پنجشنبه  02  خرداد  1398
دوشنبه , 05 آذر 1397 ساعت 14:02

10 راهکار برای تبدیل کتابخوانی به عادت

همه آرزو داریم کتاب‌هایی که مدت‌هاست در قفسه‌ کتابخانه‌مان خاک می‌خورند را دست بگیریم و با برنامه‌ای، خواندن‌شان را شروع کنیم.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، در این مطلب سعی خواهیم کرد، 10 راهکار برای تبدیل کتاب خواندن به یک عادت ارائه دهیم.

 یکی از ویژگی‌های جوامع توسعه‌یافته فرهنگ کتابخوانی است. اما کتابخوانی چه زمانی می‌تواند در جامعه‌ای به عنوان فرهنگ رایج درآید؟ چگونه می‌توان کتاب خواندن را در میان افراد یک جامعه به عادتی روزانه بدل کرد؟ برای فرهنگ‌سازی و رواج یک عادت خوب در سطحی وسیع ابتدا لازم است از افراد آن جامعه آغاز کنیم. از آنجایی که کتابخوانی عادتی مبنایی است و در پس آن طرز نگرش و سایر رفتارهای روزمره‌ی فرد هم دستخوش دگرگونی می‌شود، در این مطلب 10 راهکار کتابخوانی در سطح فردی را مرور می‌کنیم:

1. مدت زمانی را به کتاب خواندن اختصاص دهیم

همان‌طور که غذا خوردن برای رشد جسم ضروری است، کتاب خواندن هم غذای روح است و لازم است در کنار سایر امور روزمره گنجانده شود. می‌توان با حداقل زمانی که در روز می‌توانیم صرف کرد، آغاز کنیم. آغاز کردن یک کار شاید سخت باشد اما به مرور و با ملزم کردن خود، این چرخه ادامه پیدا می‌کند. با برنامه‌ریزی برای پر کردن وقت اضافی متوجه خواهیم شد که اوقات زیادی از روزمان هدر می‌رود. در ابتدا لازم نیست وقت اضافه‌ای صرف کنیم، پر کردن همان زمان‌هایی که طی روز در مسیر کار، در ترافیک یا جلوی تلویزیون می‌گذرانیم، کافی است. 

2. در گروه‌های ادبی عضو شویم

عضویت در گروه‌های ادبی مجازی یا حقیقی، حال و هوای کتابخوانی را در ما زنده می‌کند. شرکت در این گروه‌ها ضمن اینکه برای در دست داشتن برنامه‌ای هدفمند برای کتابخوانی مؤثر است، به ما امکان نقد و بررسی آثار را نیز می‌دهد. 

3. فهرستی از کتاب‌های مورد علاقه، تهیه کنیم

انتخاب یک لیست با در نظر گرفتن علایق شخصی یا توجه به آثار برتر در سطح جهان، کتابخوانی ما را هدفمند می‌کند. از این رو خوب است که برای هر سال تعداد مشخصی کتاب مطالعه کنیم. با در نظر گرفتن حداقل‌ها و تلاش برای دستیابی آن‌ها، نسبت به وقتی که اهداف غیرممکن در نظر بگیریم، حس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنیم.

4. کتاب‌هایی که جذابیت ندارند، زمین بگذاریم

یکی از موانع کتابخوانی، کتاب‌هایی هستند که صرفاً به این دلیل که شروع کرده‌ایم، از زمین گذاشتنشان می‌ترسیم. به همین خاطر است که گفته می‌شود که با گذشتن از فصل‌های ابتدایی کتاب در صورتی که کتاب با اهداف و سلایق شما سازگاری ندارد، بهتر است آن را کنار بگذارید. 

5.  سعی کنیم از کتاب‌هایی که می‌خوانیم خلاصه‌ای تهیه کنیم

تهیه‌ی خلاصه و نوشتن طرز فکرمان نسبت به اثر و به مشارکت گذاشتن آن با دیگران هم برای خودمان و هم برای سایرین مفید است. سعی کنیم از جملات زیبای کتاب و یا بخش‌هایی که ممکن است بعدها برای ارجاع به اثر به کارمان بیاید، یادداشت‌برداری کنیم.

6. متناسب با کتاب‌های مورد علاقه‌مان، کتاب انتخاب کنیم

در فضای مجازی سایت‌هایی همچون گودریدز، بخشی دارد که به مخاطب، کتاب‌هایی پیشنهاد می‌کند که متناسب با کتاب‌های مورد علاقه‌ی پیشین اوست. نویسنده‌هایی که سبک یکسانی دارند یا موضوعات و ژانرهایی که مورد علاقه‌ی فرد هستند با توجه به امتیازی که به کتاب‌هایی که خوانده شده می‌دهد، ضبط می‌شود. 

7. به کتابفروشی یا کتابخانه برویم

رفتن به کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها و دیدن و لمس کردن کتاب‌های تازه منتشر شده و مشورت گرفتن از اهل ادب، به ما در این مسیر انگیزه می‌دهد. 

8. در صورت نیاز به نسخه‌های الکترونیک یا نسخه‌ی صوتی مراجعه کنیم

همراه داشتن نسخه‌ی الکترونیک یا نسخه‌ی صوتی کتاب در تلفن همراه در شرایطی که امکان همراه داشتن کتاب را نداریم هم راحت است و هم مفید. در مترو و محیط‌های پر سر و صدا که تمرکز کردن ممکن نیست، گوش دادن به نسخه‌ی صوتی کتاب مورد علاقه‌مان آرامش‌بخش است. 

9.کتاب‌های تازه منتشر شده بخوانیم

خواندن کتاب‌هایی که به تازگی چاپ شده‌اند و نوشتن یادداشت بر آن‌ها و یا توصیه کردن آن به دیگران به این دلیل که حس پیشرو بودن به ما می‌دهد، ما را در مسیر کتابخوانی باانگیزه می‌کند.

10. در محافل و دورهمی‌ها از کتاب‌هایی که می‌خوانیم صحبت کنیم

هیچ چیز به این اندازه نمی‌تواند کتاب خواندن را در سطح یک جامعه به یک عادت تبدیل کند. با صحبت کردن از کتاب‌هایی که می‌خوانیم و از موضوع آن‌ها لذت بردیم برای دیگران هم سایرین را به کتاب خواندن دعوت می‌کنیم و دانسته‌هایمان را با دیگران قسمت می‌کنیم و هم احتمال اینکه مطالبی که برای آن‌ها گفته‌ایم را فراموش کنیم، کم می‌کنیم.

منبع: تبیان

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/329002
پیشنهادهای ۱۲ استاد دانشگاه برای مطالعه در نوروز

پیشنهادهای ۱۲ استاد دانشگاه برای مطالعه در نوروز

ترامپ و اوباما در جمع پرفروش‌ها

ترامپ و اوباما در جمع پرفروش‌ها

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

۷۷ درصد ناشران هیچ کتابی چاپ نمی‌کنند

۷۷ درصد ناشران هیچ کتابی چاپ نمی‌کنند

نمایشگاه مطبوعات قدیمی پذیرای حوزه مطبوعات شد

نمایشگاه مطبوعات قدیمی پذیرای حوزه مطبوعات شد

کتاب‌هایی درباره امام حسن (ع) که باید بخوانیم

کتاب‌هایی درباره امام حسن (ع) که باید بخوانیم

ضربه عمیق چاپ آثار ممنوعه بر پیکره نشر

ضربه عمیق چاپ آثار ممنوعه بر پیکره نشر

چگونه در یک سال 200 کتاب بخوانیم

چگونه در یک سال 200 کتاب بخوانیم

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر