چهارشنبه  29  خرداد  1398
شنبه , 08 دی 1397 ساعت 14:38

در آستانه سالگرد حماسه 9 دی؛

کتاب «فتنه تغلب» منتشر شد

«فتنه تغلب» شامل سخنان منتشر نشده‌ رهبر انقلاب است، از جمله در طلیعه‌ کتاب که دیدگاهی کلان به موقعیت نظام اسلامی در برابر نظام سلطه عرضه می‌کند.

به گزارش حوزه امام و رهبری گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب، فتنه‌ای ۸۸ یک رخداد دوران‌ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت. از این رو دست یافتن به جزئیات بیشتر یا مرور تجربه‌های آن به شکل مستند و روایی، برای غنی‌سازی تحلیل‌ها نیز اهمیت فراوان دارد. از سوی دیگر، مسائل مربوط به فتنه‌ای ۸۸ در ذهن برخی اقشار و لایه‌های اجتماعی رسوب کرده و همچنان زنده است که باید به آن پاسخ داده شود، با آنکه نسل‌های جوان‌تر بدون آنکه خود با بلوغ سیاسی در آن تجربه حضور داشته باشند، تحت هجوم القائات دشمنان در این‌‌باره هستند. در چنین شرایطی است که هر چند وقت یک‌بار رهبر معظم انقلاب بر اساس اقتضای به موضوع فتنه‌‌ای ۸۸ می‌پردازند و اجازه نمی‌‌دهند به‌‌کلی فراموش شود یا جای شاکی و متهم در رابطه با این امر، عوض شود.

اکنون با گذشت حدود یک دهه از برگزاری حماسه‌ای ۴۰ میلیونی انتخابات دوره‌ای دهم ریاست جمهوری و رخدادهایی که به علت ایستادگی در برابر نتیجه‌ای آرای و روندهای قانونی، کام مردم را تلخ کرد، انتشارات مؤسسه‌ای پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی، کتاب «فتنه تغلّب» را که به روایت‌هایی از متن و فرامتن فتنه‌ای ۸۸ اختصاص دارد، منتشر کرده است. این کتاب شامل روایت‌هایی است از بیانات و اقدامات رهبر انقلاب در جریان فتنه‌ی ۸۸ که می‌تواند لایه‌هایی تازه از واقعیت را نمایان کرده و رسوبات ابهام و تردید دراین‌باره را از ذهن‌ها بزداید.

«فتنه تغلب» شامل برخی سخنان منتشرنشده‌ای رهبر انقلاب است، از جمله در طلیعه‌ای کتاب که دیدگاهی کلان به موقعیت نظام اسلامی در برابر نظام سلطه عرضه می‌کند. همچنین روایت‌هایی از برخی سخنان و کنش‌های ایشان را در بر می‌گیرد که دیگران آن‌ها را بیان نموده‌اند، از جمله حجت‌الاسلام حمید پارسانیا شرحی از جلسه‌ای صمیمانه و گفت‌وگوهای صریح تعدادی از فضلای حوزه‌ای علمیه با رهبر انقلاب در اواخر تیرماه ۸۸ را ارائه کرده است.

حسن رحیم‌پور ازغدی، خطبه‌ای ۲۰ شهریور ۸۸ آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه‌ای تهران را که به دسته‌بندی مخالفان سیاسی و روش برخورد با آن‌ها مطابق سیره‌ی اهل‌بیت(ع) اختصاص داشته، تحلیل کرده است.

علاوه بر این دو مصاحبه، کتاب حاوی بخشی از خاطرات منتشرنشده‌ای علی آقا‌محمدی است که همراه با گروهی از دوستانش که همگی مورد اعتماد مهندس موسوی بوده‌اند در دو مقطع از سال ۸۸ به رایزنی برای رفع ابهامات و حل مناقشات پرداخته است؛ روندی که هم مورد توافق ارکان نظام مانند رهبر انقلاب و شورای نگهبان و هم مورد حمایت کسانی همچون مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی بود.

آقایان محسنی اژه‌ای و سید‌مهدی خاموشی نیز که گفت‌وگوهایی نزدیک و فشرده در چند برهه از سال ۸۸ با نامزدهای انتخابات داشتند، مذاکرات خود را در این کتاب تشریح کرده‌اند. روایت مذاکرات این دو تن که از دو موضع مختلف با سران معترض انجام شده، هم نشانگر زاویه‌ای دید موسوی و کروبی و هم نشانگر ریشه‌های تردیدها و تصمیم‌های ایشان است.

یادداشتی بلند با عنوان «چرا؟» در ۱۶ بند به قلم علیرضا شمیرانی، از دیگر مطالب این کتاب است. وی تلاش می‌‌کند تا با کنار هم قرار دادن سطور گفته و ناگفته‌ای از رخدادها و کنش و واکنش‌های سال ۸۸ که دربرگیرنده‌ای بیانات رهبر انقلاب در کنار اظهارات دیگرانی همچون مقامات مسئول کشور، برخی اعضای دفتر رهبری و چهره‌‌های سیاسی هوادار نامزدها است، مخاطب را با تبیینی استفهامی به تأمل درباره‌‌ای آنچه رخ داده، برانگیزد.

بازخوانی زمینه‌ها و پیامدهای خطبه‌ای ۲۹ خرداد ۸۸ و روایت‌هایی از چند گفت‌وگوی رودرروی رهبر انقلاب اسلامی با برخی منتقدان عملکرد نظام در جریان فتنه‌ای ۸۸، بخش‌های دیگری از این کتاب به قلم مصطفی غفاری و حسین شهسواری است.

بخش پیوست «فتنه تغلب» شامل پنج خرده‌روایت است که بیانات و مواضع رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ای این موضوع را از یکم فروردین ۱۳۸۸ تاکنون تلخیص و تنظیم کرده و می‌تواند راهنمایی برای علاقه‌‌مندان به فهم دقیق‌‌تر منظومه‌ای فکری و عملکردی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ای فتنه باشد.

اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب، بازنشر متن کامل نشست رهبر معظم انقلاب با نمایندگان ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است که این روزها برخی رسانه‌ها آن را که احتمالاً از نسخه‌ای پیش‌نویس کتاب برداشت شده، منتشر کرده‌اند. این موضوع با واکنش دستپاچه‌ای رسانه‌های بیگانه و حامی فتنه مواجه شد. آن‌ها نه‌ فقط به تفسیر بلکه به روایت متن و حاشیه‌ای آن به‌ زعم خود پرداختند؛ درحالی‌که با فرض صحت، هیچ کدام نفی‌کننده‌ای آنچه از مضامین صریح این دیدار منتشر شده، نیست.

«فتنه تغلب» به کوشش مصطفی غفاری گرد آمده و انتشارات انقلاب اسلامی (وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) آن را در ۴۶۰ صفحه به بهای ۳۲ هزار تومان روانه‌ای بازار کتاب نموده است.

انتهای پیام/4082/4071/

http://ana.ir/i/347998
واکنش‌ دانشجویان به هدیه دفتر تحکیم وحدت به یکی از سران فتنه

واکنش‌ دانشجویان به هدیه دفتر تحکیم وحدت به یکی از سران فتنه

پاسخ نویسنده «فتنه تغلب» به حواشی اصحاب فتنه

پاسخ نویسنده «فتنه تغلب» به حواشی اصحاب فتنه

لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در فضای دانشگاه

لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در فضای دانشگاه

روایت رهبر انقلاب از پشت پرده جلسه‌ای چهار نفر در سال 88

روایت رهبر انقلاب از پشت پرده جلسه‌ای چهار نفر در سال 88

درایت  رهبر انقلاب راهگشای مشکلات داخلی و خارجی است

درایت رهبر انقلاب راهگشای مشکلات داخلی و خارجی است

9 دی عمق پیوند مردم بصیر و انقلابی ایران با ولایت بود

9 دی عمق پیوند مردم بصیر و انقلابی ایران با ولایت بود

برخی می‌خواهند حماسه 9 دی فراموش شود تا فتنه جدید به راه اندازند

برخی می‌خواهند حماسه 9 دی فراموش شود تا فتنه جدید به راه اندازند

آیت‌الله شاهرودی نمونه مدیر قوی در فقه اسلامی بود

آیت‌الله شاهرودی نمونه مدیر قوی در فقه اسلامی بود

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر