پنجشنبه  02  خرداد  1398
شنبه , 12 آبان 1397 ساعت 16:13

مشق شب در کشورهای دیگر  دنیا چگونه است

هنوز بر چگونگی مشق شب، اجماعِ نظری وجود ندارد؛ بعضی کشورها به سنت دیرین مشق زیاد گفتن پایبند هستند و بعضی دیگر، باور دارند تکلیف دادن به بچه‎ها اصولی دارد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، به حدود 120سال از زمانی که «روبرت نویلیس» معلم سخت‌گیر ایتالیایی «مشق شب» را به عنوان تنبیه معرفی و استفاده کرد، می‌گذرد و حالا بعد از گذشت سال‌ها نظرات مختلفی درباره وجود و ماهیت آن ابراز می‌شود. «مشقِ شب» نه فقط در ایران بلکه در جوامع متعدد محلِ بحث است و هنوز بر چگونگی و میزان آن، اجماعِ نظری وجود ندارد؛ بعضی کشورها به سنت دیرین مشق زیاد گفتن پایبند هستند و بعضی دیگر، باور دارند تکلیف دادن به بچه‎ها اصولی دارد.

سنگاپور/  روزانه 3 ساعت مشق 

دانش‌آموزان دبستانی «سنگاپور» روزی سه ساعت بعد از مدرسه مشغول نوشتن مشق شب هستند. «جیسون‌ تان»، متخصص آموزش و پرورش در سازمان آموزش و پرورش «سنگاپور» می‌گوید: «انجام روزانه سه ساعت مشق شب در شرایطی که دانش‌آموزان دبستانی بیش از 5 ساعت را در مدرسه می‌گذرانند، منطقی به نظر نمی‌آید». والدین سنگاپوری هم معتقدند که میزان زیاد مشق شب، زندگی‌های خانوادگی را تحت‌تأثیر قرار داده و موجب ایجاد اختلالات فراوانی در خانواده‌ها شده‎است.

آمریکا/ 10دقیقه مشق استاندارد 

سازمان آموزش‌‌و‌پرورش «آمریکا» باور دارد تنها 10دقیقه مشق شب برای دانش‌آموزان پایه‌های ابتدایی کافی است که البته هنوز برخی معلمان، از این استاندارد پیروی نمی‌کنند. محققان می‌گویند: میزان تکالیفی که معلمان برای دانش‌آموزان آمریکایی در نظر گرفته‌اند، مناسب و حتی پایین‌تر از حد معمول است اما والدین به این موضوع معترض هستند؛ آن‎ها باور دارند با توجه به این‏‎که فرزندان‎شان در تمام ساعات مدرسه فعال و در حال آموزش هستند و تمام اوقات خود را به پیاده کردن آن چه یاد گرفته‌اند، می‌پردازند، مشق شب می‌تواند سلامتی آن‎ها را به خطر بیندازد و علاوه بر این، موجب ایجاد احساس منفی در آن‎ها به مدرسه و آموزش سواد شود.

هنگ‎کنگ/ صاحب بیشترین مشق شب در جهان 

تا حدود دو سال پیش سیستم ‌آموزشی روسیه به دادن میزان زیاد مشق شب به دانش‌آموزان در صدر فهرست جهانی بود اما امروزه دانش‌آموزان «هنگ‌کنگ» به عنوان محصلانی که بیشترین میزان از مشق شب را در میان دانش‌آموزان جهان دارند، شناخته می‌شوند. والدین هنگ‌کنگی به میزان زیاد مشق شب فرزندان‎شان معترض هستند و می‌گویند: میزان تکالیف کودکان ابتدایی در خانه به قدری زیاد است که زندگی خانوادگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده‎است.  

کانادا/ مشق شب به تناسب نیازهای هر دانش‌آموز

سیستم آموزشی «کانادا» باور دارد، مشق شب کودکان دبستانی و تمام دانش‌آموزانی که در پایه تحصیلی یک تا شش تحصیل می‌کنند، باید متفاوت با بقیه پایه‌های تحصیلی باشد و آن‎ها باید به فراخور نیازهای آموزشی‌شان مشق شب دریافت کنند. درواقع تکالیف باید متناسب با نیازهای هر کودک باشد. پایه‌های دبستان باید تکلیف را به صورت خواندن شعر، بازی کردن و فعالیت‌های تعاملی مانند ساختن کاردستی و. .. دریافت کنند؛ همچنین دانش‌آموزان باید این فعالیت‌ها را در مدرسه و در کنار دوستان شان انجام بدهند. 

ژاپن/ کودکان مشق شب ندارند!

کارشناسان آموزشی «ژاپن» باور دارند که دانش‌آموزان دبستانی هیچ نیازی به نوشتن مشق شب ندارند؛ آموزش‌های سر کلاس باید در همان کلاس و محیط مدرسه برای کودکان بازگو شود و آن‎ها تکلیف در خانه را به شکل دیگری در همان ساعات مدرسه به همراه دوستان شان انجام دهند. کارشناسان آموزشی «ژاپن» باور دارند مشق شب در پایه‌های بالاتر با موفقیت تحصیلی ارتباط مستقیم دارد و قطعاً منجر به کسب نتایج بهتر تحصیلی می‌شود اما این موضوع راجع به دانش‌آموزان دبستانی صدق نمی‌کند و موجب عملکرد منفی آن‌ها خواهد شد. کودکان ژاپنی تا کلاس سوم دبستان تنها 10دقیقه مشق شب دارند که آن را هم به کمک معلمان و مربیان در محیط مدرسه انجام می‌دهند.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام4028

http://ana.ir/i/322733
تکالیف شب در کشورهای مختلف جهان چقدر است

تکالیف شب در کشورهای مختلف جهان چقدر است

حراجی‌های دنیا چه می‌فروشند

حراجی‌های دنیا چه می‌فروشند

پیشرفته‌ترین استادیوم جهان چه ویژگی‌هایی دارد+ تصاویر

پیشرفته‌ترین استادیوم جهان چه ویژگی‌هایی دارد+ تصاویر

بلندترین و مهم‌ترین مجسمه‌های دنیا

بلندترین و مهم‌ترین مجسمه‌های دنیا

طرح نماد بیش از 16 میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش قرار می‌دهد

طرح نماد بیش از 16 میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش قرار می‌دهد

مرور نقش‌آفرینیِ عجیب چند ماده‌غذایی در تاریخ

مرور نقش‌آفرینیِ عجیب چند ماده‌غذایی در تاریخ

خرافه‌های بسیار عجیب اما رایج مردم در سراسر دنیا

خرافه‌های بسیار عجیب اما رایج مردم در سراسر دنیا

۱۰ کاربرد غیرخوراکی و جالب سس مایونز که از آنها بی‌خبرید

۱۰ کاربرد غیرخوراکی و جالب سس مایونز که از آنها بی‌خبرید

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر