پنجشنبه  31  مرداد  1398
دوشنبه , 22 بهمن 1397 ساعت 11:29

رئیس‌جمهور:

برای تقویت قدرت دفاعی خود از کسی اجازه نگرفته‌ و نخواهیم گرفت

رئیس‌جمهور گفت:برای تقویت قدرت دفاعی و ساختن انواع موشک‌های ضدزره، پدافندهوایی، زمین به دریا و دریا به دریا، هوابه‌هوا و زمین به زمین از کسی اجازه نخواهیم گرفت.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در اجتماع بزرگ مردم تهران در مراسم راهپیمایی چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، با برشمردن ویژگی‌های خاص مراسم 22 بهمن امسال گفت: مراسم امسال از یک سو با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران و از سوی دیگر ایام دهه فجر امسال با عطر و بوی فاطمی همراه شده است؛ همان بزرگواری که در سایه تعالیم پدرش، همسرش و فرزندانش ملت ما توانست در برابر همه قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بایستد و پیروزی را به دست آورد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت ایران چهل سال پیش، از استبداد، استعمار و وابستگی‌ها رهایی یافت و توانست نظام جمهوری اسلامی را در این سرزمین مستقر سازد، افزود: همچنین امسال در شرایطی جشن 22 بهمن را برگزار می‌کنیم که آمریکای جنایتکار، صهیونیسم و ارتجاع منطقه، مردم را ما تحت‌فشار تحریم قرار داده‌اند.

روحانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی برای حراست و حفاظت از ایران اسلامی عزیز بود، افزود: مردم به‌خوبی می‌دانند که در 205 سال قبل، بخش بزرگی از مناطق شمالی ایران و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شد و 191 سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از این سرزمین مادری جدا کردند. 172 سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب و 163 سال پیش نیز بخش مهمی از شرق ایران جدا شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: 138 سال قبل بخشی از شمال شرق ایران از این کشور جدا شد و بعد در 100 سال پیش بخش بزرگی از جنوب ایران که امروز به‌عنوان چند کشور در جنوب خلیج‌فارس هستند از ایران جدا شد و حتی 47 سال پیش، یعنی هفت سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان رژیم خائن پهلوی باز بخش مهمی از جنوب ایران که همواره در کتب جغرافیا به‌عنوان استان چهاردهم ایران نامیده می‌شد، به دست خیانت‌بار پهلوی از ایران جدا شد.

روحانی اظهار کرد: در این چند دهه و در دوران شاهان سست‌عنصر قاجار و پهلوی، دوسوم این سرزمین را از ایران جدا کردند و این بدان معناست که رژیم‌های گذشته علاوه بر اینکه به دین، فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، به تمامیت ارضی ایران هم خیانت کردند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه برخی از مردم به یاد دارند و یا در تاریخ خوانده‌اند که 100 سال پیش در جنگ جهانی چگونه شمال، غرب و جنوب ایران توسط سه قدرت اشغال شد، تصریح کرد: 77 سال پیش در زمان پهلوی اول در جنگ جهانی دوم علی‌رغم بی‌طرفی ایران، متفقین ایران را به شمال و جنوب تقسیم کردند و بر این کشور مسلط شدند و به شاه دستور دادند که باید از ایران خارج شود و او همه شرایط متفقین را پذیرفت به‌شرط آنکه بعد از او پسرش شاه ایران شود.

رئیس‌جمهوری همه این موارد را خیانت‌های آشکار پادشاهان و آن‌هایی که بر اریکه قدرت تکیه زده بودند، نسبت به ملت بزرگ ایران عنوان کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: اما 38 سال پیش زمانی که قدرت‌های جهانی صدام عفلقی را تحریک کردند تا با سلاح شرق و غرب و با پول ارتجاع منطقه و سربازان بسیاری از کشورهای دیگر به ایران حمله کند، ملت رشید و بزرگ ایران با فرزندان دلاورش از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و همه مردم در برابر همه جهان ایستادند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: حامیان صدام به او وعده داده بودند که ظرف یک هفته نظام جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کند و به‌اصطلاح، خود صدام 3 روز بعد در اهواز و 7 روز بعد در تهران مصاحبه کند، اما ملت ایران در مقابل آن‌ها ایستادند، 8 سال مقاومت کردند و پیروزی‌های عظیمی را در تاریخ ثبت کردند.

