1102894
چهارشنبه  23  آبان  1397
يكشنبه , 17 تیر 1397 ساعت 12:44

احمد جان‌نثاری*

3 راهبرد مهم اصلاح‌طلبان برای انتخابات 98

نامه صد نفره به خاتمی برای اصلاح اصلاحات،‌ ایده سعید حجاریان برای تشکیل هسته سخت اصلاحات و صحبت‌های علی شکوری‌راد چند نتیجه مشترک به دست می‌دهد.

سعید حجاریان اخیرا خواستار تشکیل نهاد جدیدی در راس جریان اصلاحات شده است؛ نهادی با عنوان هسته سخت اصلاحات که کار سیاستگذاری و تعیین خط‌‌مشی برای اصلاح‌طلبان را برعهده بگیرد.

حجاریان این سخنان را در تحلیل و تبیین نامه صد نفر از اصلاح طلبان به خاتمی در گفت‌وگو با اعتماد بیان کرده است که در آن خواستار اصلاح اصلاحات شده بودند.

در همین راستا علی شکوری راد از اعضای جبهه منحله مشارکت و دبیر کل حزب اتحاد ملت که جمع زیادی از امضاکنندگان نامه صد نفره به خاتمی را تشکیل می‌دهد در گفت و گویی با روزنامه اعتماد ایده حجاریان را تایید کرده است.

به نظر می‌رسد نویسندگان نامه صد نفره به خاتمی که درخواست اصلاح اصلاحات را دارند یا حجاریان و علی شکوری راد همگی دغدغه انتخابات 98 را دارند.

سرخوردگی جریان اصلاحات بعد از انتخابات مجلس و به دست گرفتن بخشی از صندلی‌های مجلس توسط اصلاح‌طلبان هر روز بیشتر از قبل شد.

چرا که فراکسیون امید و نماد اصلاح طلبی در مجلس شورای اسلامی در عمل نتوانست مطالبات اصلاح‌طلبان را در مجلس پیگیری کند و در موارد متعددی یا سکوت کرد و یا شکست خورد.

این امر باعث شده؛ جمعی از نخبگان اصلاح‌طلب به جنب و جوش درآیند تا بتوانند برای انتخاب مصادیق یا کاندیداهای خود در انتخابات آتی مجلس فکر بهتری کنند تا نتایج حاصله از هزینه‌کرد برای لیست‌های انتخاباتی با پرچم اصلاح‌طلبی برایشان دلچسب باشد.

نامه صد نفره به خاتمی برای اصلاح اصلاحات و ایده سعید حجاریان برای تشکیل هسته سخت اصلاحات و صحبت‌های علی شکوری راد 3 راهبرد مهم جمعی از اصلاح‌طلبان برای انتخابات 98 را تبیین می‌کند.

اول- عبور ساختاری از خاتمی از اهم مطالب مورد توجه این جریان است، موضوعی که هم در نامه صد نفره به خاتمی برای اصلاح اصلاحات هم در سخنان حجاریان و هم در گفت و گوی علی شکوری راد به آن اشاره شده است.

در واقع جمعی از نخبگان اصلاح طلب تاکید دارند که افراد باید در نهاد ادغام شوند، موضوعی که مدت‌هاست با تشکیل شوراهای مختلف یا ایده پارلمان اصلاحات و حالا هسته سخت اصلاح‌طلبان در حال پیگیری است و خود موجب بروز اختلافاتی در این جریان شده است.

دوم- تنگ کردن حلقه اصلاح طلبی یکی دیگر از موضوعات مهم مورد نظر این جریان است، تاجایی که ایده سعید حجاریان یا همان هسته سخت اصلاحات با آن ویژگی‌هایی که برایش تعیین کرده است را می توان به شورای نگهبان درون تشکیلاتی تشبیه کرد که از طریق آن جلوی ورود مفسدان اقتصادی یا کسانی که مواضع محکم اصلاح‌طلبی ندارند را به این حلقه بگیرند و حتی دایره احزاب اصلاح‌طلب را با اجرای یک طرح آزمایشی تنگ کنند.

سوم- تلاش برای جدا کردن اصلاح‌طلبان از براندازان ویژگی دیگر مطالب مطرح شده از سوی این جریان است؛ بی بندوباری اصلاح‌طلبان در رویکردها و شعارها از سال 78 تا کنون ادامه داشته‌است تا جایی که یک روز شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران دادند و روز دیگر حامی مقاومت و سردار سلیمانی شدند و در نهایت به بهانه تقلب در انتخابات دست به اردوکشی‌های خیابانی زدند تا به شعار انتخابات بهانه است؛ اصل نظام نشانه است؛ رسیدند و حالا اگر چه در همین خصوص توجیهات خاص خودشان را دارند اما در نهایت به خوبی دریافته‌اند که باید از جریان برانداز اعلام برائت کنند و در حال برنامه‌ریزی برای دست‌یابی به راه و روشی هستند که بدون کمترین خودزنی این کار صورت بگیرد.

*دبیر سیاسی خبرگزاری آنا

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

از انتصاب عبداللهی در بنیاد مستضعفان تا گریمور پاستور

عاقبت چه خواهد شد؟

معامله پشت‌پرده‌ اصلاح‌طلبان برای انتخاب شهردار تهران رو شد

FATF ادامه کاپیتولاسیون است

انتخاب آخوندی شهرداری تهران را تعطیل می‌کند

دیدارهای سیاسی ضرغامی برای 1400؛ از موتورسواری تا آبمیوه‌فروشی

گزینه تعیین‌شده؛ اما؟

از خداحافظی 14 استاندار تا توصیه جهانگیری به شیخ سلمان

بدعت در قانون‌گذاری!

بهشت جای لیبرال‌ها نیست/ مُهر پایان بر زندگی سیاسی وزیر عصبانی

گزینه تعیین‌شده؛ اما؟

از انتصاب عبداللهی در بنیاد مستضعفان تا گریمور پاستور

موضع مجلس درباره تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس تا فوتبال جهانگیری

شورای شهر با انتخاب آخوندی نفس تهران را می‌گیرد

مدیریت آخوندی تبلیغاتی، پوپولیستی و بدون تعهد است

هفتمین سالگرد شهادت شهید طهرانی‌مقدم برگزار می‌شود

رسانه‌ها پیگیر خروجی جلسه‌های سران قوا باشند

نشست خبری اجلاس نقش احزاب در کاهش اختلافات مذهبی برگزار می‌شود

اعدام سلطان سکه اخطار جدی به اخلالگران اقتصادی است

تمامیت‌خواهی در شورای سیاست‌گذاری اصلاحات به ریاست عارف

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان