يكشنبه  03  شهریور  1398
شنبه , 08 دی 1397 ساعت 11:36

لاهوتی خبر داد:

رانت ۷۰ هزار میلیارد تومانی توزیع کالا‌های اساسی در جیب دلالان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت به کالا‌های اساسی پرداخت می‌شود از این میزان حدود ۷۰ درصد رانت است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از ضعف دولت در مدیریت واردات و توزیع کالا‌های اساسی در سال‌ جاری، از طرح جدید مجلس برای تأمین کالا به نرخ ارز دولتی خبر می‌دهد و می‌گوید: در این طرح مابه‌التفاوت نرخ کالا‌های اساسی در قالب کارت اعتباری به دست مردم می‌رسد.

پس از گذشت ماه‌ها از بالا رفتن قیمت کالا‌ها و نبود نظارت دولت بر نحوه توزیع کالا‌هایی که با ارز دولتی وارد شده‌اند، سرانجام نمایندگان مجلس در فصل بررسی بودجه سال ۹۸ از وضعیت موجود و گرانی‌های اخیر انتقاد کرده و به فکر چاره‌اندیشی برای کاهش فشار گرانی‌ها و حذف دلالان کالا‌های اساسی افتادند. از این رو نمایندگان در کمیسیون‌های مختلف مجلس، در گفت‌وگو با رسانه‌ها پیشنهاداتی برای توزیع مناسب این کالا‌ها ارائه می‌دهند.

در این خصوص مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به گرانی قیمت کالا‌ها در بازار می‌گوید: دولت و دستگاه‌های نظارتی باید نظارت خود را بر بازار بیشتر کنند. وقتی که برای کالا‌های اساسی مردم ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌یابد، هدف این است که کالا ارزان‌تر به دست مردم برسد، اما دولت با وجود تأمین ارز موردنیاز کالا‌های اساسی هیچ نظارتی بر نحوه واردات و توزیع کالا‌های اساسی در داخل کشور و سازوکاری برای این منظور ندارد. 
لاهوتی می‌افزاید: باید دستگاه‌هایی همانند دستگاه تعزیرات و دیگر دستگاه‌ها وارد این موضوع شوند. وقتی بحث چند‌نرخی شدن ارز در جامعه پیش می‌آید، زمینه برای رانت و فساد هم فراهم می‌شود.

افزایش دو برابری یارانه نقدی

نماینده مردم لنگرود در مجلس می‌گوید: شنیده‌ها از این امر حکایت دارد که یک واردکننده برای واردات چای پنج دلاری ارز ۴۲۰۰ تومانی از دولت گرفته، اما با این ارز دولتی چای دو دلاری وارد کشور کرده است و چای دو دلاری را هم که به کشور وارد می‌کند با قیمت آزاد به فروش می‌رساند. این وضعیت در مورد برنج و دیگر کالا‌های اساسی نیز حاکم است. باید تلاش کرد که ارز تک‌نرخی شود و نحوه پرداخت یارانه به مردم نیز باید تغییر کند. 

لاهوتی پیشنهاد می‌کند: در بودجه ۴۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفته شده و مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته برای کالا‌های اساسی با قیمت آزاد آن در بازار بین ۴۰ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان است. وقتی که اینگونه است، دولت مابه‌التفاوت ارز را نیز به یارانه نقدی اختصاص دهد و میزان مبلغ یارانه نقدی به هر فرد را دو برابر کند. این وضعیت بهتر از آن است که این ۴۵ هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی به جیب چهار نفر کلاش برود و حداقل این کار این است که به جیب این چهار نفر نمی‌رود. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند باید منتظر فاجعه‌هایی بزرگ‌تر و بدتر از این هم باشیم.

پور ابراهیمی: رانت ۷۰ درصدی در توزیع کالا‌های اساسی

همچنین محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به مدیریت ضعیف دولت در توزیع کالا‌های اساسی و افزایش فشار گرانی کالا‌ها بر اقشار مختلف مجلس می‌گوید: دولت در سال ۹۷ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به کالا‌های اساسی اختصاص داده، اما قیمت کالا افزایش یافته است و این سؤال وجود دارد که آیا باید همین روند در سال ۹۸ برای کالا‌های اساسی ادامه پیدا کند یا خیر؟

پورابراهیمی می‌افزاید: دولت باید تعهد دهد که بر توزیع و قیمت کالای اساسی نظارت و کنترل دارد تا این کالا‌ها با ارز دولتی در اختیار مردم قرار بگیرند، این وضعیت را در سال ۹۷ تجربه کردیم و بنابراین تکرار آن در سال ۹۸ به صلاح کشور نیست. 

وی تأکید می‌کند: توافق شده است که کالا‌های اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به دست مردم برسد، اما مردم این کالا‌ها را با ارزش بالاتر تهیه می‌کنند، بنابراین باید برای این رویه در سال آینده تغییری ایجاد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مابه‌التفاوت کالا‌های اساسی اظهار می‌دارد: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت به کالا‌های اساسی پرداخت می‌شود، از این میزان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد به دست مردم می‌رسد و ۷۰ درصد رانت است که دولت باید تضمین دهد در نحوه نظارت و اعمال به‌گونه‌ای عمل می‌کند که قیمت کالا‌ها بالا نرود و متناسب با ارز دولتی به دست مردم برسد.

نماینده مردم کرمان در مجلس با اشاره به طرح مجلس برای تأمین کالای اساسی می‌افزاید: در مجلس روی طرح جدید کار می‌کنیم. در این طرح مابه‌التفاوت نرخ کالا‌های اساسی در قالب کارت اعتباری به دست مردم می‌رسد؛ به این نحو که اگر قیمت برنج در بازار ۸ هزار تومان است، اما باید با دلار ۴ هزار تومانی قیمت‌گذاری می‌شد مردم بخشی از هزینه این برنج را از کارت اعتباری پرداخت می‌کنند.

پورابراهیمی تأکید می‌کند: این روش به عدالت نزدیک است و منطق دارد، در کمیسیون اقتصادی روی این موضوع بحث می‌شود تا برای سال آینده تصمیم‌گیری کنیم. 

وی با اشاره به عدم تخصیص اعتبار برای بسته‌های حمایتی که منابع آن از ارز پتروشیمی‌ها پیش‌بینی شده است، می‌گوید: ارز بسته‌های حمایتی را باید شرکت‌های وابسته به دولت پرداخت کنند، عدم تسویه این امر نشان می‌دهد دولت نظارت و دقت کافی بر مابه‌التفاوت‌ها ندارد.

بخشی: توزیع کوپن رانت کمتری دارد

لطف‌علی بخشی، استاد دانشگاه و اقتصاد‌دان در خصوص طرح جدید دولت و توزیع کارت اعتباری می‌گوید: با ساختار فاسدی که در زنجیره توزیع وجود دارد، حتی توزیع کارت اعتباری نیز چاره‌ساز نیست؛ چراکه در حال حاضر مشکل با قیمت کالایی است که با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود و با محاسبه سود ۱۰ درصدی تاجر، کالا با چند برابر قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی می‌افزاید: سازمان تعزیرات مدام از بازرسی‌ها و عملکردش گزارش می‌دهد، اما آنچه در سطح جامعه دیده می‌شود، از نبود نظارت و نابسامانی حکایت دارد. وی تأکید می‌کند: این طرح جدید دولت بار مالی داشته و در این آشفته بازاری که در سیستم توزیع وجود دارد، پیاده‌سازی آن زمان‌بر بوده و نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود، به نظر من اگر سیستم کوپنی را دولت پیاده‌سازی کند، نظارت بیشتری می‌تواند بر توزیع کالا‌های اساسی داشته باشد؛ چراکه در سیستم کوپنی، توزیع‌کنندگان مشخص بوده و می‌شود بر عملکردشان نظارت کرد.

بخشی با انتقاد از واردات گوشت بدون توجه به پیامد‌های اقتصادی آن در آینده می‌گوید: دولت کالا‌های مصرفی مردم را با قیمتی وارد می‌کند که تولید آن در داخل غیر‌اقتصادی است. مانند واردات گوشت برزیلی. در حال حاضر گوشت وارداتی به قیمتی عرضه می‌شود که تولید آن برای دامدار ایرانی با دو برابر قیمت فروش تمام می‌شود در نتیجه دامدار ترجیح می‌دهد دام زنده را قاچاقی از کشور خارج کرده و دلار به دست بیاورد. از این‌رو ضروری است نمایندگان مجلس و دولت به پیامد تصمیماتشان برای سال آینده دقت بیشتری به خرج دهند.

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/347920
اولین یارانه نقدی سال ۹۸ چه‌زمانی واریز می‌شود

اولین یارانه نقدی سال ۹۸ چه‌زمانی واریز می‌شود

زمان واريز يارانه نقدی بهمن ماه 97 اعلام شد

زمان واريز يارانه نقدی بهمن ماه 97 اعلام شد

حذف و اضافه یارانه توسط استانداران شائبه سیاسی دارد

حذف و اضافه یارانه توسط استانداران شائبه سیاسی دارد

سیستم فعلی توزیع یارانه‌ها با افزایش اختیارات استانی اجرا شود

سیستم فعلی توزیع یارانه‌ها با افزایش اختیارات استانی اجرا شود

گرانی ارز به کام شرکت‌های دولتی شد

گرانی ارز به کام شرکت‌های دولتی شد

94 هزار میلیارد تومان پروژه آماده واگذاری به بخش خصوصی شد+جدول

94 هزار میلیارد تومان پروژه آماده واگذاری به بخش خصوصی شد+جدول

دلار جهانگیری گل به خودی بود/ بایدها و نبایدهای بودجه کشور

دلار جهانگیری گل به خودی بود/ بایدها و نبایدهای بودجه کشور

رانت ۷۰ درصدی در توزیع کالاهای اساسی/ طرح مجلس برای تأمین کالا

رانت ۷۰ درصدی در توزیع کالاهای اساسی/ طرح مجلس برای تأمین کالا

از توزیع اقلام تاریخ‌ مصرف گذشته تا اشتباه تایپی روی کالای مصرفی

از توزیع اقلام تاریخ‌ مصرف گذشته تا اشتباه تایپی روی کالای مصرفی

اقتصاد ایران بازار محور نیست/ دولت در حال عمق‌بخشی به بازار سرمایه

ترامپ: رسانه‌ها حرف‌های من را جدی می‌گیرند

آیین‌نامه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌هاست

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها ومدیرآن در فهرست تحریمی ایران قرار گرفتند

حمله انتحاری به کاروان نیروهای ناتو در افغانستان

نخست‌وزیر انگلیس: نگران تبعات جنگ تجاری آمریکا با چین هستیم

بخشنامه‌ها بعد از هماهنگی با معاونت طرح و برنامه صادر شوند

رئیس شورای اروپا: خروج آمریکا از برجام نتایج مثبتی نداشت

سيد سلمان سامانى به سمت معاون هماهنگى وزارت كشور منصوب شد

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

چرا آمریکایی‌ها با استیضاح ترامپ مخالف‌اند؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت شد

مراکز فروش بلیت هواپیما موظف به رعایت سقف و کف قیمت هستند

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

برندگان مسابقه عکاسی پرندگان‎+تصاویر

چهار نسخه از امام علی (ع) برای اینکه هرگز بیمار نشوید

روحانی: اداره کشور را به نسل سوم و چهارم بسپاریم/ آخر و عاقبت خودروسازی دولتی

غرامت ۳ میلیون یورویی مانع جدایی مرد ایتالیایی!/ چطوری بیروو؟!

ایرانی‌ها رکورددار مصرف نان/ گرانی نان در راه است

سرمایه‌گذاران دهکده آبی پارس همچنان در بلاتکلیفی

پشت‌پرده دستمزد‌های کلان بی‌بی‌سی چیست؟

از سراج تا سهند؛ تلاش ایرانی برای خودکفایی در عرصه دریایی

چرا عصر جدید را دیدیم؟

ماموریت‌های ملی دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید چیست؟

در هیچ زمانی وزارت خارجه تا این اندازه در مسائل اقتصادی ورود پیدا نکرده بود/ اتحاد وهماهنگی در داخل مقابله با تحریم را آسان‌تر می‌کند

بانوی محجوبی که هنرمندانه طوفان شن به پا کرد

کدام مواد غذایی استرس‌زا هستند؟

جدیدترین قیمت موبایل در بازار+جدول

آیا گوشی‌های هوشمند کودکانمان را باهوش‌تر می‌کند؟!

ماجرای استعفای وزرای دولت دهم در جریان قهر ۱۱ روزه احمدی‌نژاد+فیلم

پردرآمدترین بازیگران جهان را بشناسید+عکس

رفتار سخیف بازیگر زن در کنسرت یک خواننده!

جدیدترین تصویر از جاسوس معروف در لس‌آنجلس+عکس

همه‌چیز درباره سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳»+اینفوگرافی