روحانی ادامه داد: مردم مقاوم ایران و رزمندگان اسلام به فرمان امام (ره) حصر آبادان را شکستند، خرمشهر را آزاد کردند، مناطق بزرگی از غرب ایران را در عملیات فتح‌المبین آزاد کردند و بعد هم با عملیاتی همچون والفجر 8، کربلای 5 و سایر عملیات‌ها، قدرت دشمن را در هم شکسته و به دنیا گفتند که امروز ایران شاهی و شاهنشاهی نیست، امروز ایران اسلامی است و جوانان این سرزمین طبق وظیفه دینی و ملی خودشان در برابر همه زورگویان دنیا با قدرت می‌ایستند.

رئیس‌جمهور افزود: شرق و غرب، مدرن‌ترین هواپیماها، توپخانه‌ها، تانک‌ها و هلی‌کوپتر‌ها را در میانه جنگ در اختیار صدام گذاشتند اما درعین‌حال شکست نهایی نصیب همه مزدوران آن‌ها و عفلقیان شد و رزمندگان بزرگ و غیور ما با پرچم پیروزی از جبهه به خانه برگشتند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز همه دنیا بداند قدرت جمهوری اسلامی ایران به‌مراتب از روزهای رزم و جنگ و دفاع، بیشتر است و نیروهای مسلح ما در تهیه انواع سلاح و مهمات آماده‌تر است به‌طوری‌که اگر در زمان رژیم گذشته 5 درصد سلاح و مهمات ما ایرانی و 95 درصد خارجی بود، امروز 85 درصد تجهیزات و مهمات و نیازمندی‌های دفاعی کشور ما به دست نیروهای توانمند و دلاور خودمان ساخته می‌شود.

روحانی با تأکید بر اینکه برای تقویت قدرت دفاعی و ساختن انواع موشک‌های ضدزره، پدافند هوایی، زمین به دریا و دریا به دریا، هوا به هوا و زمین به زمین از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت، گفت: راهمان را و قدرت‌نظامی‌مان را ادامه می‌دهیم و نزد ملت ایران به‌صراحت می‌گویم که قدرت نظامی ایران در طول این 40 سال و به‌ویژه در 5 سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در این 40 سال پیشرفت در صنایع دفاعی، نظامی، موشک‌ها، جنگنده‌ها، هلی‌کوپترها، ناوچه‌ها، زیردریایی‌ها، تانک‌ها و نفربرها و سلاح انفرادی و هر آنچه که نیروهای مسلح از سلاح و مهمات و بالاتر از آن نیاز دارند و شهامت نیروهای مسلح و انگیزه و تدبیر و نقشه آن‌ها همه جهانیان را شگفت‌زده کرده است.

وی اظهار کرد: در 5 سال اخیر وقتی ایران اراده کرد، به ملت‌های عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن کمک کند، جهانیان دیدند که دشمنان در برابر قدرت ملت‌های منطقه و حمایت‌های ایران به پیروزی دست نیافتند و امروز ناچارند با اعتراف به شکست‌های 20 ساله مداخلات خودشان در ایران کم‌کم از منطقه خارج شوند و ملت‌های منطقه بتوانند با آزادی راه خود را ادامه دهند.

روحانی حفظ تمامیت ارضی و حراست از ایران عزیز را اولین دستاورد انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: یک میلی‌متر از خاک و آب‌های این سرزمین به دشمن واگذار نشد و ملت ایران در برابر توطئه‌ها پیروز شد.

روحانی با بیان اینکه دومین دستاورد بزرگ این انقلاب که به آن می‌بالیم و افتخار می‌کنیم، تغییر نظام مشروعیت در این کشور بود، گفت: نظام مشروعیت در گذشته بر این مبنا بود که فردی بر اساس اینکه فرزند کدام پدر و از کدام طایفه و قبیله است، می‌توانست شاه باشد و بعد او هم فرزند او بود که این نظام بر هیچ مبنای عقلی، شرعی و دمکراسی منطبق نبود.

