يكشنبه  26  خرداد  1398
پنجشنبه , 23 خرداد 1398 ساعت 11:36

محمد اصابتی*

سند ملی کار شایسته بدون توجه به امنیت شغلی و ایمنی کار جامع نیست

درصورت عدم توجه به موضوع امنیت شغلی وایمنی کار، سند ملی کارشایسته جامع نخواهد بود.

گروه اقتصادی خبرگزاری آنا؛ سند ملی «کار شایسته» در خردادماه سال جاری توسط هیأت محترم دولت باهدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت و اعمال سیاست‌های اشتغالی، مهارت‌افزایی و ارتقای دانش حرفه‌ای و حمایت از مشاغل کوچک خانگی و دانش‌بنیان تصویب شد.

کار شایسته یعنی افزایش شانس به دست آوردن شغل مولد با دستمزد عادلانه در شرایط کاری قابل‌قبول که بر بنیان اشتغال، حمایت اجتماعی، حقوق بنیادین کار و گفتگوهای اجتماعی پایه‌گذاری شده است و دارای ابعاد زیر است:

1-فرصت‌های شغلی

2-کار مولد

3-آزادی در انتخاب شغل

4-برابری در کار

5-امنیت شغلی و ایمنی در کار

6-کرامت انسانی در کار

حمایت اجتماعی یکی ازچهارهدف راهبردی سازمان بین‌المللی کار برای تحقق کار شایسته و مکمل بحث اشتغال مطرح است و علاوه بر بیمه، مبارزه با بیکاری‌ها در محیط کار، مسائل ایمنی و بهداشتی، بازرسی کار و توجه به سالم‌سازی محیط نیروی کار را موردتوجه قرار می‌دهد.

نقطه قوت سند کار شایسته موظف کردن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نقش‌آفرینی در رابطه با تنظیم کاراست وبه نظرمی‌رسد شروع مبارکی است اما مکفی نیست  زیرا همزمان با مطرح‌شدن کار شایسته به‌عنوان پارادایم جدید عرصه کار توسط سازمان بین‌المللی کار، توجه به استانداردهای ایمنی و بهداشت کار نیز مورد تأکید است.

کار شایسته هدف والا و ارجمندی را پیگیری می‌کند و قصد دارد با تأکیدبرحقوق اساسی انسان نیازهای اولیه و کیفیت زندگی نیروی کار را بهبود ببخشد و زمینه ایجاد اشتغال مناسب را برای همه افراد از طریق ایجاد فرصت‌های برابرفراهم کند.

از آنجائی‌که انسان همواره درمعرض تهدیدجدی بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار قراردارد و به‌کارگیری اصول ایمنی و بهداشت کار از طریق حذف یا کاهش آن مورد تأکید قرار گرفته و مقدمات را برای تحقق اهداف کار شایسته فراهم می‌کند. بنابراین امنیت شغلی ایمنی کار یکی از ابعاد حائزاهمیت کار شایسته است که بایستی توسط هیأت‌‌محترم دولت در بخش مجزا موردتوجه قرارگیرد.

ایمنی و بهداشت كار موضوعات مهمی هستند و همه شهروندان حق دارند كه از بهداشت محیطی و كاری سالم و ایمن و تدابیر ضروری برای پیشگیری از آسیب‌های جسمی و روحی در محیط های كار بهره‌مند باشند.

در هر یک از کشور‌ها برای ایمنی و سلامت محیط کار قوانینی وجود دارد که البته شدت و ضعف آن با توجه به میزان توسعه یافتگی کشور‌ها متفاوت است.

در کشور ایران نیز قوانینی برای این منظور پیش‌بینی شده است و بعد از انقلاب نیز توجه ویژه‌ای به این امر شده است. برای صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستورالعمل‌هایی از سوی شورایعالی حفاظت فنی جهت تأمین ایمنی و وزارت بهداشت جهت سلامتی تدوین می‌شود به استناد ماده 85 قانون کار برای کلیه کارگاه‌ها، کارفرمایان و کارآموزان الزامی است که شورای عالی حفاضت فنی مسئول تهیه آیین‌نامه‌های حفاظت‌فنی است.

سندکار شایسته مصوب هرچند دارای راهبرد و سیاست‌های اجرایی است و در آن مواعید مقرره دیده شده و نویدگر یک رویکرد جدید در حوزه تنظیم روابط کار و تأمین‌اجتماعی است، اما این سند کلیات را در بر می‌گیرد که بایستی در ابعادجزیی از جمله درحوزه امنیت شغلی ایمنی‌کار سند جداگانه تنظیم شود درغیراین صورت دربرگیرنده سندملی کار شایسته جامع نخواهدبود.

* مدیرکل سابق بازرسی،کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/397908
اعلام جزئیات برنامه ملی اشتغال در سال ۹۸

اعلام جزئیات برنامه ملی اشتغال در سال ۹۸

جزئیات بخشنامه ۱۷ بندی حمایت از رونق تولید ابلاغ شد

جزئیات بخشنامه ۱۷ بندی حمایت از رونق تولید ابلاغ شد

انتقاد یک فعال کارگری از پاسخگو نبودن دولتی‌ها

انتقاد یک فعال کارگری از پاسخگو نبودن دولتی‌ها

تدوین سند ملی «کار شایسته»/ دولت به تنهایی نمی‌تواند شغل ایجاد کند

تدوین سند ملی «کار شایسته»/ دولت به تنهایی نمی‌تواند شغل ایجاد کند

تحقق کار شایسته در سایه صلح و امنیت

تحقق کار شایسته در سایه صلح و امنیت

نگرانی سیاست‌گذاران درباره اشتغال/ تشدید تله فقر و توسعه نیافتگی

نگرانی سیاست‌گذاران درباره اشتغال/ تشدید تله فقر و توسعه نیافتگی