دوشنبه  27  خرداد  1398
سه شنبه , 17 مهر 1397 ساعت 13:42

معاون اول رئیس‌جمهور:

مدیران خیانتکار باید به مردم معرفی شوند

اسحاق جهانگیری تأکید کرد: هر کسی در سطوح مدیریتی خیانت کرد مُهر خیانت را بر پیشانی او بزنید و به مردم معرفی کنید.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت،  اسحاق جهانگیری صبح امروز در پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر با تأکید بر جایگاه روستا در نظام اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور گفت: روستاها کانون اصلی تولید در کشور هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: روستاها یکی از مراکز اصلی هویت‌بخشی در ایران هستند و نمی‌شود در مورد امتیازات ایران صحبت کرد و روستاها را نادیده گرفت. در سنوات گذشته، شرایطی در روستاها به وجود آمد که بخش زیادی از روستاییان، به شهرها و حاشیه شهرها مهاجرت کردند به طوری که جمعیت روستایی کاهش و جمعیت شهری روز به روز افزایش یافت البته بخشی از این موضوع به دلیل بزرگ شدن و تبدیل روستاها به شهر اتفاق افتاد.

جهانگیری با بیان اینکه توسعه روستاها همزمان با توسعه شهر باید مورد توجه باشد،  تصریح کرد: نقاط ضعف باید شناسایی و اصلاح شود. ساکنان روستاها باید احساس کنند که امکانات اولیه زندگی در روستاها وجود دارد. مواردی همچون آب آشامیدنی، راه‌های ارتباطی، بهداشت و فناوری‌های روز. این خدمات پیش‌نیاز توسعه است. زیرساخت‌های مورد نیاز مردم یکی از اولویت‌های انقلاب بود به طوری که در ابتدای انقلاب، روستاها از کمترین خدمات بی‌بهره بودند. رسیدگی به مناطق محروم ایده امام راحل بود. امروز ۹۲ درصد از جمعیت روستایی راه آسفالته دارند و ۷۸ درصد از آب آشامیدنی بهره می‌برند. در همین چند سال ۷۵۰۰ روستا از آب آشامیدنی سالم برخوردار شدند و ۱۴ هزار کیلومتر راه آسفالته راه‌اندازی شد.  بر اساس طرح وزارت نفت، قرار است تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار، گازرسانی شوند و تا امروز ۲۳ هزار روستا از نعمت گاز برخوردار شده‌اند و این تعداد به ۳۷ هزار روستا می‌رسد. جایگزینی گاز به جای نفت، صرفه‌جویی برای کشور دارد و هزینه‌های گازرسانی را جبران می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۹۹ درصد جمعیت روستایی کشور تحت پوشش خانه‌های سلامت هستند گفت: ۲۷ هزار روستا در شبکه اینترنت قرار گرفته‌اند. برخی نمی‌خواهند به واقعیت‌های زندگی امروز توجه کنند. هر ابزاری که رفاه می‌آورد ممکن است زیان هم داشته باشد اما نمی‌توانیم از آن استفاده نکنیم.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی روستاها در دستور کار جدی دولت است، تصریح کرد: اگر آموزش فنی و حرفه‌ای متناسب با زیرساخت روستا و عشایر ایجاد شود و وام کم‌بهره به دانش‌آموختگان ارائه شود زمینه کارآفرینی ایجاد خواهد شد. همچنین باید زنجیره کشاورزی طوری طراحی شود که بیشترین بازدهی به کشاورز برسد. امروز بخش زیادی از محصولات در شبکه حمل‌ونقل از بین می‌رود. هنوز نتوانسته‌ایم نظام خوبی برای توزیع طراحی کنیم که تولیدکننده سهم اصلی را از قیمت تمام‌شده داشته باشد.

جهانگیری به تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه روستاها خبر داد و گفت: این ارز با ارز نیما تبدیل به ریال می‌شود و یک رانت به نفع روستاییان است و هر کس در این منابع سوءاستفاده کند خیانت به مظلوم‌ترین اقشار کشور است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت فعلی کشور، خاطرنشان کرد: بی‌انگیزگی مسئولان باید اصلاح شود اما تنها راه برکنار کردن مدیران نیست. مدیر باانگیزه باید در شرایط سخت با قدرت مدیریت کند و پای پیشرفت کشور بماند. هرکسی در سطوح مدیریتی خیانت کرد، مهر خیانت را بر پیشانی او بزنید و به مردم معرفی کنید. مردم در مورد حاکمان قبلی کشور قضاوتی دارند و در آینده در مورد ما هم قضاوت خواهند کرد. امروز عرصه اقتصادی برای مردم بسیار سخت شده است اما می‌توانیم با سربلندی از این مرحله عبور کنیم.

جهانگیری به اجرای طرح توسعه قلعه‌گنج از سوی بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت: توسعه قلعه‌گنج که زمانی یک روستا بود یک الگوی خوب برای توسعه مناطق محروم است که از سوی بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی اجرا شده است. زمانی برای افتتاح یک تعمیرگاه که از منابع توانمندسازی محلی ساخته شده بود به قلعه‌گنج رفتم و پایتخت‌نشینان با انتشار آن عکس به تمسخر پرداختند اما افتتاح آن تعمیرگاه بزرگ‌ترین لذت بود زیرا فردی را که پتانسیل پیوستن به شبکه‌های قاچاق داشت در موقعیت خوداشتغالی قرار داده بود.

انتهای پیام/4071/پ


http://ana.ir/i/316759
17/07/1397 03:56:01 ب.ظ
پس بسم الله شروع بفرمایید استامبر بدم خدمتتون آقای جهانگیری
17/07/1397 03:55:13 ب.ظ
لطفا فقط حرف نزنید مردم سرتا پا گوشند تا این خائنین را معرفی کنید.
تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر