1217800
پنجشنبه  24  آبان  1397
جمعه , 22 تیر 1397 ساعت 06:06

آیت الله علم الهدی:

هدف از کشف حجاب در ایران از بین بردن هویت ملی بود

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: کشف حجاب در ایران به منظور از بین بردن هویت ایرانی بود و این هدف رضاخان بود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت الله سیداحمد علم الهدی در ویژه برنامه گرامیداشت سالروز واقعه خونین مسجد جامع گوهرشاد که در ایوان مقصوره مسجدگوهرشاد برگزار شد، اظهار داشت: مسجد گوهرشاد قتلگاه عزیزانی است که توسط یک دست‎نشانده استعمار یعنی رضاخان جان خود را از دست دادند، آن‌ها در سحرگاه 21 تیرماه سال 1314 به وسیله عوامل جلادِ رضاخان ابتدا در مسجد گوهرشاد محاصره شدند و سپس از بالای پشت بام هدف مزدوران رژیم قرار گرفتند، بسیاری از مردم در این فاجعه شهید شدند و حتی بدن‎های آن‌ها را هم به بازماندگان‎شان برنگرداندند.

وی ادامه داد: امروز با گذشت بیش از 80 سال، شما خواهران و برادران به یاد آن شهدا جمع شده‎اید و راهپیمایی کرده‎اید تا پرچم صیانت از عفاف و حجاب را برافراشته نگه دارید و راه آن عزیزان را ادامه دهید.

امام جمعه مشهد مقدس با تأکید بر اینکه مسئله حجاب یک ارزش قرآنی و واجب دینی است، عنوان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، وقتی موضوع سلطه بر کشورهای جهان سوم مطرح شد، مستکبران و استعمارگران، براندازی هویت و نابودی فرهنگ ملت‎ها را بهترین راه معرفی کرده و بر اساس شعار جهان مدرن و تفکر نوین سعی کردند تا فرهنگ و هویت ملت‎ها را نابود کنند.

وی ادامه داد: استعمار برای براندازی هویت ملت ایران نیاز به عوامل قلدری داشت که این مهم در کشور ایران توسط رضاخان و عوامل جلادش پیگیری شد؛ البته ملت ایران، علما و نخبگان در برابر این حرکت ساکت نمانده و اقداماتی را انجام دادند.

آیت الله علم الهدی افزود: کشف حجاب در ایران برای از بین بردن هویت ایرانی بود، آن زمان مردان و زنان ایرانی لباس بلند می‎پوشیدند، این پوشش حتی به قبل از ظهور اسلام هم بر می‎گردد، اما رضاخان می‎خواست این هویت ملی را با لباس‎های کوتاه فرنگی عوض کند و ارزش‎های ایرانی را از بین ببرد.

وی تصریح کرد: کارنامه رضاخان در تمام دوران سلطنتش چیزی جز خون‎ریزی، جنایت، سرسپردگی به انگلیسی‎ها و استعمارگران نبود، او هر کاری که در این کشور انجام داد به نفع استعمار بود، حتی احداث راه آهن جنوب تا شمال و دانشگاه هم در راستای اجرای سیاست‎های استعمار بود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: رضاخان در برابر حجاب زنان ایرانی ایستاد، این حجاب و پوشش زنان ایرانی افزون بر اینکه از واجبات دینی است یکی هویت ایرانی نیز هست، اما حکومت رضاخان خواست با این هویت مقابله کند، البته شیوه رفتاری رضاخان برای مردم ایران یک عبرت هم به‎شمار می‎رود، او در ابتدا رنگ دینمداری به خود گرفت، ولی وقتی روی تخت حکومت نشست علیه دین قیام کرد.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: امروز هم برخی با کشف حجاب و قلم فرسایی‎ در این زمینه می‎خواهند راه همان رضاخان قلدر را ادامه دهند، اما یقینا هرگز ملت ایران نخواهد گذاشت. اکنون برخی می‎گویند چون مشکلات اقتصادی وجود دارد نباید به مردم به خاطر مسئله بی‎حجابی گیر داد، در حالی که مشکلات اقتصادی یک موضوع است و حجاب هم موضوع دیگر.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

از انتصاب عبداللهی در بنیاد مستضعفان تا گریمور پاستور

عاقبت چه خواهد شد؟

معامله پشت‌پرده‌ اصلاح‌طلبان برای انتخاب شهردار تهران رو شد

FATF ادامه کاپیتولاسیون است

انتخاب آخوندی شهرداری تهران را تعطیل می‌کند

دیدارهای سیاسی ضرغامی برای 1400؛ از موتورسواری تا آبمیوه‌فروشی

از خداحافظی 14 استاندار تا توصیه جهانگیری به شیخ سلمان

شورای شهر با انتخاب آخوندی نفس تهران را می‌گیرد

بدعت در قانون‌گذاری!

بهشت جای لیبرال‌ها نیست/ مُهر پایان بر زندگی سیاسی وزیر عصبانی

از انتصاب عبداللهی در بنیاد مستضعفان تا گریمور پاستور

هفتمین سالگرد شهادت شهید طهرانی‌مقدم برگزار می‌شود

رسانه‌ها پیگیر خروجی جلسه‌های سران قوا باشند

موضع مجلس درباره تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس تا فوتبال جهانگیری

شورای شهر با انتخاب آخوندی نفس تهران را می‌گیرد

مدیریت آخوندی تبلیغاتی، پوپولیستی و بدون تعهد است

ناکامی گنبد پوشالی صهیونیست‌ها تا نمایندگی ظریف از خارجی‌ها

نشست خبری اجلاس نقش احزاب در کاهش اختلافات مذهبی برگزار می‌شود

اعدام سلطان سکه اخطار جدی به اخلالگران اقتصادی است

تمامیت‌خواهی در شورای سیاست‌گذاری اصلاحات به ریاست عارف

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان