پنجشنبه  02  خرداد  1398
چهارشنبه , 14 آذر 1397 ساعت 13:25

گزارش؛

مأموران پلیس راهور در معرض خطر جدی آلودگی هوا

آغاز فصل سرما و افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، سبب بروز مسئله‌ای جدی برای یک گروه خاص از نیروهای خدمتگزار در نظم جامعه می‌شود.

خبرگزاری گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، نیروهای پلیس راهور مستقر در سطح خیابان‌های شهر از جمله افراد و گروه‌هایی هستند که به دلیل ویژگی خاص شغلی، بیشترین آسیب سلامتی را از آلودگی هوا می‌بینند. وقتی در مورد آلودگی هوا سخن گفته می‌شود بیشتر به یاد سالمندان، بیماران ریوی و قلبی و کودکان می‌افتیم. جامعه عادت کرده است تنها زمانی نیروهای خدمت رسان را مورد توجه قرار دهد که با چالشی در آن زمینه مواجه شده باشد. ما زمانی به فکر پلیس می‌افتیم که قرار است برای کاهش ترافیک مناطق مرکزی شهر، طرح‌های مختلف ترافیکی را اجرا کنند. یا حتماً باید تصادفی واقع شود که با نیروهای راهور ارتباط کلامی برقرار کنیم.

توصیه شده است تا در هنگام آلودگی هوا شیفت مأموران راهور کوتاه تر باشد و زودتر تعویض شودمطالعات مدیریت ترافیک وجود رابطه ای محکم بین آلودگی هوا و به خطر افتادن سلامت انسان‌ها و پلیس را تأیید می‌کند. پلیس راهور، به دلیل مواجهه بالا با هوای مناطق پرتردد، در معرض خطر عوارض ناشی از آلودگی است. عکس‌العمل هر شخص به آلودگی، بستگی به نوع آلودگی که آن شخص در معرض آن قرار گرفته و میزان و مدت قرارگیری وی در معرض آلودگی، وضعیت سلامتی و ژنتیکی او دارد.

سردار سیدمحمدرضا سیداحمدیان، معاون بهداشت و درمان ناجا با تأیید اثرات نامطلوب آلودگی هوا روی سلامتی مأموران راهور گفت: مأموریت‌های نیروی انتظامی به طور کلی و راهور به طور خاص به شکلی است که علاوه بر فشارهای روحی و روانی، آسیب‌های جسمی را برای مأموران به همراه دارد.

وی ادامه داد: در کنار درگیری‌های احتمالی مأموران با برخی متخلفان که در مواردی به مصدومیت مأموران منجر می‌شود، برخی موارد دیگر سبب در خطر افتادن سلامت مأموران می‌شود. از جمله مشکلاتی که برای ستون فقرات و دیسک کمر مأموران راهور رخ می‌دهد و علت آن سرپا ایستادن‌های طولانی مدت در سر چهارراه‌ها و خیابان‌ها است. همچنین در فصولی که آلودگی هوا شدت می‌گیرد، مأموران راهور بیشترین تماس را با هوای آلوده دارند زیرا در یک شیفت کاری به طور مداوم در معرض آلاینده‌ها هستند.

در موضوع آلودگی هوا برای مأموران راهور ماسک‌های مناسبی در اختیار گذاشته شده که تا حدی مشکل آلودگی هوا را کمتر کند سردار سیداحمدیان گفت: فلسفه وجودی بهداری همین خدمات رسانی به مأموران است و در همین راستا تلاش شده تا برنامه‌های پیشگیری کننده برای مأموران پلیس راهور اجرا شود. آموزش‌های ورزشی، برقراری امکانات استخر و شنا از جمله این موارد است. همچنین توصیه شده است تا در هنگام آلودگی هوا شیفت مأموران راهور کوتاه‌تر باشد و زودتر تعویض شود.

وی تأکید کرد: در ابتدا سعی می‌شود مأمورانی به استخدام ناجا در آیند که از سلامت کامل برخوردار باشند تا در اینده با مشکلات کمتری مواجه شوند. البته در موضوع آلودگی هوا ما برای همکاران ماسک‌های مناسبی را در اختیار گذاشته‌ایم که تا حدی مشکل آلودگی هوا را کمتر کند.

کارشناسان معتقدند می‌توان با اقدامات ویژه ای شامل اقدامات مدیریتی (نوبت کاری صحیح، تقسیم دوره‌ای افراد در مناطق آلوده و کاهش زمان کار) اقدامات بهداشتی، مهندسی و پزشکی (ساخت کیوسک‌های دارای هوای پاک، دستگاه‌های تصفیه هوا روی خودروها)، اقدامات فردی (استفاده از ماسک، ورزش، مصرف میوه) از تأثیر آلاینده‌ها بر پلیس راهور کاست.

منبع: مهر

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/331652
سهم ۶۵ درصدی خودرو‌های فرسوده در آلودگی هوای تهران

سهم ۶۵ درصدی خودرو‌های فرسوده در آلودگی هوای تهران

تحریم‌ها تعویض اتوبوس‌های آلاینده را به تأخیر انداخت

تحریم‌ها تعویض اتوبوس‌های آلاینده را به تأخیر انداخت

باز هم آلودگی هوا گریبان تهرانی‌ها را گرفت

باز هم آلودگی هوا گریبان تهرانی‌ها را گرفت

بخور و نخورهای روزهای آلوده

بخور و نخورهای روزهای آلوده

شهروندان تهرانی خودروهای دودزا را بیرون نیاورند

شهروندان تهرانی خودروهای دودزا را بیرون نیاورند

طرح زوج و فرد باعث آلودگی هوای تهران شد

طرح زوج و فرد باعث آلودگی هوای تهران شد

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر