پنجشنبه  31  مرداد  1398
پنجشنبه , 29 فروردین 1398 ساعت 12:24

قاضی‌زاده:

هدیه دادن به خبرنگاران برای کند کردن تیغ نقادی آن‌هاست

استاد دانشگاه گفت: دادن کارت هدیه به خبرنگار باعث می‌شود نسبت به آن مؤسسه احساس رفاقت کند و ضعف‌هایش را نادیده بگیرد و در نهایت تیغ نقدمان کند می‌شود.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، «علی‌اکبر قاضی‌زاده» در پاسخ به این پرسش که «اصحاب قدرت چگونه اهالی رسانه را ابزار خود می‌کنند؟» گفت: این اتفاق نمی‌تواند بیفتد و اگر افتاد دلیلش این است که ما روزنامه‌نگار نیستیم. اگر ما خبر و نقش روزنامه‌نگاری خود را به خوبی بشناسیم، راحت تسلیم نمی‌شویم.

وی ادامه داد: دغدغه اول خبرنگار و روزنامه‌نگار، اطلاع‌رسانی است و متاسفانه امروز گروه زیادی از روزنامه‌نگاران ما اصلا این کاره نیستند. آنها در حقیقت ماشین متن‌سازی هستند. هر تکه از مطلب را از جایی جمع می‌کنند و در نهایت دیدگاه مورد نظر سازمان مربوطه را به آن اضافه می‌کنند و تصورشان هم این است که کسی متوجه نمی‌شود. پیامدش هم این است که نشریات ما جزو لاغرترین مطبوعات دنیا هستند. ما ۸۰ میلیون جمعیت داریم که از این میان ۴۰ میلیون می‌توانند روزنامه بخوانند، ولی ما حتی یک روزنامه یک میلیون تیراژی هم نداریم. البته اوضاع رسانه‌های دیجیتال ما هم خیلی خوب نیست و آنها هم با توجه به ظرفیتی که دارند، دنبال‌کنندگان بسیار کمی دارند. 

این روزنامه‌نگار در ادامه اظهار داشت: بحثی به نام «هیدن اد» در ارتباطات وجود دارد که نام فارسی آن «آگهی پنهان» است. شکل و ظاهر مطلب تمام معیارهای روزنامه‌نگاری را دارد، ولی در بین خطوط کاملا موضع دارد. مثل خبرهایی که صدای آمریکا برای ایران می‌سازد و یا روزنامه‌های آمریکایی علیه ما می‌سازند. این تبلیغات پنهان گاهی مالی و گاهی به خاطر استفاده و بهره‌برداری سیاسی است.

وی تاکید کرد: من کاری به آنها ندارم، ولی یک ایرانی که کار روزنامه‌نگاری انجام می‌دهد، باید پرنسیپ و اصول را داشته باشد و آنها را رعایت کند. به جرأت می‌توانم بگویم که نسل ما آن را رعایت می‌کرد و ما سعی می‌کردیم انصاف داشته باشیم و چشممان را روی همه چیز نبندیم. اما سال‌هاست که مؤسسه‌های مطبوعاتی بزرگ و کوچک به وجود آمده‌اند و ضعف‌هایی دارند و نتیجه آن وضعیتی است که الان می‌بینیم. شما هر خبری که می‌بینید اول باید تعقیب کنید که وابسته به کجاست تا بتوانید خط و ربط آن را پیدا کنید.

قاضی‌زاده با بیان اینکه این موضوع گاهی فراتر از شخص رفته و به سازمان‌ها نیز سرایت می‌کند، گفت: خواه ناخواه اگر یک مؤسسه، یک کارت هدیه به ما بدهد، نسبت به آن مؤسسه احساس رفاقت، دوستی و محبت می‌کنیم، ضعف‌هایش را نادیده می‌گیریم و تیغ نقدمان کند می‌شود. حالا شما تصور کنید این ماجرا بزرگ‌تر باشد. کل بودجه یک سازمان یا بخشی از آن سازمان خبری باشد. این موسسه آگاهی‌رسان نسبت به آن طرف بودجه‌دهنده احساس دوستی دارد و پشتیبان  آن می‌شود.

وی با بیان اینکه این اصل در عرصه مطبوعات شناخته شده است، ادامه داد: مثال بارز آن روزنامه واشنگتن پست است که روزنامه بسیار متنفذ، پرفروش و قوی است. این روزنامه هوادار دموکرات‌هاست و از ۲ سال و نیم پیش هیچ چیزی را در مقابل ترامپ فروگذار نکرد. در مقابل هم بنیاد تایم و وارنر معروف هم متعلق به جمهوری‌خواه‌هاست. مشکل این نیست که ما فتوا بدهیم هیچ بنگاه خبری نباید به سمت جایی بغلتد، ولی با اقتصادی که ما داریم، مطبوعات ناچار به کمک گرفتن هستند. اما حرف من بر سر چقدر است؟

وی افزود: به هرحال چیزی به نام اخلاق روزنامه‌نگاری و هنجار هم هست یا به قول فرانسوی‌ها پرنسیپ و اصول که باید رعایت شود. ما روزنامه‌نگاران دیگر نباید این اصول را زیر پا بگذاریم و کار دیگر به چاکری و نوکری و چشم بستن به روی همه حقایق نکشد. این خیلی بد و غیرحرفه‌ای است. حدود چهار ـ پنج سال پیش زلزله‌ای در آذربایجان آمد که در پی آن انتقادهای بچه‌گانه‌ای درباره عملکرد فلان سازمان شد. یا سیل تمام مملکت ما را فراگرفته و رسانه‌ها به یک ارگان یا سازمان گیر می‌دهند و می‌گویند آنچه اتفاق افتاده نتیجه کم‌کاری آنجا بوده است. در حالی که خود من که ۷۰ سال از خداوند عمر گرفته‌ام، چنین چیزی ندیده بودم که یکباره درهای آسمان باز شود و سیل بیاید.

وی در پایان گفت: منظور من انصاف است. این همان چیزی است که مثلا مطبوعات وابسته به دولت در آمریکا نسبت به ایران اصلا رعایت نمی‌کنند. خیلی مطبوعات غربی هم البته همین کار را می‌کنند. وقتی که یک سازمان خبری وابسته به بیگانگان به من و دولت من حمله می‌کند، نقش خود را ایفا می‌کند در این حال ما نباید همان نقش را ایفا کنیم. باید واقع‌بین باشیم. انصاف این نیست که ۲ خبر کنار هم بگذاریم و هرچه دلمان می‌خواهد روی آن بگوییم و فکر کنیم که کار خبری می‌کنیم. ما مسلمان و تابع جمهوری اسلامی هستیم و اول از همه خودمان باید به خودمان رحم کنیم. 

منبع: فارس

انتهای پیام/ 4071/

http://ana.ir/i/374644
شبکه‌های اجتماعی گوی سبقت را از رسانه‌های رسمی ربودند

شبکه‌های اجتماعی گوی سبقت را از رسانه‌های رسمی ربودند

لزوم طراحی سیاست‌های جدید در سازمان‌های رسانه‌ای کشور

لزوم طراحی سیاست‌های جدید در سازمان‌های رسانه‌ای کشور

کتاب «پژوهش‌های تجربی در حسابداری» منتشر شد

کتاب «پژوهش‌های تجربی در حسابداری» منتشر شد

رسانه‌ها با فروکش‌کردن بحران مردم را تنها نگذارند

رسانه‌ها با فروکش‌کردن بحران مردم را تنها نگذارند

حضور رسانه‌های خارجی در جشنواره جهانی فیلم فجر هرسال بیشتر می‌شود

حضور رسانه‌های خارجی در جشنواره جهانی فیلم فجر هرسال بیشتر می‌شود

شبکه‌های اجتماعی متعدد افکار عمومی را خدشه‌دار کرده است

شبکه‌های اجتماعی متعدد افکار عمومی را خدشه‌دار کرده است

اولویت کشور اقتصاد و فرهنگ است،دولت از حواشی فاصله بگیرد/ تولیدکنندگان،رزمندگان جنگ اقتصادی

آغاز لیگ،آغاز هیجان؛ بفرمایید فوتبال/ حمله به جام تا پای جان

هدفونی که سر را خنک می‌کند+عکس

انتشار مکالمات مسیح علینژاد با دختران فریب‌خورده برای اولین بار+فیلم

پروژه جدید بی‌بی‌سی در شمال کشور/ ماجرای "فروش دریای خزر" چیست؟

نهنگ‌سواری در مکزیک!+عکس

بازیگری که کشف حجاب کرده بود داور جشنواره دولتی شد!

سناریوی جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه «حشد شعبی»

یک انتخابات صنفی و چندین ابهام/ آیا وزیر کار اتاق تاریک وزارتخانه را روشن می کند؟

با رفتن قالیباف، هوای پاک تهران بیشتر شد!

چه کسی پیام‌رسان‌های داخلی را به کما برد؟

مدیریت دولت مطابق خواسته روحانی نیست!

مرگ دردناک کودک خردسال توسط مادر سهل‌انگار!+فیلم

چگونه در یک ماه 10کیلوگرم وزن کم کنیم؟

بی‌حجابی به‌خاطر «یک مشت دلار بیشتر»+فیلم

طرح اتصال کارت سوخت به کارت بانکی چه شد؟

ارزان‌ترین محله‌های تهران در بازار مسکن را بشناسید/ عوامل گرانی یا ارزانی مسکن چیست؟

آماده شهادت بودن با آرزوی شهادت داشتن فرق دارد

دمشق، کردها، آمریکا، ترکیه و دیگران!/ وقتی سرنوشت شمال شرق سوریه پیچیده می‌شود

نامه به سران قوا با امضاهای جعلی!/ فریب هنرمندان در حمایت از "عامل نفوذی حوزه فرهنگ"+تصاویر