237773
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 19 مرداد 1397 ساعت 13:41

آیت‌الله امامی‌کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

مواضع ایران برای مذاکره با آمریکا تغییر نکرده است/ تشکر از قوه قضائیه برای برخورد جدی با محتکران

خطیب نماز جمعه تهران گفت: همه امید آمریکایی‌ها کشاندن ایران پای میز مذاکره است، اما مواضع ایران همان است که رهبر معظم انقلاب از ابتدا بیان کردند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی در خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به کلمه فساد، اظهار کرد: کلمه فساد و مفسده در قرآن کریم آمده است و راغب اصفهانی در تفسیر فساد می‌نویسد اگر چیزی از اعتدال خارج شود و جایگاه و مسیرش عوض شود، به فساد تعبیر می‌شود.

وی با اشاره به فساد در بدن و روح گفت: فساد در بدن همین دردها، بیماری‌ها و مشکلات جسمی است و فساد در روح عصبانی شدن در جایی که نباید است.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با اشاره به آیه‌ای از قرآن مبنی بر اینکه اموال خود را در اختیار سفها نگذارید، اظهار کرد: خداوند منابع و مال را مایه قوام جامعه قرار داده است و این معنایش این است که اموال برای همه مردم است و به فرد خاصی تعلق ندارد. زمین، کشت، صنعت و تولید برای همه است و کسی که زمین را می‌کارد و یا می‌سازد می‌تواند مالک آن شود ولی همه باید در حدی که خدا معین کرده حرکت کنند.

امامی کاشانی افزود: استعدادها برای گرفتن و ضبط مال و درخواست‌ها برای گرفتن پول زیاد است و این استعداد باید مهار شود و اگر نشود، تبدیل به فساد خواهد شد.

وی ادامه داد: فساد در سه چیز ریشه دارد؛ یکی آرزو، دیگری کبر و استکبار و در آخر حرص است. حرص در موارد مثبت می‌تواند مثبت باشد؛ به طور مثال بر تقوا و اصلاح کسی حرص داشته باشیم، این خوب است. آدم حریص به مقصد نمی رسد، چراکه مقصد او جمع کردن مال است. انسان حریص به این مقصد هم نمی‌رسد چون مرگ می‌آید و او را می‌برد.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: سرنوشت حرص عذاب خدا است، این افراد در روز قیامت رو سیاه هستند.

امامی کاشانی در ادامه افزود: از قوه‌قضائیه تشکر می‌کنم که مجازات‌هایی را برای محتکران و مفسدان اقتصادی تعیین و اعلام کرده است. امروز که در جنگ اقتصادی با دشمن هستیم، باید اعمال مجازات‌ علیه مفسدان اقتصادی را جدی بگیریم، قوه‌قضائیه، بحمدالله، در این زمینه به وظیفه خود به خوبی عمل می‌کند.

وی گفت: امام راحل عزیزمان به من گفتند که این انقلاب باقی می‌ماند و هرکس به آن بد کند، به خودش بد کرده است و آبروی خود را می‌برد.

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: من به سودجویان این هشدار را می‌دهم که زندگی دنیا و آخرت خودتان و فرزندانتان را سیاه نکنید، این کارها را ترک کنید، دلار خریدن، سکه و برنج و دیگر اقلام را جمع کردن و کشور را به تلاطم کشاندن، هیچ عاقبتی برای شما ندارد؛ این کشور در سایه امام زمان (عج) است.

امامی کاشانی گفت: ما به امید خدا از این گردنه‌ها عبور خواهیم کرد و این کشور به صاحب اصلی آن خواهد رسید.

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم با بیان اینکه ما با دشمنی آمریکا روبرو هستیم، تصریح کرد: آن‌ها از خبرهای داخل کشور ما سوءاستفاده می‌کنند. از یک طرف دم از مذاکره می‌زنند و از طرف دیگر اقتصاد ما را هدف گرفته‌اند برای فشار برای تسلیم در برابر مذاکره. البته هیچ ایرانی این را نمی‌پذیرد که چند فرد ماجراجو در کشور شروع به سروصدا کنند و بعد هم افرادی که گرفتار هستند، فریب آنها را بخورند و با آنها مخلوط شوند و کسانی از آنها عکس بگیرند و منعکس کنند که در ایران ناآرامی وجود دارد.

امامی‌کاشانی تاکید کرد: این وضعی است که در کشور ما درست می‌کنند و دنیا دارد روی آن مانور می‌دهد و آمریکا هم همه امیدش به این است که برای کشاندن پای میز مذاکره فشار بیاورد. اما چه مذاکره‌ای، مذاکره‌ای که اصل آن را آمریکایی‌ها ترسیم کنند. باید به اینها گفت که مواضع ایران همان است که رهبر معظم انقلاب از ابتدا بیان کردند. بر فرض محال اگر هم مذاکره‌ای صورت بگیرد، این آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و دروغ می‌گویند و دوباره بساط را بر هم می‌زنند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه روزنامه واشنگتن پست از افزایش چشمگیر دروغ‌های ترامپ آمار جالب توجهی ارائه کرده است، گفت: ترامپ در ۵۵۸ روز گذشته 4 هزار و ۲۲۹ دروغ گفته و پیمان شکسته و در دو ماه اخیر ۹۷۰ مرتبه دروغ گفته و نقض عهد داشته است. این طور که این روزنامه آمار داده است از روز اولی که این آقا روی کار آمده، روزی بیش از هفت دروغ و نقض پیمان داشته است.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع)، گفت: حضرت به نقل از حضرت مسیح فرموده‌اند که کسی که زیاد دروغ بگوید، بها و ارزشی ندارد و انسان سبکی است و طبق این حدیث، ترامپ و صحبت‌های او اصلا ارزش و قیمتی ندارد.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد این طور بگوید که فشارهای اقتصادی علیه ایران اثرگذار بوده و البته در این راه همراهی بن‌سلمان و رژیم صهیونیستی را هم با خود دارد چرا که اینها می‌خواهند کشورهای اسلامی را تحت فشار قرار داده و جهان اسلام را بهم بریزند.

وی با بیان اینکه ما باید هشیار باشیم و وحدت کلمه داشته باشیم، گفت: هرکس در هر جایگاهی قرار دارد اعم از مردم، بخش خصوصی و دولت، همه و همه باید به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: رهبر انقلاب در پیامی به دولت این طور گفته‌اند که ما برای حل مسئله بانک‌ها و نقدینگی به یک کار گروه حساس، اثرگذار، شجاع و فعال نیاز داریم تا فقط فکر کنند و ببینند که با مسأله بانک‌ها و مشکل نقدینگی چطور باید برخورد کنیم.

امامی‌کاشانی با بیان اینکه نگذاریم نقدینگی به سمت بازارهای طلا، مسکن، ارز و برخی کالاهای دیگر سرازیر شود، خاطرنشان کرد: طبیعی است هر جا که نقدینگی به آن سمت حرکت کند مشکلات و وضعیت نامناسبی را برای کشور خواهیم داشت.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: کارگروهی که هفته‌ای یک جلسه داشته باشد فایده‌ای ندارد. این کارگروه باید فعالانه کار کند تا بتواند در یک بازه زمانی یک تا سه ماهه، برنامه مشخصی را به رئیس‌جمهور ارائه بدهد و سپس دستور دریافت کند و آن دستورات را عملیاتی و اجرایی سازد.

امامی کاشانی افزود: امروز، زمان جنگ اقتصادی است و عمل به وظایف و تلاش برای حل مشکلات تکلیف است. آن‌هم برای کشوری که ام‌القرای و امید اهل‌بیت است.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که به فکر جمع کردن کالا و ارز هستند از این فکر توبه کنند، این کشور با این میزان از ذخایر، ظرفیت‌های مادی و انسانی و جوانان با استعدادی که دارد، نباید مشکلی داشته باشد و نباید این طور شود که دشمن برای ما دندان‌تیز کرده و به طمع بیافتد.

انتهای پیام/4034

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بررسی حقوقی صلاحیت هیأت عالی نظارت مجمع در بررسی لوایح پالرمو و CFT

‍ جلسه استراتژيک!

نترسید، نترسید

ماجرای نامه جلیلی به روحانی قبل از تصویب برجام/ وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

همایش «تضمین نمی‌دهیم» برگزار می‌شود

آزادی فلسطین بر مبنای انسانیت است

قانون پایستگی پیرمردها/ شیفتگان خدمت یا تشنگان قدرت، مسئله این است

براندازان نظام خط‌دهنده اصلی به کروبی بوده‌ و هستند

واکنش سخنگوی شورای‌نگهبان به یک شایعه‌

دولت با دور زدن قانون، افراد مورد علاقه‌اش را مشمول قانون بازنشستگی نمی‌کند

شورای مرکزی حزب اراده ملت ایران ترمیم شد

اعضای CFT نگاه تناقض‌آمیزی به مفهوم تروریسم دارند

تحقق گفتمان غالب در جریان اصولگرایی

فراخوان رهبر انقلاب، فصل‌الخطاب است

بدنه دولت نیازمند بازنگری ساختاری است

چندجانبه‌گرایی بین‌المللی، تحریم‌های ظالمانه را خنثی می‌کند

تیم دولت روحانی اشرافی و ضعیف است

مدیران ناکارآمد عامل نابسامانی اقتصاد

دولت جوانان را جایگزین مدیران پیر کند

همایش «تضمین نمی‌دهیم» برگزار می‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه