چهارشنبه  01  خرداد  1398
دوشنبه , 12 آذر 1397 ساعت 12:54

 گزارش؛

اما و اگرهای تمدید طرح جریمه غیبت سربازی در فصل بودجه‌نویسی دولت

با فرا رسیدن فصل بودجه‌نویسی در کشور، بار دیگر موضوع تمدید یا پایان مهلت استفاده از شرایط جریمه غیبت سربازی برای مشمولان متقاضی داغ شده است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، مسئولان سازمان وظیفه عمومی در یک سال اخیر از اتمام مهلت استفاده از تسهیلات خرید جریمه سربازی تا پایان سال ۹۷ خبر داده‌اند. این در حالی است که با گذشت ۴ سال از زمان اجرایی شدن طرح جریمه خدمت مشمولان غایب، تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار نفر برای پرداخت جریمه غیبت سربازی ثبت‌نام کرده و از این میان، حدود ۴۵۰ هزار نفر فرآیند پرداخت جریمه را تکمیل وضعیت خدمت خود را تعیین تکلیف کرده‌اند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شده‌اند.

مذاکره‌ای با دولت برای تمدید طرح جریمه غیبت نداشته‌ایم

کسانی که تا تاریخ ۹۷/۱۲/۲۹ مدت غیبت سربازی آنان به بیش از ۸ سال تمام می‌رسد در شمول این مقررات قرار می‌گیرند و می‌توانند با پرداخت جریمه، سربازی خود را تعیین تکلیف کنند. بنابراین افرادی که از فروردین ۹۸ دارای ۸ سال تمام غیبت می‌شوند در دایره شمول این قانون قرار نمی‌گیرند. مسئله‌ای که موجب بلاتکلیفی این دسته افراد فراری خدمت شده و آن‌ها را چشم انتظار تمدید قانون گذاشته است.

حال در شرایطی که دولت در مراحل پایانی تنظیم بودجه سال ۹۸ و ارائه آن به مجلس قرار دارد، بسیاری امیدوارند با تمدید قانون خرید غیبت سربازی، مشمول استفاده از این تسهیلات شوند. در همین مورد سردار بهرام نوروزی رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: سازمان وظیفه عمومی در زمینه تمدید یا عدم تمدید قانون خرید جریمه سربازی نقشی ندارد و تنها مجری قوانین تصویب شده در دولت و مجلس است بنابراین هرچه به ما ابلاغ شود اجرا می‌کنیم.

وی افزود: مذاکره ای با دولت برای تمدید قانون خرید جریمه سربازی در فصل بودجه ریزی نداشته‌ایم و ما هم منتظر نهایی شدن لایحه بودجه هستیم.

طرح جریمه غیبت سربازی تأثیری در افزایش غیبت مشمولان نداشته

تشویق مشمولان به غیبت سربازی همواره یه عنوان یکی از دلایل مخالفان اجرای طرح مطرح می‌شود؛ موضوعی که رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با رد آن گفت: این استدلال براساس آمار و اطلاعات صحیح نیست. در حال حاضر استقبال از سربازی به حدی است که در پاره‌ای موارد ما تاریخ اعزام مشمولان را به تعویق می‌اندازیم زیرا پادگان‌های ما ظرفیت خالی ندارد.

وی ادامه داد: طرح جریمه غیبت سربازی ارتباطی با افزایش غیبت سربازی ندارد و توصیه ما به کسانی که منتظر تمدید این قانون هستند، این است که هرچه زودتر تکلیف سربازی خود را مشخص کنند.

درآمد ۵ هزار میلیاردی از محل جریمه غیبت سربازی

سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا هم با رد برخی ادعاها در مورد نحوه هزینه کرد درآمدهای طرح جریمه غیبت سربازی گفت: تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور، به حساب درآمد عمومی کشور، موضوع ردیف ۱۵۰۱۲۸ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

سردار ابراهیم کریمی در خصوص میزان درآمد دولت از محل جریمه غیبت سربازی گفت: طی این مدت حدود ۵ هزار میلیارد تومان از محل پرداخت جریمه‌های غیبت سربازان به حساب خزانه واریز شده است. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت مجاز است تا سقف مشخصی از این درآمد را برای تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح اختصاص دهد.

وی افزود: امسال آخرین سال پرداخت جریمه غیبت سربازی است و مشمولان دارای ۸ سال غیبت از خدمت سربازی می‌توانند با پرداخت جریمه، کارت معافیت دریافت کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/330986
امکان تمدید تاریخ اعزام مشمولان پذیرفته شده در مقطع کاردانی

امکان تمدید تاریخ اعزام مشمولان پذیرفته شده در مقطع کاردانی

مشمولان فوق‌دیپلم، دیپلم و زیردیپلم به سربازی فراخوانده شدند

مشمولان فوق‌دیپلم، دیپلم و زیردیپلم به سربازی فراخوانده شدند

حذف طرح خرید غیبت سربازی در سال 98/ مدت سربازی افزایش نمی‌یابد

حذف طرح خرید غیبت سربازی در سال 98/ مدت سربازی افزایش نمی‌یابد

فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم در آذر 97

فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم در آذر 97

جزئیات اخذ پروژه کسری خدمت برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد

جزئیات اخذ پروژه کسری خدمت برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد

ارائه خدمت به جوانان بالای ۱۵ سال در سامانه سرباز ماهر

ارائه خدمت به جوانان بالای ۱۵ سال در سامانه سرباز ماهر

40 درصد سربازان کشور تحصیلات عالیه دارند

40 درصد سربازان کشور تحصیلات عالیه دارند

تعداد اخبار امروز گروه : 10 خبر