771885
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 22 فروردین 1397 ساعت 08:10

تکرار/گزارش میدانی خبرنگار آنا از خیابان فردوسی؛

نظر مشترک مردم و صرافی‌ها؛ مدیریت نادرست دولت مسبب تمام نابسامانی بازار ارز است

اعلام خبر تک نرخی شدن ارز با قیمت 4200 تومانی از سوی دولت، باعث شد تا صرافی ها عملا کرکره‌ها را پایین کشیده و تصمیم به تعطیلی سه شنبه کاری خود بگیرند تا علاوه بر خرید و فروش طلا و سکه و اقلام مصرفی خانگی، حتی بازار بزرگ تهران نیز با رکود مواجه شود.

گروه اقتصادی خبرگزاری آنا_آرزو نوروزجم: دو روز بعد از افزایش بی وقفه نرخ دلار و سکه و طلا، حالا دولتی‌ها به فکر افتادند و به قولی چاره اندیشی کردند،‌که قیمت‌ها ثبات پیدا کند و اتفاقی شبیه چند ماه پیش در پایتخت تکرار نشود.

قیمت دلار همچنان روی 6 هزار تومان در بازار تهران مانور می‌داد که هیات دولت در یک ضرب الاجل سیاسی، جلسه ای تشکیل داد و به بحث و گفت‌وگو نشستند که راه چاره برای برون رفت از التهاب بازار چیست؟

اسحاق جهانگیری دوشنبه شب پس از پایان جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز که به ریاست حسن روحانی تشکیل شد به میان خبرنگاران آمد و اعلام کرد: نرخ ارز برای تمامی فعالیت‌های اقتصادی و غیره آن ۴۲۰۰ تومان تعیین شد.

وی همچنین گفت: با این رقم، ارز مورد نیاز همه بخش ها از طریق بانک مرکزی و صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی ارز تامین می شود.

برای توزیع این نرخ ارز هم، اما و اگرهایی گذاشتند که برای فعالان اقتصادی و دانشجویان و خرید اقلام ضروری چون دارو فعلا عرضه می‌شود .

هرکسی متقاضی است برای خرید ارز، باید گذرنامه، ویزا، بلیط و مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشد تا بتواند ارز دولتی بگیرد.

نتیجه آن شد که از ساعات ابتدایی صبح روز سه شنبه خیابان فردوسی تهران شاهد حضور جمعیت کثیری بود که برای خرید ارز صف هایی طولانی تشکیل دادند و منتظر شدند تا قیمت 4200 تومان اعلامی دولت عینیت پیدا کند .

ضلع جنوبی میدان فردوسی به سمت چهاراه استانبول مملو است از جمعیتی که هر کدام به نحوی به شرایط پیش آمده اعتراض دارند و دنبال راهی هستند تا جلوی ضرر و زیان خود را بگیرند.

علیرغم اعلام دولتی ها برای توزیع ارز تک نرخی و مهیا شدن شرایط خرید فروش، اما صرافی ها درب های خودرا به روی مردم بسته اند و هر کدام با نوشته ای اعلام کرده اند: " خرید و فروش دلار نداریم"

در میان نام کشورها روی تابلوهای پشت ویترین صرافی‌ها و واحدهای پولی شان، جای نرخ دلار و یورو خالی است و همین جای خالی عجیب خودنمایی می‌کند.

در همین مورد با مردم و تعدادی از صاحبان صرافی‌ها به گفت‌وگو نشستم و از اوضاع و احوال این روزهای کار و کاسبی‌شان پرسیدم.

آقای مشکاتی، مدیریت یکی از صرافی ها گفت: درست است که اعلام کرده اند نرخ ارز 4200 تومان است و برای همه عرضه می‌شود اما تا کنون که ظهر است ، نه به ما نرخی اعلام کرده اند و نه دلاری به بازار تزریق شده است، تا دیروز که نرخ دلار 6 هزار تومان بود بازار خرید و فروش به راه بود اما امروز صرافی‌ها پولی برای عرضه ندارند و قطعا مسبب این نابسامانی بازار بی ثباتی در اقتصاد و مدیریت نادرست دولت است.

در انتهای صف طویلی که جلوی مرکز تجارت جهانی میدان فردوسی تشکیل شده، تعدای دانشجو هم ایستاده اند و نگرانند که برنامه رفتنشان چه می‌شود.

لیدا، یکی از دانشجویانی است که در فرانسه تحصیل می‌کند و آماده شده به دانشگاه و کلاس درس بازگردد، اما نوسانات شدید ارزی مانع رفتن او شده است.

