دوشنبه  27  خرداد  1398
يكشنبه , 15 مهر 1397 ساعت 23:38

آیت‌الله اراکی:

منطق رای به CFT یعنی نمی‌توانیم، می‌ترسیم، تنها می‌مانیم/ رهبری قطعا مخالف این تصویب بودند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: منطق کسانی که به CFT رأی دادند در این سه عبارت خلاصه می‌شود: نمی‌توانیم، می‌ترسیم، تنها می‌مانیم.

به گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله محسن اراکی، آیت‌الله محسن اراکی، در درس اخلاق خود در مدرسه علمیه معصومیه با اشاره به کسانی که در صدر اسلام از آمدن به جنگ سرباز می‌زدند، گفت: طبق آیات قرآن، کسانی که به CFT رأی دادند سه بهانه می‌آورند: اولاً می‌گویند نمی‌توانیم «لا طاقة لنا»؛ دوم اینکه می‌گویند می‌ترسیم «إِنَّما ذٰلِکمُ الشَّیطانُ یخَوِّفُ أَولِیاءَهُ فَلا تَخافوهُم وَخافونِ إِن کنتُم مُؤمِنینَ» و سوم اینکه می‌گویند ما تنها هستم و عده دشمن خیلی زیاد است؛ اقتصاد ما، ارز ما همه دست اوست؛ خدا در جواب می‌فرماید من یتق اللّه یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب. مگر شما ایمان ندارید که خدا پشتوانه شماست چرا از تنهایی می‌ترسید؟ «لَا یَسْتَئْذِنُکَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْأَخِرِ أَن یُجَهِدُواْ بِأَمْوَلِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ وَاللَّهُ عَلِیمُ بالْمُتَّقِینَ»

مدرس درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: منطق کسانی که به CFT رأی دادند در این سه عبارت خلاصه می‌شود: نمی‌توانیم، می‌ترسیم، تنها می‌مانیم؛ اما در مقابل، متقین می‌گویند می‌توانیم، نمی‌ترسیم، خدا با ماست. این همان گفتمان مقام معظم رهبری و منطق قرآن است.

عضو هیئت‌رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: می‌گویند اگر FATF را نپذیریم پول به ما نمی‌دهند ما را محاصره می‌کنند ارز به ما نمی‌دهند؛ مگر شما به خاطر این مسائل انقلاب کردید؟! مگر روزی که ما انقلاب کردیم همه دنیا پشت سر شاه نبودند در اوج انقلاب رئیس‌جمهور چین به ایران آمد و قول پشتیبانی از شاه را داد ولی مردم پیروز شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات 44 تا 47 سوره توبه تأکید کرد: «إِنَّمَا یَسْتَئْذِنُکَ الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْأَخِرِ وَ ارْتَابَتْ قُلُوبُهُمْ فَهُمْ فِی رَیْبِهِمْ یَتَرَدَّدُونَ» کسانی که در مبانی دین و وعده‌های الهی شک دارند این‌ها هستند که از رسول خدا برای نرفتن به جهاد اذن می‌خواهند و بعد رسول خدا هم به این‌ها اذن می‌دهد وقتی رسول اکرم می‌بیند بخشی از جامعه توان کار ندارد فشار نمی‌آورد، بالاخره باید این جامعه را نگه داشت باید جامعه را مدیریت و رهبری کرد. اگر پیامبر اذن ندهد این بخش از جامعه مقابل رهبری خواهند ایستاد و برای جامعه مشکل‌ساز می‌شوند؛ این شأن رهبری‌های الهی است.

وی اضافه کرد: وقتی اواخر جنگ آمدند به امام راحل گفتند ما نمی‌توانیم امام فرمودند جام زهر می‌نوشم یعنی من با این کار در دل موافق نیستم ولی چاره‌ای ندارم. اگر همان روز ما ادامه می‌دادیم تا صدام را خودمان ساقط کنیم امروز اکثر مشکلات منطقه اتفاق نمی‌افتاد ما باید از گذشته تاریخی خود عبرت بگیریم امام فرمود جام زهر را می‌نوشم یعنی این نیروهایی که دست‌ابزار من هستند و با آنها باید کارها را پیش ببرم گفته‌اند ما نمی‌توانیم درحالی‌که امام چند ماه قبل از قطعنامه فرمود ما می‌توانیم؛ معنای رهبری این است که امام باید مدارا کند «أَ نُلْزِمُکمُوها وَ أَنْتُمْ لَها کارِهُونَ» شأن رهبران الهی این نیست که به پیروان خود فشار آورند وقتی می‌بینند پیروانشان سستی می‌کنند، همپای پیروان حرکت می‌کنند مدارا می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: من امروز از همین‌جا اعلام می‌کنم آنچه امروز در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد این موافق با مواضع مقام معظم رهبری نبود مقام معظم رهبری قبلاً اعلام موضع کرده بود. چند سال است مقام معظم رهبری می‌فرماید اقتصاد مقاومتی. یعنی از تحریم مالی و سیاسی دشمن نترسید اعتماد به نیروی داخلی خودتان کنید اما نتیجه این می‌شود که FATF و CFT را برای حل مشکلات اقتصادی تصویب می‌کنند! دلیلشان هم این است که اگر ما این کار را نکنیم دیگر کشورها ارتباط بانکی‌شان را با ما قطع می‌کنند؛ خب قطع کنند، مگر قرار بوده ما با اعتماد بر این‌وآن اقتصاد خودمان را بسازیم؟! پس اقتصاد مقاومتی چه می‌شود؟!

مدرس درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه عنوان کرد: مگر مراجع قم اعلام نظر نکردند! مگر حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی اعلام موضع نفرمود؟ مگر حضرت آیت‌الله نوری همدانی اعلام موضع نفرمود؟ چرا به حرف بزرگان حوزه گوش نکردید و نمی‌کنید؟ حال که گوش نکردید پای حرفتان بایستید.

وی افزود: من پیشنهادم این است آنها که رأی به FATF ندادند اسمشان را اعلام کنند؛ از هیچ‌چیز هم نترسند یقین هم داشته باشند که آینده از آن آنهاست و ملت ما از آنها قدردانی و تشکر خواهد کرد تا مردم بدانند چه کسانی در شرایط سخت پای قرآن ایستادند و چه کسانی نایستادند.

آیت‌الله اراکی در پایان خاطرنشان کرد: رهبری قطعاً با آنچه امروز در مجلس تصویب شد مخالف است؛ اینکه گفته شود ما با دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفتیم و پیام آمد که مقام معظم رهبری مخالف «بررسی» نیستند این یعنی مقام معظم رهبری آنچه را شما تحمل آن را ندارید نمی‌خواهد به شما تحمیل کند ولی شما وظیفه دارید بر مبنای «ما می‌توانیم» عمل کنید. شما وظیفه دارید بر مبنای اقتصاد مقاومتی عمل کنید.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/316318
بعید می‌دانم نمایندگان مجلس متن لایحه CFT را خوانده باشند

بعید می‌دانم نمایندگان مجلس متن لایحه CFT را خوانده باشند

تصویب CFT نشان از ضعف مجلس در تشخیص مصالح نظام دارد

تصویب CFT نشان از ضعف مجلس در تشخیص مصالح نظام دارد

تضمین نمی‌دهیم با CFT مشکلات کشور حل شود

تضمین نمی‌دهیم با CFT مشکلات کشور حل شود

CFT تصویب شد

CFT تصویب شد

تعداد اخبار امروز گروه : 7 خبر