رئیس‌جمهور افزود: دستاورد جمهوری اسلامی ایران این بود که نظام مشروعیت را بر مبنای اسلام و جمهوریت قرار داد و امروز تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس‌جمهور، اعضای مجلس شورای اسلامی، خبرگان و شوراها همه و همه با رأی مردم و با صندوق آراء مسند مسئولیت را به عهده می‌گیرند.

روحانی تأکید کرد: همه باید حواسمان جمع باشد که اگر در این 40 سال در برابر انواع توطئه‌ها پیروز شدیم، به خاطر اسلام و جمهوریت بود؛ اسلامیت و جمهوریت ما را حراست و حفاظت کرد.

وی ایمان، شور، اعتقاد، فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار مردم را بزرگ‌ترین ره‌آورد انقلاب و دفاع مقدس دانست و تصریح کرد: امید و تکیه به خدا، آن نیرویی است که ما داریم و دشمن ندارد و می‌دانیم در میدان نبرد پیروز یا کشته شویم، فاتح هستیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همین اعتقاد بود که در 8 سال دفاع مقدس کشور را نگه داشت، گفت: بر اساس همین اعتقاد است که میلیون‌ها نفر با افتخار به زیارت مرقد امام هشتم(ع) و میلیون‌ها نفر پای پیاده به زیارت ابی‌عبدالله الحسین(ع) می‌شتابند و در عاشورا و 21 رمضان، عید فطر و غدیر سراسر روزهایی که به نام اسلام و ائمه هدی و پیامبر(ص) است مردم هر سال پرشورتر از سال قبل حضور می‌یابند.

روحانی با بیان اینکه اساس انقلاب این بود که فضیلت جای رذیلت و اخلاق جای ابتذال بنشیند، اضافه کرد: ایمان و معنویت، اساس انقلاب و قدرت و توان دیروز و امروز کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و هست. اگر ایمان نبود، انقلاب، انقلاب اسلامی نبود، انقلاب ایرانی و ملی بود و آن وقت حتماً این انقلاب در برابر انواع توطئه‌ها نمی‌توانست مقاومت کند. اسلامیت نظام تأیید این نظام است و توانسته کشور و نظام را در برابر انواع خطرات حفظ کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت انتخابات و صندوق آرا اظهار کرد: از سوی دیگر آنچه باعث شده است روزبه‌روز مردم علی‌رغم فشارهای دشمن با نشاط بیشتر، مسیر و آرمان خود را ادامه دهند، آن است که هر دو سال یک‌بار پای صندوق رأی می‌شتابند و افراد موردنظر خود را انتخاب می‌کنند. صندوق آراء تضمین حفظ این نظام است. هر کس هر نوع تغییر می‌خواهد پای صندوق آراء به دنبال تحقق آن است.

روحانی ادامه داد: پای صندوق آراء است که مردم نظرات، ایده و راه‌شان را در تبلیغات انتخاباتی اعلام کرده و فرد موردنظر را در مجلس، در ریاست جمهوری و خبرگان و شوراها برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند. حواسمان باشد، صندوق رأی و انتخابات یکی از نعمت‌های بسیار بزرگ جمهوری اسلامی ایران است. اگر این صندوق نبود، اگر صف طولانی در انتخابات نبود، دشمن می‌توانست توطئه‌های مختلفی را علیه کشور طراحی کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز در جامعه دمکراسی و مردم‌سالاری به معنای واقعی کلمه وجود دارد. نظام جمهوری اسلامی آن نظام و رژیمی نیست که بگوید یک حزب و آن رستاخیز و هر کس خواهان آن نیست گذرنامه بگیرد و از ایران خارج شود. احزاب، روزنامه‌ها، مجلات، رسانه‌ها، در این کشور آزاد هستند و همه مسئولین، مسئولین اجرایی، مسئولین نظارتی باید با سعه‌صدر با انتخابات برخورد کنند. هر چه سعه‌صدر بیشتر باشد و راه را برای حضور همه افکار، احزاب و جناح‌ها آماده‌تر کنیم، نظام مستحکم‌تر خواهد بود.

رئیس‌جمهور با ابراز امیدواری به تصویب لایحه جامع انتخابات که از سوی دولت به مجلس ارائه شده است، گفت: در لایحه قانون جدید انتخابات به این نکات توجه شده و امیدواریم با تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، شاهد انتخابات پرشورتری در آینده باشیم.

روحانی، پیشرفت ملت ایران در مسیرهای مختلف و شکوفایی بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی و رفاه اجتماعی را سومین نکته مهم اظهارات خود عنوان کرد و با اشاره به افزایش جمعیت کشور از آغاز انقلاب تاکنون از 36 میلیون به 82 میلیون نفر، گفت: اگر جمعیت ما بیش از 2 برابر شده است حداقل باید کار و تلاش و محصول و پیشرفت ما هم نسبت به 40 سال پیش 2 برابر باشد درحالی‌که وقتی به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم وضع ما بسیار بیشتر و بهتر از آن چیزی است که تصور می‌شود.

رئیس‌جمهور افزود: قبل از انقلاب با تمام فراز و نشیب‌ها با وجود استفاده از متخصصان آمریکایی و اسرائیلی در بخش کشاورزی، کل محصولات کشاورزی ایران در سال آخر رژیم گذشته 26 میلیون تن بوده این درحالی است که امروز میزان تولید محصولات کشاورزی ما 122 میلیون تن است.

روحانی با بیان اینکه امروز تولیدات کشاورزی کشور نسبت به قبل از پیروزی انقلاب بیش از 5 برابر افزایش داشته است، گفت: در 5 سال اخیر، تولید محصولات کشاورزی ما از محصولات رژیم گذشته بیشتر بوده است به‌طوری‌که در 5 سال حدود 25 میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی اضافه شده و کل محصولات رژیم گذشته 25 میلیون تن بوده است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان، مهندسان و فعالان کشور در بخش کشاورزی، کار بسیار بزرگی را در این 40 سال انجام داده‌اند، گفت: محصول گندم تولیدی کشور در روز پیروزی انقلاب حدود 4 میلیون تن بود اما امروز میزان تولید این محصول نزدیک به 14 میلیون تن رسیده و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی نسبت به قبل از انقلاب 20 برابر شده است، ادامه داد: قبل از انقلاب محصولات کشاورزی کشور 285 میلیون دلار بوده که امروز به 5 میلیارد و 77 میلیون دلار رسیده است؛ بنابراین مسیر درست انتخاب شده است.

روحانی اظهار کرد: در رژیم گذشته مجموعاً 38 هزار هکتار در پوشش سامانه نوین آبیاری بوده و امروز 2 میلیون و 50 هزار هکتار زیر این پوشش قرار گرفته و نزدیک به 6 برابر شده است.

وی گفت: آمار پیشرفت‌ها در کشاورزی نشان می‌دهد در طول این 40 سال ملت بزرگ ایران چه پیشرفت بزرگی را به دست آورده است.

روحانی با بیان اینکه در بخش صنعت، کل بنگاه‌های صنعتی در 40 سال پیش، 1503 بنگاه بوده و امروز 85 هزار بنگاه صنعتی داریم، افزود: در گذشته کل تولید فولاد کمتر از 400 هزار تن بوده و امروز بالای 20 میلیون تن است؛ محصولات صنعتی امروز با 40 سال پیش، حتی با 10 سال پیش قابل مقایسه نیست، این به معنای حرکت مردم در مسیر جهاد، سازندگی و پیشرفت است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در زمان رژیم گذشته کل میزان گازی که می‌توانسته روزانه در اختیار مردم قرار بگیرد، حدود 100 میلیون تن بوده و امروز تبدیل شده به 1000 میلیون تن و این نشان می‌دهد که کارگران و مهندسان در بخش نفت، چه زحمات بزرگی را متحمل شدند.

روحانی ادامه داد: کل ذخایر نفت کشور 88 میلیارد بشکه بوده و امروز ذخایر حدوداً 2 برابر شده و 160 میلیارد بشکه است و به معنای این است که با اکتشافات مهندسان و رفتن خارجی‌ها و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها، امروز توانستیم روی پای خودمان بایستیم و کشور را اداره کنیم.

انتهای پیام/4082/پ

http://ana.ir/i/359717
گوشت دولتی هدفمند توزیع می‌شود/ تأمین سیب و پرتقال شب عید

گوشت دولتی هدفمند توزیع می‌شود/ تأمین سیب و پرتقال شب عید

روحانی پنج‌شنبه به «سوچی» می‌رود

روحانی پنج‌شنبه به «سوچی» می‌رود

سینما برای در امان ماندن از گزند آفت نیازمند توجه ویژه دولت است

سینما برای در امان ماندن از گزند آفت نیازمند توجه ویژه دولت است

ملت ایران نقشه‌های دشمنان نظام و بدخواهان ملت را نقش بر آب کردند

ملت ایران نقشه‌های دشمنان نظام و بدخواهان ملت را نقش بر آب کردند

حضور پرشور دهه هشتادی‌ها در راهپیمایی 22 بهمن جای امیدواری است

حضور پرشور دهه هشتادی‌ها در راهپیمایی 22 بهمن جای امیدواری است

مسئولان از حرکت انقلابی مردم عقب نمانند

مسئولان از حرکت انقلابی مردم عقب نمانند

زیر باران باید به مبارزه با استبداد رفت/ حمل تابوت استبداد

زیر باران باید به مبارزه با استبداد رفت/ حمل تابوت استبداد

آخرین گردنه‌ها را برای رسیدن به قله طی می‌کنیم

آخرین گردنه‌ها را برای رسیدن به قله طی می‌کنیم

آمریکا از اسلام و انقلاب می‌ترسد

آمریکا از اسلام و انقلاب می‌ترسد

راهپیمایی امسال پرشورترين راهپيمايی 40 سال اخیر

راهپیمایی امسال پرشورترين راهپيمايی 40 سال اخیر

حضور شخصیت‌های سیاسی و نظامی در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن

حضور شخصیت‌های سیاسی و نظامی در راهپیمایی بزرگ 22 بهمن

پرشکوه‌ترین حضور مردم در جشن انقلاب/قیام موشک‌های بالستیک در مسیر

پرشکوه‌ترین حضور مردم در جشن انقلاب/قیام موشک‌های بالستیک در مسیر

راهپیمایی جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود

راهپیمایی جشن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود

مردم و نظام اسلامی ۴ دهه شعار نه غربی نه شرقی را نشان دادند

مردم و نظام اسلامی ۴ دهه شعار نه غربی نه شرقی را نشان دادند

جهانگیری استادیوم فوتبال شهدای نوشهر را افتتاح می‌کند

مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

روحانی لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی» را به مجلس ارسال کرد/پارسه به جاى ریال

آیین‌نامه «بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع» تصویب شد

رئیس‌جمهور قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام را ابلاغ کرد

از عدالت، مبارزه با فساد، تحمل صدای مخالف تا ممنوعیت مذاکره با آمریکا/ توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در 8 دیدار چه بود؟

ربیعی: صهیونیست‌ها در ماه رمضان و داعش در اعیاد مسلمانان را به خاک و خون می‌کشند

رسانه‌های مجازی در مهلت باقی‌مانده از وزارت ارشاد مجوز بگیرند

افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است

روحانی قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برای اجرا ابلاغ کرد

اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

مدیرعامل ایران خودرو امروز برکنار می‌شود/ بازنشسته‌ای در دولت به‌کارگیری نمی‌شود

دولت در سال 98 چند میلیارد تومان وام ازدواج می‌دهد؟

روحانی به نشست سران گروه هشت کشور اسلامی دعوت شد

روحانی: هر ملتی برای منافع خود در برابر تجاوزگران ایستادگی کند، پیروز خواهد شد

وزیر کشور: مرز خسروی باز شد/ نیازی به روادید نیست

وزیر اطلاعات: باید هوشیارانه جلوی نفوذ دشمنان در دانشگاه‌ها را بگیریم

تولید بذر هیبریدی از دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی است

تولید انواع محصولات کشاورزی در کشور رشد مناسبی داشته است

آزادی نفتکش گریس یک ثمره اقتدار و کوتاه نیامدن از حقوق ملت است