1236848
پنجشنبه  24  آبان  1397
چهارشنبه , 20 تیر 1397 ساعت 12:50

در پاسخ به آنا مطرح شد؛

واکنش عارف به اظهارات حجاریان درباره هسته سخت اصلاح‌طلبان

محمدرضا عارف توضیحاتی درباره اظهارات اخیر حجاریان پیرامون هسته سخت اصلاح‌طلبان مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، محمدرضا عارف نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز چهارشنبه طی نشستی با خبرنگاران ضمن گفت‌وگو با آنها به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.
عارف در پاسخ به سوال آنا درباره اظهارات اخیر سعید حجاریان درباره هسته سخت اصلاح‌طلبان اظهار داشت: کشور باید به سمت تحزب برود و در کشور راه دیگری جز این نداریم. راهی که مطالبات مردم را پیگیری کند و پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه خوشخبتانه این مفهوم اکنون به خوبی در کشور جا افتاده است، گفت: اگر 10 سال پیش افرادی چنین مطالباتی داشتند، اکنون وضعیت کشور بهتر بود، اما ما اکنون راهی جز پذیرش این وضعیت نداریم.
عارف با بیان اینکه فعالیت یک جریان سیاسی و حتی نام‌های آنان مقطعی و برای گرفتن رای از مردم است، تصریح کرد: در چنین روندی پاسخگو وجود ندارد. حتی من درباره جبهه‌های سیاسی هم گفته‌ام که در این جبهه‌ها معمولا پاسخگویی نیست. در یک زمان تشکیل می‌شوند و از مردم رای می‌گیرند و بعد هم یا لغو می‌شوند و یا نامشان تغییر می‌کند.
رئیس فراکسیون امید مجلس با تاکید براینکه شرایط در کشور برای تشکیل یک یا چند حزب فراگیر فراهم نیست، بیان داشت: اکنون چند صد حزب در کشور داریم که نمی‌توانند پاسخگو باشند. حتی اگر همه این احزاب در مجلس یک یا چند نماینده هم داشته باشند، کسی پاسخگو نخواهد بود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: چاره‌ای نداریم جز اینکه مواضع جبهه‌ای را به رسمیت بشناسیم و قبول کنیم؛ اما چیزی که من در این چهار سال بر آن تاکید داشتم، این بوده که جبهه‌ها باید به سمت پاسخگویی بروند حتی اگر بعد از انتخابات تغییر نام داد، مردم باید از آنان نسبت به وعده‌هایی که در انتخابات داده‌اند سوال کنند که چه شد و نتیجه به کجا رسید. بنابراین جبهه‌ها باید به سمت تشکیلات با ثبات و پایدار بروند.
عارف درباره بحث تغییر در جبهه اصلاحات با بیان اینکه در گذشته بحث‌های مفصلی داشتیم و در جمع بندی عملکرد دهه 90 در نهایت به شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان رسیدیم‌، تصریح کرد: این شورا در دو دوره فعال و به نظر من موفق هم بوده است. هر بار در ارزیابی عملکرد و آسیب شناسی سعی کردیم اشکالات آن را رفع کنیم.
این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز به این نتیجه رسیدیم که تعریفی برای نهاد بالادستی این مجموعه نیست، اظهار کرد: همه اعضای اصلاح‌طلب عضو شورا هستند و مکانیزمی نداریم که بتواند در انتخاب‌ اعضای حقوقی و حقیقی راحت عمل کند. چرا که شاخصی و مکانیزمی در این‌باره نداریم.
وی گفت: آنچه مسلم است ما در جبهه اصلاحات یک مرجع بالادستی را در کنار مرجعی که مدیریت اجرایی را بر عهده دارد، نیاز داریم. در همین زمینه بحث پارلمان اصلاحات چند سالی است که مطرح است.
رئیس فراکسیون امید مجلس درباره مسأله هسته سختی که حجاریان آن را مطرح کرده بیان داشت: حجاریان با این ذهنیت که ثبات در جبهه اصلاحات باید حفظ شود، چنین مسأله‌ای را مطرح کرده است و نظرش این است که باید یک هسته با ثبات و قوی تشکیل شود که مدیریت کند.
عارف خاطرنشان کرد: این نظر حجاریان است، ولی در محافل و مراجعی که حداقل من در آن‌ها حضور دارم، تاکنون این مسأله مطرح نشده است.
وی تاکید کرد: واقعیت این است که اگر حرکت جبهه‌ای را می‌پذیریم باید سازوکار دموکراتیک انتخاب افراد تصمیم گیرنده را مشخص کنیم. این بحثی است که به صورت جدی در شورای عالی پیگیری می شود تا به تدریج به سمت نهاد بالادستی اش برسد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

از انتصاب عبداللهی در بنیاد مستضعفان تا گریمور پاستور

عاقبت چه خواهد شد؟

معامله پشت‌پرده‌ اصلاح‌طلبان برای انتخاب شهردار تهران رو شد

انتخاب آخوندی شهرداری تهران را تعطیل می‌کند

دیدارهای سیاسی ضرغامی برای 1400؛ از موتورسواری تا آبمیوه‌فروشی

بهشت جای لیبرال‌ها نیست/ مُهر پایان بر زندگی سیاسی وزیر عصبانی

FATF ادامه کاپیتولاسیون است

از خداحافظی 14 استاندار تا توصیه جهانگیری به شیخ سلمان

شورای شهر با انتخاب آخوندی نفس تهران را می‌گیرد

بدعت در قانون‌گذاری!

از انتصاب عبداللهی در بنیاد مستضعفان تا گریمور پاستور

هفتمین سالگرد شهادت شهید طهرانی‌مقدم برگزار می‌شود

رسانه‌ها پیگیر خروجی جلسه‌های سران قوا باشند

موضع مجلس درباره تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس تا فوتبال جهانگیری

شورای شهر با انتخاب آخوندی نفس تهران را می‌گیرد

مدیریت آخوندی تبلیغاتی، پوپولیستی و بدون تعهد است

ناکامی گنبد پوشالی صهیونیست‌ها تا نمایندگی ظریف از خارجی‌ها

نشست خبری اجلاس نقش احزاب در کاهش اختلافات مذهبی برگزار می‌شود

اعدام سلطان سکه اخطار جدی به اخلالگران اقتصادی است

تمامیت‌خواهی در شورای سیاست‌گذاری اصلاحات به ریاست عارف

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان