشنهادی را ارائه کردند، ولی خوئینی‌ها تنها از رهبری ریاست بر قوه قضائیه را طلب کرد که با سابقه برخی از این افراد در نظام قضائی، نسپردن عدالت به آنها کار درستی به نظر می‌رسد.

آیت‌الله خامنه‌ای همواره در انتصاب مسئولیت‌های نظام و نهادهای حاکمیتی از تمام جریان‌ها استفاده کردند. در مجمع تشخیص مصلحت نظام افرادی مانند؛ علی‌اکبر ناطق نوری که به جریان دولت نزدیک است، شیخ حسن صانعی از نفرات اصلی جریان اصلاحات، مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز، محمدجواد ایروانی و آقازاده از وزیران دولت اصلاحات و محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاحات حضور دارند، بنابراین نشان می‌دهد که این انتصاب به دور از قوم‌گرایی و برای مصلحت کشور بوده است. پس تحلیل آنها برای اینکه نشان دهند آیت‌الله آملی لاریجانی از یک گروه خاصی است، به محاق می‌رود. رئیس دستگاه قضائی کسی بود که در شرایط سخت سال‌های فتنه به صورت تمام قد در مقابل این جریان ایستاد.

از سوی دیگر جریان انحرافی به سرکردگی حلقه بهاری‌ها علیه آیت‌الله آملی لاریجانی دست به تحرکات رسانه‌ای و تبلیغاتی زده‌اند، آنها که از برخورد با فسادهای چندین میلیون یوروی خود اطلاع دارند و از سرمنشأ برخی از فسادهای موجود در دولت نهم و دهم بودند، با انتصاب او در مجمع تشخیص مصلحت نظام رویی خوشی نشان نداده و شروع به جنجال‌آفرینی کرده‌اند. مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوران جدید وظایف سنگینی را بر عهده دارد و به خواسته رهبری باید در قوام و استحکام نظام اسلامی کارهای بسیاری زیادی را انجام دهد و از همه مهم‌تر که در حکم رهبری برای رئیس جدید آمده است، لزوم تغییرات ساختاری و محتوایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

حجت‌الاسلام مصباحی‌‌مقدم درباره نظارت قانونی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته، البته مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه مربوط به بیش از یک دهه پیش و دوران ریاست مرحوم هاشمی رفسنجانی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام است. این نظارت از همان دوران به صورت بی‌سروصدا در حال اعمال بوده است. البته در زمان آقای هاشمی رفسنجانی شاید به‌گستردگی  تأثیرگذاری امروز نبوده است و عملاً خیلی جدی گرفته نمی‌شد.

در این بین دولتی‌ها نیز قبل از انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام دست به کار شدند و حتی روزنامه دولتی ایران نیز گزارشی با عنوان اینکه باید روحانی به پنج دلیل رئیس مجمع تشخیص شود، منتشر کرد و یکی از دلایل اصلی خود را این گونه معرفی کرد که باید رئیس‌جمهورها در مسند مجمع نیز قرار بگیرند که در گذشته و در دولت‌های اصلاحات و احمدی‌نژاد این موضوع وجود نداشته است.

انتهای پیام/4071/4082/پ

تخریب دستگاه قضائی، تخریب اصل نظام است

تخریب دستگاه قضائی، تخریب اصل نظام است

انتقاد نماینده اصلاح‌طلب از بی‌توجهی دولت به خواست فراکسیون امید

انتقاد نماینده اصلاح‌طلب از بی‌توجهی دولت به خواست فراکسیون امید

برخی به دنبال تخریب دوران دفاع مقدس هستند

برخی به دنبال تخریب دوران دفاع مقدس هستند

 لایحه اصلاح قانون پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت اصلاح شد

لایحه اصلاح قانون پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت اصلاح شد

نزاع‌های بین نهادها باید به نحوی عالمانه، فنی و حقوقی حل شود

نزاع‌های بین نهادها باید به نحوی عالمانه، فنی و حقوقی حل شود

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست  آیت‌الله آملی لاریجانی

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی

حلقه اولیه شورای انقلاب چه کسانی بودند/ متفکر ایده شورای انقلاب

خدمه‌ شاه در دادگاه خلخالی درباره 300 چمدان سرقتی چه گفتند؟

هدف اصلاح‌طلبان برای پیاده شدن از قطار دولت روحانی چیست؟

قوه‌ قضائیه گزارش دولت خاتمی درباره تیر سال 78 را دروغ اعلام کرد

محمدرضا اعتماديان يار دیرینه انقلاب درگذشت

مراسم ختم مرحوم محمدرضا اعتمادیان برگزار می‌شود

آخرین رئیس شورای سلطنت که در دیدار با امام خمینی(ره) استعفا داد

فرار خاندان سلطنتی پهلوی همراه با چاشنی غارت بزرگ قرن

واکنش بسیج رسانه به دستگیری خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

رفسنجانی: موسوی‌خوئینی‌ها به دنبال سهم‌خواهی از رهبری بود

خدمه‌ شاه در دادگاه خلخالی درباره 300 چمدان سرقتی چه گفتند؟

مراسم ختم مرحوم محمدرضا اعتمادیان برگزار می‌شود

فرار خاندان سلطنتی پهلوی همراه با چاشنی غارت بزرگ قرن

رفسنجانی: موسوی‌خوئینی‌ها به دنبال سهم‌خواهی از رهبری بود

استانی‌شدن انتخابات، خانه ملت را به مجلس خواص تبدیل می‌کند

اولین کشوری هستیم که دموکراسی مبتنی بر اسلام را ارائه کردیم

نزاع قدیمی شیخ چپ و عالی‌جناب توسعه‌گرا

آیت‌الله موحدی‌کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران است

سرنوشت متفاوت اعضای آخرین شورای سلطنت زمان پهلوی چه بود

«شاه چمدانی»