37092
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 17 تیر 1396 ساعت 16:27

وزیر اطلاعات: هر زمان خطرهای سخت و نرم اسلام را تهدید کرد علما به صحنه آمده‌اند

وزیر اطلاعات گفت: علما همواره در هر زمان خطرات سخت و نرم اسلام را تهدید کرده به صحنه آمده‌اند که نمونه آن فتوای میرزای شیرازی در تحریم تنباکو بود که توطئه استعماری انگلیس و توطئه هند شرقی را خنثی کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام سید محمود علوی امروز شنبه (17 تیر) در همایش انقلاب اسلامی در استان کرمان به روایت اسناد ساواک با بیان اینکه انقلابی‌گری خردورزانه و تاثیرگذار در تمام عرصه‌ها از ویژگی‌های مردم استان کرمان است، گفت: وزارت اطلاعات رسالت خود دید که درباره حرکت مردم و حرکت علمای کرمان در انقلاب بر پایه اسناد به جا مانده از ساواک رسالت انتقال فرهنگ انقلاب به نسل‌های بعدی را انجام دهد و در این رابطه ۲۰ جلد کتاب تالیف می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه خردورزی یکی از ویژگی‌های علمای کرمان بوده است اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و شهید باهنر نشان دادند که در عین حالی که انقلابی و مبارز بودن ، حالت احساساتی بودن داشته‌اند و همچنین چهره‌های سیاسی و نظامی از جمله سردار سلیمانی نیز در اوج انقلابی بودن در آرامش بر محور عقلانیت حرکت می‌کنند.

وزیر اطلاعات از آیت‌الله پورمحمدی، آیت‌الله هاشمیان، آیت‌الله فهیم، آیت‌الله حجتی کرمانی و علمای دیگر کرمان نیز یاد کرد .

وی گفت: شخصیت آیت‌الله جعفری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان از نظر رفتاری، تاثیرگذاری در خطبه‌ها مصادیق بارز ایجاد وحدت بوده است و در سخنانش هیچ‌وقت به سمت ۲ قطبی کردن جامعه نبوده و همواره برای ایجاد امت واحده بوده است.

علوی اضافه کرد: خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله جعفری باید الگویی برای ائمه جمعه باشد زیرا ایشان همواره بذر محبت را در جامعه کاشته و هیچ‌گاه تخم کینه را در بین مردم نکاشته است.

وی ادامه داد: آیت‌الله جعفری در خطبه های نماز جمعه هیچگاه حرمت فردی را نشکسته و به هیچ یک از اعضای خانواده انقلاب توهین، بدگویی، تخریب و بی حرمتی نکرده است ولذا از آیت‌الله جعفری در طول سالیان امامت جمعه هر چه به نظام و جامعه رسیده، خیر بوده است .

امام حسن عسکری (ع) علما را مرزداران اعتقادات و باورهای عقیدتی دانسته‌اند و در طول تاریخ اسلام نیز هر جا که اسلام در خطر بوده علما با هوشیاری‌های زیاد خود از آن حفظ و حراست کردند.

علوی بیان کرد: برخورد بزرگوارانه و پدرانه وی با مردم بسیار ارزشمند است و بها دادن به چنین شخصیت ارزشمندی خود یک ارزش است و آیت‌الله جعفری به جایگاه امامت جمعه بها و شخصیت داده‌اند.

به گفته وی آیت‌الله جعفری بزرگ و نور چشم مردم هستند و ارزش ایشان ارزش ذاتی است.

وی افزود: مردم با اعتمادی که به علما داشتند زمانی که پرچم را در دست آنها می‌دیدند به صف مبارزان و مجاهدان می‌پیوستند و علما همواره جلودار بوده و حرکت کرده‌اند و مردم همراه آنها شده‌اند و هیچ‌گاه در برابر استعمارگران کوتاه نیامده‌اند.

وزیر اطلاعات بیان کرد: عزت نفس، مخاطره پذیری، مجاهدت و استقامت علما همواره برای مردم به عنوان یک الگو و اسوه مطرح بوده است و در روز قیامت مداد علما و خون شهدا را در ترازو می‌سنجند و بی‌شک قلم علما ارزشمند تر خواهد بود زیرا قلم علما، مجاهدان را پرورش می‌دهد.

وی افزود: برای کسانی که از همه چیز خود می‌گذرند و خود را وقف مردم می‌کند و حافظ آزادگی مردم هستند باید اهمیت قائل شد و با او همراهی کرد و سود این همراهی به جای رسیدن به عالم، به خود مردم می‌رسد.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه بر اساس برخی از احادیث کسی که عالمی را احترام کند به خدای خود حرمت قائل شده است گفت: امام حسن عسکری (ع) فرموده‌اند که علمای شیعه مرزداران مرزهای عقیدتی شیعه هستند و در ورای مرزی که ابلیس و نیروهایش سنگر گرفته‌اند به دفاع از مرزهای عقیدتی شیعیان می‌پردازند و از سلطه ابلیس و یارانش به شیعه جلوگیری می کنند.

وی اضاقه کرد: امام حسن عسکری (ع) علما را مرزداران اعتقادات و باورهای عقیدتی دانسته‌اند و در طول تاریخ اسلام نیز هر جا که اسلام در خطر بوده علما با هوشیاری‌های زیاد خود از آن حفظ و حراست کردند.

علوی با بیان اینکه علمای در برابر همه این خطرات مجاهدت و خطرپذیری داشته و چه بسیار علمایی که با جامه خونی به لقای پروردگار رسیدند تصریح کرد: علمای اسلام و مکتب اهل بیت (ع) به تبعیت از ائمه طاهرین سعی کرده‌اند مکتب علمی و فقهی علما را بارور کنند که در این زمینه کتاب‌های ارزشمندی تدوین و تالیف شده است.

وی بیان کرد: علمای شیعه برای حفظ کرامت امت اسلام به استقبال خطر رفتند و از جان خود گذشتند تا اسلام و مکتب اسلام و پیروان اهل بیت عزیز و سربلند باشند و هیچ‌گاه برای حفظ خود زیر پرچم بیگانه نرفتند.

علوی یادآور شد: زمانی که فاتحان تهران در زمان مشروطیت جان حاج فضل‌الله نوری را تهدید می‌کردند، به ایشان گفتند اگر به سفارت روسیه پناهنده شوید نمی‌توانند به شما آسیبی برسانند و آیت‌الله فضل‌الله نوری گفتند من برای حفظ جان خود به بیگانه پناه نمی برم و در خانه خود نشسته‌ام و حتی حاضر نشد برای حفظ خود زیر بیرق بیگانه برود و بالای چوبه‌دار رفت.

وی تصریح کرد: علما هرگاه تنها بودند دست از انجام وظیفه خود برنداشتند و امام خمینی (ره) نیز در شرایطی که همه تحلیل‌گران سیاسی فریاد مبارزه را با پاسخ فراگیری پیش‌بینی نمی‌کردند، فریاد زدند و فریاد خود را فراگیر کردند.

وزیر اطلاعات بیان کرد: علما همواره در هر زمان خطرات سخت و نرم اسلام را تهدید کرده به صحنه آمده‌اند که نمونه آن فتوای میرزای شیرازی در تحریم تنباکو بود که توطئه استعماری انگلیس و توطئه هند شرقی را خنثی کرد.

خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله جعفری باید الگویی برای ائمه جمعه باشد زیرا ایشان همواره بذر محبت را در جامعه کاشته و هیچ‌گاه تخم کینه را در بین مردم نکاشته است

علوی از مردم استان کرمان به عنوان مردمی بلند همت در عرصه مبارزه، دفاع مقدس و سازندگی که دین بزرگی بر ایران اسلامی دارند یاد کرد و گفت: کرمان با مردمی متین، عاقل، اندیشه ورز و انقلابی نقش بزرگی در انقلاب اسلامی ایران داشته است.

وی اظهار کرد: ویژگی انقلابیون کرمانی در این است که انقلابی بودن آنها در جوش و خروش شعارهای انقلابی خلاصه نمی شد و این مردم عقل خود را با انقلابی گری و شعارهای انقلابی گری همراهی می کردند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: ماجرای مسجد جامع کرمان خون تازه‌ای را وارد بدن انقلاب کرده و آن را فراگیر تر کرده است و علمای کرمان نیز در این زمینه نقش ممتازی داشته‌اند.

وی از استاندار کرمان، مدیرکل اطلاعات استان، ستاد اقامه نماز جمعه و همه افرادی که در برگزاری این همایش نقش آفرین بودند، قدردانی کرد.

این همایش با حضور جمعی از مسئولان، نخبگان و صاحب‌نظران و نیز خانواده‌های ۲۳ شهید انقلاب اسلامی، ۵۹ تن از آزادگان و جانبازان انقلاب، ۱۴۰ نفر از مبارزان قبل از انقلاب و ۳۰ نفر از روحانیونی که خدمات خاصی را در انقلاب انجام داده‌اند در کرمان برگزاری شد.

در این همایش ضمن رونمایی از تمبر یادبود مراسم، از خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان و روحانیون مبارز نیز تجلیل شد.

این مجموعه کتاب که حدود ۱۵جلد است و از ۲۰هزار برگ سند احصا، مطالعه و گزینش شده است از نقش بی‌بدیل مردم کرمان به‌ویژه بزرگان سیاسی و فرهنگی این دیار در پیروزی انقلاب اسلامی بر مبنای اسناد موجود و مانده از ساواک بوسیله حوزه پژوهشی اداره کل اطلاعات تدوین و گردآوری شده است.

پنج جلد از این کتاب‌ها که اکنون انتشار یافته نیز با حضور شخصیت‌های کشوری رونمایی شد.

مطالب این کتاب که خود علاوه بر اینکه نشانگر سهم بزرگان دیار کریمان در سرعت بخشیدن به روند پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در کنار سایر دیگر شخصیت های بزرگ دیگر نقاط میهن اسلامی دارد بیانگر این واقعیت است که برخلاف برخی دیدگاههای رایج امروزی، انقلاب اسلامی به سادگی به دست نیامده و نقش روحانیت در این نهضت فراگیر بارز، اساسی و انکار ناپذیر است.

این اثر نفیس و ارزشمند می‌تواند به عنوان یک اثر محتوایی قابل استفاده در شبکه‌های مجازی و اجتماعی با آگاهی‌بخشی به نسل نوجوان و جوان امروزی که در بحبوحه مبارزات قبل و حتی حین پیروزی انقلاب اسلامی نبوده اند، در مقابله با پروژه تحریف انقلاب در این فضای مجازی قابلیت استفاده زیادی داشته باشد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

محمد اسلامی، سرپرست جدید وزارت راه کیست؟

پشت پرده تقابل نوبخت و جهانگیری در آستانه معرفی وزرای دولت روحانی

مشکل تحریم است نه مدیران دولتی/ دولت به تأمین کالاهای اساسی متعهد است

لایحه‌ای برای تغییر اساس سنجش در دانشگاه

اسکندر مؤمنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر شد

وزیر راه و شهرسازی استعفا کرد

الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت آینده ما را روشن می‌کند/ ژاپن هم طرح 100 ساله پیشرفت داشت

تدوین لایحه جامع انتخابات در مراحل پایانی است/ سعی می‌کنیم به انتخابات 98 برسد

طیب‌نیا به دولت باز می‌گردد؟

لاریجانی و انتخابات 1400

محمد اسلامی، سرپرست جدید وزارت راه کیست؟

افشای پشت پرده سفر دولتی‌ها به قم

پذیرش FATF احتمال جنگ علیه ایران را افزایش می‌دهد

مرز خسروی باز نمی‌شود/ سومار به کمک مهران می‌آید

اقدام مشکوک انگلیس برای تشویق ایران برای پیوستن به FATF

وزیر راه و شهرسازی استعفا کرد

لایحه‌ای برای تغییر اساس سنجش در دانشگاه

مردم انتظار حل مشکلات اقتصادی از دولت دارند

مشکلات کشور فقط با تشکیل جلسه حل نمی‌شود

طیب‌نیا به دولت باز می‌گردد؟

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه