يكشنبه  28  بهمن  1397
يكشنبه , 15 مهر 1397 ساعت 19:23

محمد کاظم انبارلویی*

سخنی با وزیر کشور

سیاست دولت مدارا با رسانه‌های دشمن در فضای مجازی است و حتی نه‌تنها مدارا بلکه کمک به پیام‌رسان‌های آن‌هاست

گروه سیاسی خبرگزاری آنا، هفته گذشته  شورای هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا و مسئولان اقتصادی کشور تصویب کرد؛ «ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» ایجاد شود. فلسفه ایجاد ستاد و حکم  رئیس‌جمهور به وزیر کشور به‌عنوان رئیس این ستاد، بنا بر آنچه خبرگزاری دولتی ایسنا می‌گوید، این بود؛ اقدامات اقتصادی دولت تحت تأثیر تبلیغات مخرب نه‌تنها  به چشم نمی‌آید بلکه  وارونه  جلوه داده می‌شود، لذا این  باعث آشفتگی بازار می‌شود. رئیس‌جمهور در حکم خود به وزیر کشور آورده است: «وظیفه ستاد سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی رسانه‌ای و نظارت بر اجرای آن‌ها برای ایفای نقش فعال و مؤثر در مواجهه  با جنگ روانی و اقتصادی است.» وزیر کشور در پیشینه خدمات خود به نظام، کار رسانه‌ای در صداوسیما، نمایندگی مجلس و نیز ریاست دیوان محاسبات  کشور را  دارد. لذا بهترین گزینه برای این سمت است.

به نظر نگارنده او سه وظیفه کلیدی برای حسن انجام این مأموریت دارد:

1- یک جمع‌بندی از مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی و نتایج اجرای آن را در نبرد اقتصادی با دشمن ارائه دهد و بگوید همین مصوبات که وظیفۀ ذاتی دولت و دستگاه‌های زیرمجموعه  دولت در حوزه اقتصاد است آیا می‌شد انجام بگیرد یا نه؟ از جمله همین مصوبه موسوم به «ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی اقتصادی کشور».

2- تصویب‌نامه‌های هیأت دولت در حوزه اقتصاد و مسائل مالی کشور را که مورد رصد رسالت طی دو سال اخیر بوده، فهرست کند و نسبت این تصویب‌نامه‌ها  با مسائل و حل مشکلات اقتصادی کشور را  بیان نماید. اغلب این  تصویب‌نامه‌ها  بنا بر نظر رئیس مجلس وفق اصل 85 و 138 خلاف قوانین و مقررات عمومی کشور است که در نقد رسالت به آن‌ها  اشاره شده و متأسفانه  تاکنون پاسخی دریافت نشده است.

این دو سؤال، کلیدی‌ترین سؤالات در اولین مواجهه او با رسانه‌های کشور برای روشنگری است.

3- رئیس‌جمهور در حکم خود به وزیر کشور، او را موظف کرده است که در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی دشمن، هم سیاست‌گذاری و هم برنامه‌ریزی و هم نظارت کند.

رحمانی فضلی یک عنصر آشنا با رسانه و کارکردهای آن است، لذا او می‌داند امروز جنگ سیاسی و اقتصادی و روانی دشمن در فضای مجازی، طراحی و عملیاتی می‌شود، اما سیاست دولت مدارا با رسانه‌های دشمن در فضای مجازی است و حتی نه‌تنها مدارا بلکه کمک به پیام‌رسان‌های آن‌هاست. شاهد این ادعا مقاومت دولت در برخورد با تلگرام است که علی‌رغم مصوبات قرص و محکم در شورای‌عالی فضای مجازی، دولت همچنان از برخورد با  تلگرام پرهیز دارد.

سخن آخر این‌که؛ اگر پاسخگویی به سه وظیفه  یادشده را مقدمه شروع کار آقای وزیر کشور در این حوزه  خطیر تلقی کنیم، فوری‌ترین سؤال این است که؛ ذهن جامعه  اکنون در ارتباط با اغتشاش در قیمت‌ها و بی‌انضباطی در بازار و ورود به حوزه  تورم دورقمی درگیر است. مردم می‌خواهند بدانند چرا قیمت ارز از 3500 تومان به 4220 تومان و بعد 7 و 8 هزار تومان تا 19 هزار تومان بالا رفت؟ چرا قیمت طلا این‌قدر دچار تلاطم شد؟ چرا نرخ برابری ریال با طلا وفق قوانین کشور صورت نگرفته است؟ چرا دولت وظیفه ذاتی خود در حفظ ارزش پول ملی را  فراموش کرده و بازار پولی و مالی و بانکی را  به امان خدا رها کرده است؟ به هر حال او باید به این سؤال پاسخ دهد که چه اتفاقی در کشور افتاده است، چرا بالا رفت، چرا پایین آمد، دلایل توجیهی آن چیست و دولت در این معرکه بالا رفتن و پایین آمدن کجای قضیه  بوده است؟

او باید  به این سؤال نیز پاسخ دهد که آثار مخرب این پدیده در حوزه  مالی و پولی چیست؟ چگونه آن را می‌توان در نقطۀ مطلوب و حقیقی تثبیت کرد؟

مجموعۀ این پاسخ‌ها می‌تواند در جامعه برای ابهامات مطرح در حوزه کارکرد اقتصادی دولت روشنگری ایجاد کند. این روشنگری‌ها حتی می‌تواند جای خالی سخنگوی دولت را نیز پر کند.

انتهای پیام/4071/پ

به استقبال روز مبارزه با استکبار جهانی برویم!

به استقبال روز مبارزه با استکبار جهانی برویم!

حمله انتحاری نیروهای تکفیری به اتوبوس سپاه در جاده خاش به زاهدان

۲۶ شهید و ۱4 زخمی آخرین آمار حادثه تروریستی اتوبوس سپاه است

پرشکوه‌ترین حضور مردم در جشن انقلاب/قیام موشک‌های بالستیک در مسیر

برخی خواص با حاشیه‌پردازی به‌دنبال انحراف مطالبات مردم هستند

راهپیمایی جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود

ضرورت حضور مدیر جوان در گام دوم انقلاب/ نشست ورشو سیرک مسخره بود

تاریخ‌سازترین تصمیم برای آینده کشور/ پاسخ مجمع به نخبگان چیست؟

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار می‌شود/ FATF در دستور کار

امشب ساعت 21 بانگ تکبیر در آسمان ایران طنین‌انداز می‌شود

تجمع طلاب حوزه علمیه قم برای دفاع از مرجعیت در مخالفت با FATF بود

حمله انتحاری نیروهای تکفیری به اتوبوس سپاه در جاده خاش به زاهدان

شما بگویید...!

ضرورت حضور مدیر جوان در گام دوم انقلاب/ نشست ورشو سیرک مسخره بود

حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ماند/ فرهانچی قائم‌مقام جدید

تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط حسین شریعتمداری

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی نهایی لایحه پالرمو آغاز شد

تجمع مردم قم در دفاع از معیشت و مخالفت با FATF برگزار می‌شود

1700 کودک توسط رژیم بحرین بازداشت و شکنجه می‌شوند

اقتصاد مقاومتی تنها راهکار اساسی حل مشکلات اقتصادی کشور است

آمریکا از اسلام و انقلاب می‌ترسد