ناراحت است و می‌گوید: من حاضرم همان دلار 6 هزار تومان را بخرم اما واقعا بخرم، فقط شعار دادند که دلار را تک نرخی کردیم و همه موظفند با این مبلغ عرضه کنند ، از 7 صبح در صف ایستاده ایم اما نه دلاری هست نه مبلغی اعلام می‌کنند و نه کسی پاسخگو است .

شایان نیز یکی از همان دانشجوهاست و می‌گوید: من بعد از تعطیلات عید نوروز تصمیم گرفته ام به دانشگاهم در انگلیس برگردم اما نبود ثبات در قیمت ارز باعث شده تا الان سه بار بلیط و تاریخ پرواز را جابجا کنم، جدای اینکه ما نیاز فوری به ارز داریم، الان کدامیک از آقایان پاسخگوی ضرر این همه دانشجو برای ابطال بلیط هایشان است؟

برای ما دانشجوها که نیاز مبرم به ارز داریم کسی فکری نمی کند ، اعتراض کرده ایم که چرا ارز دولتی را توزیع نمی‌کنید، به ما گفته اند فلانی غلط کرده با شما .

یکی از صاحبان صرافی مرکز تجارت جهانی فردوسی هم می‌گوید: وضعیت خرید و فروش تا دیروز با همان قیمت 6 هزار تومانی زیاد بود، اما امروز خبری نیست، همکاران ما همه به حالت نیمه تعطیل هستند ، البته تا الان چیزی اعلام نکرده‌اند ، او همچنین معتقد است قیمت دلار پایین نیامده است، بلکه از حباب غیر واقعی خود خارج شده، چرا که دولت دلاری را که میخواهد با قیمت 4200 عرضه کند در واقع همان ارز 3500 تومانی است که نرخ آن را بالا برده اند . صاحب این صرافی همچنین معتقد است دلیل اصلی این اتفاقات اشتباهات دولت است چرا که کسری بودجه پیدا میکند و برای جبران آن، قیمت را بالا میبرند و نمیگذارند بازار ارز تکان بخورد.

نیکویی صاحب یکی از صرافی ها هم می‌گوید: صاحبان صرافی ها، ارز مورد نیازشان را از صرافی بانک‌ها می‌گیرند، اما امرور تا الان، ارزی به بانک های عامل داده نشده که بعد از آن بین سایر صرافی ها توزیع شود، قیمت سکه سقوط کرده اما باز هم قیمت قطعی به ما اعلام نکرده اند، ما نه فروش داریم نه خرید ، چون تا این ساعت ابلاغیه ای برای صرافی ها اعلام نشده است که قیمت ارز واقعا 4200 است یا خیر .

به جز صرافی های خصوصی که قرار است پاسخگوی مردم و مطالباتشان باشند، صرافی های دولتی هم ، درب هایشان را بسته اند و میگویند ارزی برای توزیع میان صرافی ها وجود ندارد.

آقای حبیبی ، نماینده تعدادی از صرافی‌هایی که از شهرستان ها آمده تا ارز مورد نیازشان را تامین کنند گفت: الان سه روز است که منتظریم ارز دولتی تهیه کنیم و متاسفانه تا الان موفق نشده ایم، صرافی هایی هم که مجازند ارز را در بین صرافی های دیگر توزیع کنند ، بسته اند.

خانم فرجی، مزون لباس دارد و ناچار است برای تهیه لباس به خارج از کشور سفر کند، او می‌گوید: از صبح ساعت 6 ، بعد از اعلام نرخ ارز از طرف دولت اینجا هستیم اما در واقع همه ایستاده اند و فقط یکدیگر را نگاه میکنند ، کسی پاسخگو نیست که بخواهیم پیگیری کنیم ، کسی نیست که بخواهد جواب دهد ، نرخ 4200 را اعلام کرده اند اما برخی صرافی های دیگر دارند با قیمت 4960 میفروشند .

حالا بماند که می‌گویند ارز نیست، اما با همان قیمت اعلامی هم چیزی نمی‌فروشند، همه کار و کاسبی ما در گرو سفر و خرید از خارج است، و الان همه ما معطلیم.

رضا نیز بازرگان است و برای تهیه ارز در این صف ها ایستاده ، او می‌گوید: با این شرایط وجود دلار با نرخ 4200 ، هم کمکی به فروکش کردن التهاب بازار ارز نمی‌کند، بلکه آن را بیشتر هم میکند، اعلام کرده اند ارز تک نرخی اما واقعیت این است که تک نرخی وجود ندارد ، در بازار آزاد نرخی با عنوان 4200 وجود ندارد ، همه می‌دانند قیمت دلار بالاتر از اینهاست، در این بازار قاچاق زیاد است، و با این حساب قیمت ارز روی همان مبلغ 5 هزار و خورده ای میخرخد .

او نیز مانند سایر همکارانش،‌دلیل وجود این وضعیت را ناکارآمدی دولت در کنترل بازار ارز و سکه می‌داند و می‌گوید: دولت باید از 5 فروردین که ادارات شروع به کار میکند باید دلار را وارد بازار کند و نرخ گذاری را انجام دهد ، از 10 به بعد نرخ را بر پایه بالا گذاشتند و چند روز هم ارز را نگه داشتند توزیع نکردند ، نتیجه این شد که برای قیمت ارز حباب تشکیل شد و این شرایط مردم است .

علی هم که در کار واردات کالاهای خانگی است می‌گوید: این وضعیت که پیش آمده از طرف دولت است، طی چند روز گذشته ارزی وارد سیستم نشده ، ارز کم است، ‌التهاب‌ها ناشی از این هم هست که قرار است وضعیت آینده برجام مشخص شود، این دلیل هم بی تاثیر نیست، نقدینگی در بازار زیاد است ، در نهایت این صف ها تشکیل می‌شود.

آنچه معلوم است ارزی با مبلغ 4200 تومان اصلا در بازار وجود ندارد، تا الان ارزی نه به صراف، نه به مسافر، نه دانشجو و نه بیمار به قیمت اعلام شده 4200 تومان پراخت نشده است دیروز هم صرافی ها ارز را با نرخ 4900 تهیه میکردند و با نرخ 6 تومان میفروختند .

بعد از چند ساعت گپ و گفت با مردمی که برای خرید دلار و سکه در قلب بازار ارز صف کشیده اند ، این نتیجه حاصل می‌شود که علیرغم تلاشی که دولتی ها نشان میدهند برای آرام کردن فضای ارزی کشور انجام می‌دهند ، اما فضای حاکم بر این بازار چیزی فراتر از فکر و خیال مسئولین است.

بعد از اعلام خبر تک نرخی شدن ارز و اعلام نرخ مشخص 4200 تومانی از سوی دولت، اما واقعیت بازار می‌گوید صرافی ها عملا کرکره‌ها را پایین کشیده اند و تصمیم گرفته اند سه شنبه کاری خود را تعطیل کنند، خرید و فروش طلا و سکه و اقلام مصرفی خانگی و حتی بازار بزرگ تهران نیز متاثر از همین تعطیلی، تقریبا حال و هوایی راکد دارد.

بماند که بازار پر از هیاهو و هیجان ارزی حالا سوت و کور شده و صاحبان صرافی را ناچار کرده است صبر پیشه کنند و ناچار به پذیرش شرایط شوند.

حال باید نشست و دید در روزهایی که پیش روست ، آرامش و ثبات بازار ارزی و مصرفی مردم تا چه حد به تصمیم دولتی ها و تصمیم آقای ترامپ بستگی دارد.

و اینکه بالا و پایین کردن نرخ ارز و بلاتکلیف گذاشتن تابلوهای اعلام نرخ، چقدر به فروکش کردن التهابات کمک می‎کند و آیا نرخ 4200 تومانی ارز کاری از پیش می‌برد یا خیر؟

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

محمد اسلامی، سرپرست جدید وزارت راه کیست؟

جهانگیری: اجازه برکناری منشی خودم را هم ندارم/ کرباسچی: جای تو بودم در کابینه نمی‌ماندم

لاریجانی و انتخابات 1400

وزیر راه و شهرسازی استعفا کرد

رضا رحمانی سرپرست جدید وزارت صمت شد

جهانگیری؛ از شعار مردم یادتان هست تا سوپرمن ناکام اقتصادی

طیب‌نیا به دولت باز می‌گردد؟

بدعت در قانونگذاری یا تفسیر به رأی قانون اساسی؟

محمد اسلامی سرپرست جدید وزارت راه و شهرسازی شد

وزارت خارجه به استعفای ظریف واکنش نشان داد

معرفی این وزرا توسط روحانی یعنی قحط‌الرجال در دولت

جهانگیری! اگر حریف واعظی نیستی برو

مهلت FATF اثری در اقتصاد کشور ندارد

دولت از وزرای حامی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده کند

جهانگیری: اجازه برکناری منشی خودم را هم ندارم/ کرباسچی: جای تو بودم در کابینه نمی‌ماندم

انتقاد شدید عضو فراکسیون امید از روحانی در معرفی وزرا

اقدام مشکوک انگلیس برای تشویق ایران برای پیوستن به FATF

وزیر راه و شهرسازی استعفا کرد

افشای پشت پرده سفر دولتی‌ها به قم

محمد اسلامی، سرپرست جدید وزارت راه کیست؟

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه