پنجشنبه  31  مرداد  1398
سه شنبه , 27 فروردین 1398 ساعت 15:57

ستاری در یاسوج:

رونق تولید و تأمین نیازهای تحریمی اولویت دانش‌بنیان‌هاست

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری معتقد است که فعالان دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها با نوآوری‌هایشان در آزمون تأمین مهم‌ترین نیازهای فناورانه کشور سربلند بوده‌اند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری در نخستین بخش سفر یک‌روزه به استان کهگیلویه و بویراحمد، با دستاوردهای دانش‌بنیان و فناورانه یاسوج آشنا شد و به گفتگو  با فعالان فناور نشست.

تحقق رونق تولید در  دومین گام انقلاب به مدد دانش‌بنیان‌ها

ستاری، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و عنایت ویژه مقام معظم رهبری به جوانان، شرکت‌های دانش‌بنیان رونق تولید را از اولویت‌های اصلی سال جاری عنوان کرد: عنایت رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب و نیز شعار محوری امسال، حاکی از شناخت و توجه دقیق ایشان به موضوعاتی مهم و کلیدی چون اقتصاد دانش‌بنیان، جوانان، ارزش‌آفرینی از دانش، نوآوری رونق تولید دانش‌بنیان است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، از حرکت قطار زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری بر ریل اولویت‌های اساسی کشور گفت و ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان پیش از این نیز در تأمین نیازهای فناورانه و راهبردی کشور توانمندی خود را به‌خوبی نشان داده است؛ امسال نیز با توجه به شعار سال و شرایط کشور، دو موضوع رونق تولید، شناسایی و تأمین نیازهای تحریمی کشور اثرمندتر و جدی‌تر وارد میدان شوند.

جامعه در مسیر آگاهی نسبت به اهمیت  کارآفرینی و نوآوری

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان از همراه شدن بخش‌های جدید با فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان را نشان از آگاهی جامعه نسبت به اهمیت رونق این زیست‌بوم برای واقعیت یافتن مفهوم توسعه دانست و بیان کرد: خوشحالم می‌بینم این زیست‌بوم اکنون در کشور جای خود را یافته است و به‌مرور همه بخش‌ها خود را همراه و اثرگذار در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان خواهد یافت.

وی همچنین به برنامه‌های مدون برای حمایت از ایجاد پارک‌های علم و فناوری بخش خصوصی و مراکز نوآوری به‌منظور حمایت و ارائه خدمت به همه فعالان فناور استان بدون محدودیت خبر داد و گفت: در حال حاضر 41 پارک علم و فناوری دولتی در مشور فعال است؛ پارک کهگیلویه و بویر احمد آخرین پارکی بود که در بین پارک‌های استانی ثبت شد.

ستاری ادامه داد: به‌زودی پارک‌های علم و فناوری بخش خصوصی نیز وارد میدان حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی  می‌شود و مانند نمونه‌های موفقی که در پایتخت و کلان‌شهرها وجود دارد، در تمامی استان‌ها حضور پارک‌های علم و فناوری خواهیم بود که با قدرت گرفتن از سرمایه بخش خصوصی، بدون هیچ‌گونه محدودیت از لحاظ جغرافیا و زمان، از فناوران و استارت‌آپ‌هایی که نیازی از جامعه را تأمین کند خدمت ارائه می‌کند.

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری،  شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان سال 97 به حجم درخور توجه 4 هزار و 300 شرکت رسید؛ همچنین استارت‌‌آپ‌های  کشور از مرز بیش از 6 هزار استارت‌آپ  عبور کرد. این حجم قابل‌توجه اکنون زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری منحصربه‌فرد در منطقه را تحقق بخشیده است.

ستاری همچنین از میزان فروش 80 تا 90 هزارمیلیارد تومانی این کسب‌وکارها در سال 97 گفت و ابراز امیدواری کرد این روند در سال جاری نیز همچنان رو به جلو و شتابان باشد.

در تکاپوی تحقق زیست‌بوم بر پایه بوم استان

رئیس بنیاد ملی نخبگان، از تکاپوی کاروان علم و فناوری با هدف فراهم شدن بستری مناسب برای نیروی انسانی  خلاق و تحصیل‌کرده در استان‌ها گفت و ادامه داد: تلاش می‌کنیم نیروهای دانشی استان به‌خصوص دانش‌آموختگان حوزه‌های پزشکی، سلامت، مهندسی و دیگر ظرفیت‌های دانشگاهی و علمی استان راه مشخصی برای کارآفرینی، خلق ارزش‌افزوده و بلوغ و تبلور نوآوری‌هایشان در مقابل داشته باشند. این مسیر بر اساس بوم استان و زیرساختی که در استان وجود دارد سروشکل می‌گیرد.

ستاری ظرفیت‌های بومی بالقوه استان کهگیلویه و بویراحمد را فرصتی برای به ثمر نشستن این تلاش دانست و گفت: این استان به‌طور ویژه بهره‌مند از ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای در حوزه کشاورزی به‌خصوص گیاهان دارویی دارد که باید محور این زیست‌بوم باشد. همچنین بازدید توانمندی‌های چند شرکت دانش‌بنیان و فناور یاسوجی، نشان داد اکنون جوانان فعال، پویا و باانگیزه در کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی گام گذاشته‌اند که امیدواریم این سفر افقی روشن را برای دانشگاه و جوانان خلاق و تحصیل کرده این استان به همراه داشته باشد.

کلنگ باغ گیاهان دارویی و گلخانه هوشمند بر زمین زده شد

بخش دیگری از سفر معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، به آغاز فرآیند احداث یک مجموعه فناور در حوزه پرورش گیاهان دارویی و زینتی اختصاص داشت.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با همراهی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، کلنگ احداث باغ گیاهان دارویی و گلخانه هوشمند در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را بر زمین زد.

این مجموعه در فضایی بالغ بر 6 هزار مترمربع، قرار است محلی باشد برای پرورش و توسعه فناوری گونه‌های گیاهی که در این استان ظرفیت رویش دارد تا زمینه تجاری‌سازی و گسترش هسته‌های فناور و دانش‌بنیان بر مینای این ظرفیت اقلیمی فراهم شود.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین به مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه یاسوج رفت و ضمن آشنایی با هسته‌های فناور مستقر در این مرکز، از نیازها و دغدغه‌های فعالان فناور مستقر در این مرکز آشنا شد.

فعالان فناور که در واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی حضور داشتند، دیدگاه‌ها، نیازها و دغدغه‌هایشان برای تولید فناورانه را با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در میان گذاشتند. ستاری نیز پیگیری خواسته‌های آنها را در دستور کار قرار داد.

پیگیری رونق تولید فناوران شهرک صنعتی یاسوج

ستاری همچنین با حضور در شهرک صنعتی شماره سه یاسوج، از شرکت‌های دانش‌بنیان آریاشیمی تولیدکننده سموم و کودهای شیمیایی شامل حشره‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها، آریاپالایش دنا تصفیه‌گر و بازیافت‌کننده روغن‌های کارکرده و گسترش ارتباطات فناوری تولیدکننده تجهیزات ارتباطی و مخابراتی های‌تک، دیدن کرد. فعالان فناور این واحدها، از نیازها برای رونق تولید گفتند.

در این بازدیدها ضمن بررسی موانع و نقاط ضعف و قوت موجود در واحدهای دانش‌بنیان، با نگاه محوری به رونق تولید، حمایت‌های زیرساختی و راهبردی برای افزایش ظرفیت‌های تولیدی پا به فرآیند اجرا گذاشت.

انتهای پیام/4107/4021/پ

http://ana.ir/i/374082
حذف بخش خصوصی در پژوهش مانع از تولید محصول و علم می‌شود

حذف بخش خصوصی در پژوهش مانع از تولید محصول و علم می‌شود

دانشگاه تهران پیشتاز رویدادهای نوآوری است

دانشگاه تهران پیشتاز رویدادهای نوآوری است

مراکزی برای ایجاد فضای نوآوری در دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود

مراکزی برای ایجاد فضای نوآوری در دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود

جامعه با درآمد نفت روی پاهای خود نمی‌ایستد/تولید مبتنی بر اخلاق

جامعه با درآمد نفت روی پاهای خود نمی‌ایستد/تولید مبتنی بر اخلاق

مقصران انحراف دانشگاه از کارکردهای اصلی خود

مقصران انحراف دانشگاه از کارکردهای اصلی خود

لزوم همدلی برای ایجاد زیست‌بوم رونق‌بخش تولید دانش‌بنیان

لزوم همدلی برای ایجاد زیست‌بوم رونق‌بخش تولید دانش‌بنیان

نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری کرمان افتتاح شد

نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری کرمان افتتاح شد

نوآوری رمز عبور از حال بد به حال خوب است

نوآوری رمز عبور از حال بد به حال خوب است

تکاپویی برای اعتلای زیست‌بوم فناوری و نوآوری

تکاپویی برای اعتلای زیست‌بوم فناوری و نوآوری

نخبه ریاضی کشور رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران شد

نخبه ریاضی کشور رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران شد

«فلک‌الافلاکی‌ها» میزبان زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری شدند

«فلک‌الافلاکی‌ها» میزبان زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری شدند

رئیس جدید صندوق حمایت از پژوهشگران به‌زودی معرفی می‌شود

رئیس جدید صندوق حمایت از پژوهشگران به‌زودی معرفی می‌شود

صندوق‌های پژوهش و فناوری به مرحله توسعه‌ای نزدیک‌تر شده‌اند

صندوق‌های پژوهش و فناوری به مرحله توسعه‌ای نزدیک‌تر شده‌اند

معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری حامی پویش ملی فناوری‌های دانش بنیان شد

ایران هیچ‌گاه جزء 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست

تولید ثروت بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان بسترسازی شود/ توسعه فناوری نانو مصداق شکوفایی علمی جهان اسلام است

از بی‌عدالتی آموزشی تا نبود بودجه مستقل/ مشکلات نخبگان تمامی ندارد

بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک برای فروش محصول و خدمات است

بازدید دبیرکل «دی هشت» از پارک فناوری پردیس

واردات محصولات زیستی با توسعه فعالیت شتاب‌دهنده‌ها کاهش می‌یابد

عوارض تنهایی چیست؟

فناوری تشخیص چهره احساس ترس را شناسایی می‌کند

احتمال وجود 10 میلیارد سیاره شبیه به زمین در کهکشان راه شیری

آزمایشگاه‌های واحدهای دانشگاهی غرب استان تهران آماده ارائه خدمات به صنایع هستند

دستاوردی که تمجید آقای وزیر را هم برانگیخت/ «بذر هیبریدی» چیست و چه کاربردی دارد؟!

دیجیتال مارکتینگ ظرفیت کم‌نظیری برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا ایجاد کرده است

مدرسه ملی زیست‌فناوری ایران راه‌اندازی شد

فراخوان دوره چهارم مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی منتشر شد

ساخت برچسب‌های پوستی که سلامت انسان را می‌سنجند

عدم شفافیت در قوانین واردات باعث حجم بالای واردات بذر شده است

تجربه سفر در زمان و مکان را با واقعیت افزوده تجربه کنید

خلاقیت و نوآوری در کسب‌وکار مستلزم سخت‌کوشی و خطرپذیری است

جلسه هماهنگی برای اجرای آیین‌ نامه پیشگیری و مقابله با تقلب برگزار شد