171323
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 24 اردیبهشت 1397 ساعت 11:01

فریدون عباسی در گفت‌وگو با آنا تشریح داد؛

دلایل نیاز کشور به انرژی هسته‌ای

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: رئیس جمهور باید از رفتارهایی مانند اینکه نامه بزند به انرژی اتمی و بگوید بروید پیشران هسته‌ای را امکان سنجی کنید، پرهیز کند. این‌ها امکان سنجی شده، نباید به 10 سال قبل بازگشت. این شعارها و رفتارهای نمایشی ما را از مسیر اصلی دور می‌کند.

فریدون عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، درباره خروج آمریکا از توافقنامه بین‌المللی برجام و واکنش اروپا به این مسأله گفت: ایران برای رسیدن به کشورهای تراز یک دنیا نیازمند انرژی هسته‌ای است و کشورهایی که از آنها به عنوان ابرقدرت یاد می‌شود، همگی از این انرژی بهره‌مند هستند.

وی با بیان اینکه انرژی هسته‌ای سطح دانش و فناوری کشورها را بالا می‌برد تصریح کرد: علم و فناوری هسته‌ای علم دقیقی است که باعث رشد دستگاه‌های اندازه‌گیری، تولید مواد خاص و بالا رفتن سطح ایمنی صنعتی کشورها می‌شود و به طور کلی کلاس مواد و حتی مدیریت ریسک را بالا خواهد برد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی بااشاره به اینکه بیش از 90 درصد انرژی هسته‌ای مرتبط با علوم و فناوری‌های دیگر است، بیان کرد: کمتر از 10 درصد این انرژی مربوط به رادیو اکتیو و مسائل هسته‌ای است. یعنی دارا بودن این فناوری باعث رشد مهندسی عمومی کشور می‌شود.

عباسی تاکید کرد: ما برای اینکه به کشورهای تراز اول دنیا برسیم، باید روی پروژه‌های بزرگی که می‌تواند موتور محرک علوم دیگر باشد، هدف گذاری کنیم که فناوری هسته‌ای از آن پروژه‌هاست. چرا که ساختن رأکتور و تولید برق، دیگر رشته‌ها را هم درگیر می‌کند و سطح همه رشته‌ها و دقت آنها را بالا می‌برد و در نهایت سرریز این علوم و تکنولوژی در دیگر صنایع، مانند لوازم خانگی، خودرو، صنعت هوایی و حتی صنعت فضایی، وارد می‌شود.

برای اینکه به کشورهای تراز اول دنیا برسیم، باید روی پروژه‌های بزرگی که می‌تواند موتور محرک علوم دیگر باشد، هدف گذاری کنیم که فناوری هسته‌ای از آن پروژه‌هاست

وی با تصریح اینکه شاخصه رشد علمی در دنیای امروز دستیابی به فضاست و کشورها در این زمینه با هم رقابت سختی دارند، اضافه کرد: قراردادن ماهواره در جو و فرستادن سفینه به فضا نیازمند دانش هسته‌ای است. چرا که با خروج از جو زمین، با پرتوهای هسته‌ای ناشی از تشعشعات کیهانی مواجه هستیم. بنابراین اگر ما روی زمین به این تشعشعات دست پیدا نکنیم و نتوانیم شتاب‌دهنده و رأکتور هسته‌ای بسازیم، قادر نخواهیم بود چنین سیستم‌هایی را در جو زمین قرار دهیم و به علوم فضایی دست پیدا کنیم و یا در چنین پروژه‌هایی با کشورهای دیگر مشارکت کنیم. چرا که در اینجا بحث سخت سازی اجزا مقابل پرتو، بسیار مهم است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در ساخت یک ماهواره باید تمامی قسمت‌های آن اعم از الکترونیک، کامپیوتر، باتری، و بقیه سازه‌هایی که دارد، در مقابل پرتو های کیهانی مقاوم سازی شود، اظهار کرد: این آزمایش‌ها باید روی زمین و در رأکتورها صورت بگیرد. بنابراین ما برای حضور در جهان آینده نیازمند انرژی هسته‌ای خواهیم بود که ما باید به این قدرت کنونی جهان دست پیدا کنیم.

عباسی با اشاره به اینکه آمریکا از برجام خارج شده و اکنون اروپایی‌ها می‌گویند به برجام پایبند هستند، خطاب به ظریف و روحانی گفت: شما سال 82 تا 84 با کشورهای اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس مذاکره کردید؛ این مذاکرات چه نتیجه‌ای جز عقب نشینی برای کشور داشت؟ بگویید دستاورد شما از آن مذاکرات چه بود؟ به جز اینکه عقب نشینی کردید و علم و فناوری کشور را تعلیق و تعطیل کردید؟ حاصلش هم فرستادن پرونده ایران به شورای امنیت شد که نتیجه ضعف و عقب کشیدن شما و جلو آمدن دشمن بود.

وی با تاکید بر اینکه اعتماد دوباره به اروپا تکرار همان خطاست، خاطرنشان کرد: شما پیش از این عنوان می‌کردید که اروپایی‌ها مانند پیکان هستند و ما باید سراغ بنز که آمریکا باشد، برویم! آمریکا را کدخدا خطاب کردید و گفتید باید سراغ کدخدا برویم. خب این بنز و کدخدا رفتارش اینگونه است. بار دیگر می‌خواهید سراغ همان پیکان بروید که آنها هم کدخدایشان آمریکاست؟!

عباسی تصریح کرد: به حجم مبادلات تجاری اروپا و آمریکا دقت کنید تا میزان وابستگی آنها از نظر نظامی، اقتصادی و حتی اعتقادی به آمریکا را متوجه شوید. همه اینها یک بلوک به نام غرب را تشکیل داده‌اند. اروپایی‌ها خودشان آمریکا را متولد کردند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه علوم انسانی غربی را همین چند کشور اروپایی بوجود آوردند و به واسطه آن ادعای مدیریت جهان را دارند، گفت: ممکن است گاهی بخواهند یکدیگر را بالانس کنند که باید مراقب این هم باشیم که برای این کار از برگ ایران استفاده نکنند. ایران را مقابل آمریکا شاخ کنند و وقتی سهم خودشان را از آمریکا گرفتند، قطعا از ما عبور خواهند کرد. پس لازم است یک تضمین عملی از اینها بگیریم تا خسارت دهند.

عباسی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها برای نشان دادن حسن نیت خودشان باید از همین ابتدا تحریم‌های بانکی را به طور کلی بردارند و هیچ بانک اروپایی و وابسته اینها در کشورهای آسیایی و آفریقایی منعی برای کار با تجار ایرانی نداشته باشند، اظهار کرد: تحریم‌های آمریکا اعم از اولیه و ثانویه برای بانک مرکزی و سایر بانک‌ها نباید در دستور کار اروپا باشد.

وی به تحریم کشتیرانی اشاره کرد و گفت: اروپا تضمین دهد کشتی‌های ما همه جا می‌توانند بارگیری داشته باشند و تبادلات آنها محدودیتی نداشته باشد. بیمه‌های مختلف هم نباید برای ما محدودیت ایجاد کنند و بسیاری مسائل دیگر هست که اروپا می‌تواند نسبت به آنها تضمین دهد و اینها چیزهای است که اروپا طبق برجام متضمن آن شده است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه ما نباید به گذشته برگردیم، تصریح کرد: تاکنون 5 سال را از دست داده‌ایم. چرا باید به 5 سال قبل بازگردیم؟ باید بتوانیم این 5 سال را جبران کنیم و بتوانیم برای این جبران برنامه ریزی کنیم که این با شعار امکان پذیر نیست.

با ناشی‌گری که در عرصه علمی داشتند و دائما برای یکدیگر کارت تبریک می‌فرستادند و به یکدیگر لقب قهرمان دیپلماسی می‌دادند؛ بتن ریختند و سیر پیشرفت‌های هسته‌ای را کند کردند

عباسی اضافه کرد: رئیس جمهور باید از رفتارهایی مانند اینکه نامه بزند به انرژی اتمی و بگوید بروید پیشران هسته‌ای را امکان سنجی کنید، پرهیز کند. اینها امکان سنجی شده، نباید به 10 سال قبل بازگشت. این شعارها و رفتارهای نمایشی ما را از مسیر اصلی دور می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر به نظرات عقلای کشور اهمیت می‌دادند، تا به آنها بگویند در رابطه با رأکتور اراک چکار کنید که هم حساسیت طرف مقابل را کم کند و در صورتی که آنها به تعهداتشان عمل نکردند، همیشه شما دستتان باز باشد، اظهار کرد: با ناشی‌گری که در عرصه علمی داشتند و دائما برای یکدیگر کارت تبریک می‌فرستادند و به یکدیگر لقب قهرمان دیپلماسی می‌دادند؛ بتن ریختند و سیر پیشرفت‌های هسته‌ای را کند کردند.

عباسی با بیان اینکه البته بازگشت به قدرت هسته‌ای نیازمند آن است که دستگاه اجرایی افکار خود را عوض کند، خاطرنشان کرد: نیروهای کار هستند و مستندات برای بازگشت موجود است. اگر فکر دولت در حوزه علم و فناوری باشد کار شدنی است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: شما برخورد اینها با فضای مجازی را ببنید؛ به جای اینکه سازنده باشند، مخرب هستند. اگر با این فکری که در مورد تلگرام داشتند بخواهند جامعه را اصلاح کنند و در مسائل هسته‌ای وارد شوند، هیچ گاه به نتیجه نخواهیم رسید. اما اگر بخواهند توان علمی کشور در چارچوب نظام را به خدمت بگیرند و اجازه فعالیت به آنان بدهند به سرعت این عقب افتادگی را جبران خواهیم کرد. این توانایی در کشور وجود دارد و ما کشور ضعیفی نیستیم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

پشت پرده تقابل نوبخت و جهانگیری در آستانه معرفی وزرای دولت روحانی

لایحه‌ای برای تغییر اساس سنجش در دانشگاه

مشکل تحریم است نه مدیران دولتی/ دولت به تأمین کالاهای اساسی متعهد است

اسکندر مؤمنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر شد

جایی برای پیرمردها نیست

الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت آینده ما را روشن می‌کند/ ژاپن هم طرح 100 ساله پیشرفت داشت

تدوین لایحه جامع انتخابات در مراحل پایانی است/ سعی می‌کنیم به انتخابات 98 برسد

طیب‌نیا به دولت باز می‌گردد؟

۶ ماه حبس برای سفر غیر قانونی به عراق/ ویزای زائران اربعین 200 هزار تومان شد

علی وحدت به عنوان عضو و رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شد

مرز خسروی باز نمی‌شود/ سومار به کمک مهران می‌آید

پذیرش FATF احتمال جنگ علیه ایران را افزایش می‌دهد

طیب‌نیا به دولت باز می‌گردد؟

مشکلات کشور فقط با تشکیل جلسه حل نمی‌شود

مردم انتظار حل مشکلات اقتصادی از دولت دارند

لایحه‌ای برای تغییر اساس سنجش در دانشگاه

سند پیشرفت نگرش حقوقی جامعی دارد

الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت آینده ما را روشن می‌کند/ ژاپن هم طرح 100 ساله پیشرفت داشت

هشدار مشاور روحانی درباره بازگشت نوچه‌های بازنشستگان دولتی

فردا روحانی به دانشگاه تهران می‌رود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه