201420
دوشنبه  19  آذر  1397
جمعه , 19 آبان 1396 ساعت 12:35

پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران:

اربعین نماد قدرت مومنان در منطقه است/ تنها پدید‌آورنده این حرکت عظیم خود مردم هستند

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها پدید آورنده حرکت عظیم زیارت اربعین را خود مردم دانست و گفت: اگر کسی فکر می‌کند مردم با تبلیغات به سمت کربلا حرکت می‌کنند، باید توجه داشته‌باشد قدرت‌های تبلیغاتی هرگز چنین توانی ندارند که بتوانند دل‌ها را به یکباره به این صورت عمیق متحول کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان، در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران درباره پیاده روی اربعین با بیان اینکه نباید به زیارت باعظمت اربعین به عنوان یک رسم نگاه کرد، اظهارداشت: زیارت اربعین بروز محبت به آل‌الله و اباعبدالله الحسین در قلوب مسلمین و مومنین است.

وی با تاکید بر اینکه زیارت اربعین پرشورترین عبادت است که از واجبات دینی نیست، گفت: پاداش زیارت اربعین در روایات هزاران برابر بیشتر از عبادات جاری نقل شده است. تا جایی که اجر آن بالاتر از شهادت ذکر شده است.

پناهیان با اشاره به اینکه چرا زیارت اربعین در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرارگرفته است، بیان داشت: زیارت اربعین تحولی است که در دل‌های مومنان به وجود آمده است. ولی این حرکت مورد مناقشه دشمنان قرار گرفته است و می‌گویند منفعت نظام در ترویج پیاده روی اربعین است و برخی از آنان کار را به جایی می‌رسانند که برای همکاری در زیارت اربعین به دولت اعتراض می‌کنند.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه هر عقل سلیمی می‌تواند متوجه شود که هیچ نقشه سیاسی پشت این حرکت عظیم نیست، تصریح کرد: هیچ نهادی اعم از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید نقش آنچنانی در شکل‌گیری زیارت اربعین نداشتند. حتی این حرکت علمای نجف را هم متعجب ساخته است.

پناهیان با ذکر این مطلب که پدید آورنده این حرکت عظیم برای زیارت اربعین خود مردم بودند، گفت: هر کس کمترین اطلاع از اخبار فرهنگی این اواخر داشته باشد می‌بیند که پیاده روی اربعین هیچ برنامه‌ تدوین شده‌ای جز خود مردم نداشته است. لذا تحلیل‌های سیاسی که برخی پای اربعین می‌گذارند از سر بیماری و فرسودگی روح و اندیشه آنهاست که می‌خواهند بار سیاسی خاصی به زیارت اربعین بدهند.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: حضرت امام(ره) درباره حرکت‌های خودجوش و مردمی تحلیلی دارند که با رفتارها در زیارت اربعین مناسب است. ایشان در صحیفه خود تحلیلی دارند که تکرار آن در طی دو سال اهمیت موضوع را گوشزد می‌کند و آن اینکه وقتی خدا بخواهد همه دل‌ها را به یکباره متوجه موضوعی کند‌ همه مردم در اقصی نقاط دور افتاده و شهرهای بزرگ یک حرف را می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ‌کدام از دستگاه‌های تبلیغاتی اینگونه نمی‌توانند همه دل‌ها را به یکباره متوجه اربعین کنند، و این از قدرت بشر خارج است، گفت: شما ببینید صدها میلیون غذا و طعامی که عشایر عراق و مردم از اقصی نقاط عالم بدون منتی تقدیم زائران می‌کنند با چه هماهنگی صورت گرفته است.

پناهیان خاطرنشان کرد: اگر کسی فکر می‌کند مردم با تبلیغات اینگونه به سمت کربلا حرکت می‌کنند، باید توجه داشته باشد که قدرت‌های تبلیغاتی هرگز چنین قدرتی ندارند که بتوانند دل‌ها را به یکباره به این صورت عمیق متحول کنند.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با ذکر مثالی درباره حذف یارانه گفت: وقتی دولت یازدهم به خواست مردم و با رای آنان مسئولیت کشور را به دست گرفت، از مردم خواست در یارانه‌ها ثبت نام نکنند و انصراف دهند و حتی برخی مراجع تقلید هم به میدان آمدند و این توصیه را حمایت کردند، صدا و سیما هم در خدمت قرار گرفت؛ اما مردم به این مسائل گوش نکردند. چرا که مردم خود را برده دستگاه‌های تبلیغاتی نمی‌دانند.

پناهیان به حضور مردم برای پیاده روی اربعین در تهران و قم و شهرهای دیگر اشاره کرد و گفت: ما هیچ روایتی نداریم که مردم روز اربعین به خیابان‌ها بیایند و از تهران تا زیارت حضرت عبدالعظیم پیاده روی کنند؛ این صرفا نشان از بی‌قراری دل‌های مومنان برای اباعبدالله است و ما قدرت سازماندهی این دل های شیدا را نداریم.

وی در تحلیل دلیل دوم برای پیاده روی اربعین خاطرنشان کرد: برخی نق بزن‌های حسود و عنود که از دیدن صحنه‌های محبت مردم به اهل بیت(ع) ناراحت می‌شوند، می‌گویند چرا خداوند الان دل‌ها را متحول و متوجه کربلا کرده است؟ دلیلش این است که الان فضایی فراهم شده که شیعه قدرت گرفته و می‌تواند از خود دفاع کند. 15 سال پیش اگر یک درصد از این تجمع صورت می‌گرفت، نیمی از شرکت کنندگان ن قتل عام می‌شدند؛ ولی اکنون مسلمین می‌توانند امنیت مسیر را تأمین کنند و لذا چنین تحولی اکنون رخ می‌دهد.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: کسانی که می‌گویند چرا الان پیاده روی باب شده است، ظلم صدام نسبت به شیعیان را فراموش کرده‌اند که عزاداری برای اباعبدالله حرام و حکم سینه زدن برای سیدالشهدا اعدام بود. چنین کسانی کورند و قدرت مومنین را در منطقه نمی بینند و اینکه مومنین بعد از 1400 سال می‌توانند از خود دفاع کنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه