222508
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 19 مرداد 1397 ساعت 12:33

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی:

آسیب‌های فرهنگی حل نشود شاهد پیشرفت‌های اقتصادی نخواهیم بود/ امکان حل بسیاری از مشکلات کشور با کار فرهنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کشور با کار فرهنگی قابل حل است، گفت: الگوهای غلط در جامعه موجب بیماری‌های فرهنگی شده و به تبع آن مانع رشد اقتصادی در کشور می شود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حسن بنیانیان در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران که با محوریت «آسیب‌شناسی فرهنگی و بیماری‌های اقتصادی» بیان شد، اظهار کرد: وقتی رابطه فرهنگ را با اقتصاد می‌سنجیم مخاطبان باید ذهن خود را از کالاهای فرهنگی خالی کنند. اینجا کلمه فرهنگ منظور اعتقادات، ارزش‌ها، الگوهای رفتاری و نمادهاست که در همه روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ما حضور و جریان دارد.

وی اضافه کرد: ده‌ها دلیل وجود دارد تا متوجه باشیم معضلات اقتصادی روی اعتقادات و رفتارهای مردم اثر مثبت و منفی می‌گذارد و به همین دلیل است که مسئولان کشور از دولت‌ها می‌خواهند مشکلات اقتصادی را سریع‌تر برطرف کنند برای همین است که می‌دانند معضل‌های اقتصادی چقدر در فرهنگ ما تخریب ایجاد می‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وقتی مدیران می روند سراغ حل مشکلات اقتصادی با سلسله‌ای از معضلات فرهنگی روبه‌رو می‌شوند، گفت: بیماری‌های فرهنگی مانع رشد اقتصادی است و در طول تاریخ آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور تحمیل کرده است، برای مثال مشکل قاچاق کالا در کشور ریشه فرهنگی دارد و آن تقاضای جامعه به سمت کالاهای خارجی است.

بنیانیان تاکید کرد: وقتی برای مبارزه با قاچاق می‌رویم، به یک فرهنگ 400 ساله برمی‌خوریم که همان غرب‌زدگی و شیفتگی به کالای خارجی است تا جایی که حتی بیسیاری از تولید کنندگان کالای خوب ایرانی را با مارک خارجی می‌فروشند.

وی با بیان اینکه برخی از بیماری فرهنگی در کشور درآمد کسب می‌کنند، گفت: این حجم از دلبستگی به کالای خارجی از نبود اعتماد به خود ناشی می‌شود و در بسیاری از موارد برخی از مردم می‌خواهند نام‌های تجاری فارسی خود را با حروف انگلیسی نوشته بنویسند تا جذاب‌تر باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مشکلات بروکراسی در کشور، تصریح کرد: وقتی می‌خواهیم آسیب‌های بروکراسی را بررسی کنیم به رفتارها، باورها و ارزش‌های غلط بخشی از کارکنان دولت در برخورد با مردم مواجه خواهید شد که این هم یک معضل فرهنگی است.

بنیانیان افزود: بدون شک تا زمانی که آسیب‌های بخش‌های فرهنگی حل نشود شاهد پیشرفت‌های اقتصادی نخواهیم بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر در بخش اقتصاد معضلی پیش بیاید همه متوجه خواهند شد، اما اگر امروز به یک رئیس دولتی گفتند معلمان انگیزه کار ندارند و یا به موضوع تربیت بی‌توجه هستند. چون علائم آن را در زمان نزدیک نمی‌بینند اهمیت نمی‌دهند. دلیلش هم این است که اکثر ما دچار بیماری فرهنگی هستیم که منفعت کوتاه مدت شخصی خود را به منافع بلندمدت ملت ترجیح می‌دهیم و این بیماری در جامعه ما رو به رشد است.

وی مصرف‌زدگی در جامعه را ناشی از باورهای غلط فرهنگی در کشور دانست و اظهار کرد: میل به مصرف ریشه در کمبودهای شخصیتی افراد دارد که احساس می‌کنند با مصرف و تجمل‌گرایی می‌توانند برای خود عیار ایجاد کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش برخی رسانه‌ها در اشاعه این باور اشتباه، گفت: برای مثال، صداوسیما در برنامه‌های خود در قالب قرعه‌کشی‌های متفاوت میل مردم را به سمت پول بادآورده سوق می‌دهد.

بنیانیان با اشاره به عوامل بی‌توجهی به فرهنگ گفت: یک عامل تاریخی این بی‌توجهی استبداد تاریخی است که جامعه طی چندین سال از نظام پادشاهی کشور دریافت کرده است و ما همچنان چوب نظام پادشاهی در کشور را می‌خوریم؛ وقتی در نظام جمهوری اسلامی وارد شدیم تلاش کردیم با ابزار قانون مشکلاتمان را حل کنیم، اما باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات با کار فرهنگی قابل حل است.

بنیانیان با اشاره به وجود ماهواره در کشور بیان کرد: یک عده بزرگی از مردم در کشور ماهواره دارند، در حالی که این کار خلاف قانون است و دلیلش هم بی‌توجهی مردم به قانون است و این یک بیماری عمومی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: بهره‌وری آب در کشور ما از ابتدای انقلاب روی 30 درصد بود اما این موضوع رها شد تا به بحران آب برخورد کردیم و تازه وزارت نیرو به کار روی فرهنگ جامعه روی آورده است که مصرف آب مانند بسیاری از کشورهای دیگر به بهره‌وری 60 و 70 درصد برسد و این معضل فرهنگی را ما در تمام وزارتخانه‌های خود داریم.

وی با بیان اینکه بسیاری از این مشکلات ناشی از مردم‌سالاری ناقص است، خاطرنشان کرد: وقتی مردم از مسئولان حل مشکلات اقتصادی کوتاه مدت را طلب می‌کنند باید بدانند هیچ مسئولی به‌طور عالمانه به مسأله فرهنگ نمی‌پردازد و این به فرهنگ عمومی مردم به ویژه نخبگان جامعه باز می‌گردد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از سیاست‌زدگی در جامعه گفت: نفس انسان به گونه‌ای است که در زمان آسیب‌شناسی دیگران، از گناه خود می‌گذرد. به تازگی روحانیون جوان و کم‌سواد برای ایجاد مقبولیت در عرصه سیاسی، در مباحث مذهبی اظهارنظرهای سطحی مطرح می‌کنند و برای مثال در مورد حجاب نظام را مورد سرزنش قرار می‌دهند که -حالا دو تار مو بیرون باشد چه مشکلی دارد- درحالی که غافل هستند که دشمن ریشه‌های فرهنگی را هدف قرار داده است.

وی با انتقاد از اقتصاد نفت محور گفت: وجود نفت که یک نعمت الهی است نقش یک پشتی نرم برای مسئولان را داشته است. همین امر موجب شده است که تمامی شالوده اقتصاد کشور به آن وابسته باشد، خبرهایی که این حوزه را تحت تاثیر قرار می‌دهد به ایجاد هیجان روانی در کشور منجر شود و قیمت دلار یک هفته بدون دلیل چندبرابر شود.

بنیانیان تقسیم علوم را یکی از مشکلات تحلیل عالمانه انسان دانست و افزود: جزء‌نگری در دانش و علوم موجب تقلیل دایره شناخت از آسیب‌ها می‌شود و زمانی که در یک مجموعه تخصصی از پیوست فرهنگی صحبت می‌شود برداشت کاملا سطحی از آن می‌شود.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در این حوزه افزود: ایشان بارها و در سالیان متفاوت از ضرورت فرهنگ در تمامی طرح‌های کشور نام برده‌اند و آن را تکلیف الهی دانسته‌اند که در امور زندگی مردم باید ملموس باشد. چرا که فرهنگ ذیل سیاست و اقتصاد نیست؛ بلکه آنها ذیل فرهنگ هستند؛ هر کس در این راه کشته شود در راه خدا کشته شده است.

انتهای پیام/4034/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بررسی حقوقی صلاحیت هیأت عالی نظارت مجمع در بررسی لوایح پالرمو و CFT

انتقاد خوب است اما اهانت، کمک به بیگانگان و دشمنان انقلاب است

نترسید، نترسید

همایش «تضمین نمی‌دهیم» برگزار می‌شود

آزادی فلسطین بر مبنای انسانیت است

‍ جلسه استراتژيک!

ملت ما، اعتبار پول ملی را باز می‌گرداند

دشمن به کشور تجاوز کند دیگر ادامه زندگی را نخواهد دید

قانون پایستگی پیرمردها/ شیفتگان خدمت یا تشنگان قدرت، مسئله این است

خودتحریمی به معنای سلب بهانه از دشمن نیست

اعضای CFT نگاه تناقض‌آمیزی به مفهوم تروریسم دارند

تحقق گفتمان غالب در جریان اصولگرایی

فراخوان رهبر انقلاب، فصل‌الخطاب است

بدنه دولت نیازمند بازنگری ساختاری است

چندجانبه‌گرایی بین‌المللی، تحریم‌های ظالمانه را خنثی می‌کند

تیم دولت روحانی اشرافی و ضعیف است

مدیران ناکارآمد عامل نابسامانی اقتصاد

دولت جوانان را جایگزین مدیران پیر کند

همایش «تضمین نمی‌دهیم» برگزار می‌شود

تفاوت رویکرد اقتصادی دولت با دیدگاه اقتصاددانان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه