شنبه  29  تیر  1398
شنبه , 24 فروردین 1398 ساعت 14:19

دانش در خدمت جامعه؛

دانشگاه حل مسئله، از ایده تا عمل

وقتی پژوهش‌ها کاربردی شود و بتوان بدون بوروکراسی‌های متعارف ایده را به محصول تبدیل کرد می‌توان به کمک جامعه پرداخت.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، خانه‌هایی که تا سقف پر از گل و لای است، پیرزن‌هایی که بیل به دست ته‌مانده زندگی خود را می‌جویند، مردانی که با جان و دل و با دست‌های پینه‌بسته به دنبال پناهی برای خانواده خود هستند صحنه‌های دلخراشی است که این روزها همه جا به چشم می‌خورد.

جای نقد و اعتراض بسیار است اما درحال حاضر زمان مناسبی برای نقد و صرفاً حرف زدن و حتی گریستن هم نیست. امروز وقت جهاد و تلاش است، وقت همت برای امداد به خانواده‌هایی است که هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند سال 98 را با بر آب رفتن تمام داشته‌هایشان آغاز کنند.

پیشانی ایرانی ممهور به غیرت است و اتحاد و همدلی صفت بارزشان. صف‌های اعزام گروه‌های جهادی از تمام نقاط ایران و کمک‌های مادی تنها گوشه‌ای از امدادرسانی به مردم سیل‌زده است.

بازدید دکتر طهرانچی از امدادرسانی به شهر سیل زده پلدختر

اعتماد به دانش همواره می‌تواند جواب‌گو و راه‌حل غالب مشکلات است و با تکیه بر علم و فناوری روز دنیا که محصول دانشگاه است نیز می‌توان به بحرانی که امروز گریبان‌ برخی مردم را گرفته فائق آمد.

دانشگاه محصور در کلاس و چارچوب‌های آموزشی نیست و نباید باشد، متأسفانه سیستم آموزشی دولتی در کشور به گونه‌ای پیش رفته است که برخی دانشگاه‌های ایران نشان دادند به‌رغم ظرفیت و استعداد بالای موجود در بین دانشجویان نمی‌توانند پشتوانه علمی مناسبی به‌ویژه در مواقع بحرانی و اضطراری باشند.

با توجه به اینکه کشور ایران چندین سال تحت تحریم‌ بوده و تقریباً قادر به واردات تجهیزات و امکانات پیشرفته  و روز دنیا نبوده از دانشگاه‌های کشور انتظار می‌رفت که این خلأ را جبران کنند. البته در برخی موارد مشاهده شده است که دانشجویان و مخترعان به ابتکار خود و حتی بدون پشتیبانی دانشگاه دستگاه‌‌ها و ابزار بسیار مدرن و پیشرفته و حتی قابل رقابت با تجهیزات روز دنیا که کاربردی هم هست می‌سازند اما متأسفانه مورد حمایت قرار نگرفته و به مرحله تولید نرسیده است.

از تبدیل ایده به محصول خلأهای سیاستی و حمایتی بسیاری وجود دارد که برطرف کردن این خلأها، سال‌ها به گره کوری تبدیل شده بود که نه با دست، بلکه با دندان هم باز نمی‌شد.

ظرفیت علمی، منابع انسانی و برخورداری از منابع مادی و سخت‌افزاری سه فاکتوری است که در کنار تیم مدیریتی علمی و مطالبه‌گر، دانشگاه آزاد اسلامی را دچار تحولی اساسی در حوزه پژوهش‌های کاربردی کرده است.

سه فاکتور ویژه دانشگاه آزاد اسلامی برای تبدیل ایده به محصول

اما دانشگاه آزاد اسلامی به واسطه برخورداری از سه فاکتور ویژه توانست این حلقه را تکمیل کرده و به دانشگاه حل مسئله تبدیل شود. ظرفیت علمی، منابع انسانی(دانشجو) و برخورداری از منابع مادی و سخت افزاری سه فاکتوری است که در کنار تیم مدیریتی علمی و مطالبه‌گر دانشگاه آزاد اسلامی را دچار تحولی اساسی در حوزه پژوهش‌های کاربردی کرده است.

وقتی پژوهش‌ها کاربردی شود و بتوان بدون بوروکراسی‌های متعارف ایده را به محصول تبدیل کرد می‌توان به کمک جامعه پرداخت.

دانشگاه آزاد اسلامی از روزهای ابتدایی سیلاب در استان گلستان در کنار مردم بودن را انتخاب و شأن مسئولیت‌پذیری اجتماعی خود را نمایان کرد.

در کنار کمک‌های مالی و نیروی انسانی که از ابتدا تاکنون توسط دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفته است این دانشگاه با استفاده از ظرفیت علمی خود نیز به کمک مردم مناطق سیل‌زده شتافت.

روز گذشته کلیپی در فضای مجازی دست به دست شد که در آن فیلم دستگاهی نشان داده می‌شود که می‌تواند به پاکسازی کامل گل و لای از منازل سیل‌زده بپردازد.

تکنولوژی در خدمت مردم پلدختر

این دستگاه توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در کمتر از سه روز، صرفاً برای کمک به مناطق سیل‌زده پلدختر ساخته شده است.

واحد قزوین که سال‌هاست در حوزه روباتیک رتبه‌های برتر جهانی را کسب می‌کند این بار نشان داد که علم می‌تواند در اختیار خدمت به جامعه قرار گیرد و محصول دانشگاه باید برای حل مسئله باشد.

مرتضی موسی‌خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین در رابطه با ساخت دستگاه «دریل تخلیه گل و لای» گفت: همزمان با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق سیل‌زده استان لرستان و احساس نیاز به یک دستگاه تخلیه گل و لای و رسوبات انباشته در منازل،‌ دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین اقدام به ساخت دستگاه مذکور کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین ادامه داد: اکنون که ارتفاع آب‌گرفتگی در مناطق سیل‌زده به حداقل رسیده است، لزوم طراحی و ساخت دستگاهی که به کمک آن بتوان در تخلیه رسوبات و گل و لای منازل مسکونی تسریع ببخشد، احساس می‌شد. بنابر ایده و همفکری‌های رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در طراحی و ساخت دریل افقی تخلیه گل و لای، واحد قزوین در تولید این دستگاه پیشقدم شد.

موسی‌خانی درباره مکانیزم کار دریل افقی تخلیه گل و لای ساخته واحد قزوین، اظهار کرد: این دستگاه با حرکت رفت و برگشتی با هر سیکل حرکتی وارد رسوبات گل و لای شده و با توجه به ساختار مارپیچی مته، رسوبات و گل و لای را استخراج می‌کند. قطر مته مارپیچی دریل ۳۲ سانتی‌متر بوده که قابلیت استخراج حجم قابل‌توجهی از گل و لای را دارد.

وی افزود: این دستگاه براساس نیازهای مناطق سیل‌زده استان لرستان طراحی و ساخته شد و در مراحل آزمایش،‌ نتایج قابل‌قبولی از آن به‌دست آمد. ایرادات و مشکلاتی نیز اگر در حین استفاده از دستگاه دریل افقی تخلیه گل و لای مشاهده شود در نسخه‌های بعدی رفع خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین درباره تجربه موفق و تولید انبوه دستگاه دریل افقی تخلیه گل و لای، بیان کرد: درصورتی‌که دستگاه مورد نیاز سازمان مدیریت بحران کشور یا سازمان‌های امدادی قرار بگیرد می‌توان تولید انبوه این دستگاه و تجاری‌سازی آن را در متن کار قرار داد. بالطبع وقوع حوادث طبیعی در هر کشوری محتمل است و لازم است که مدیریت بحران در چنین مواقعی با ورود فناوری، تکنولوژی و علم روز همراه باشد.

 ساخت این دستگاه در کمتر از سه روز نشان‌دهنده  ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی و دانشجویان آن در تبدیل ایده به عمل هستند.

انتهای پیام/4107/4007/پ

http://ana.ir/i/373125
پیوند دانشگاه و صنعت گامی برای اعتلای کشور

پیوند دانشگاه و صنعت گامی برای اعتلای کشور

چگونه مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت کنیم؟

چگونه مهارت حل مسئله را در کودکان تقویت کنیم؟

فعالیت شبانه‌روزی گروه‌های جهادی پزشکی دانشگاه آزاد در پلدختر

فعالیت شبانه‌روزی گروه‌های جهادی پزشکی دانشگاه آزاد در پلدختر

سیل در کهگیلویه و بویراحمد به فاضلاب شهری خسارتی نزده است

سیل در کهگیلویه و بویراحمد به فاضلاب شهری خسارتی نزده است

پاکسازی مدارس پلدختر از گل و لای توسط دانشگاه آزاد اسلامی

پاکسازی مدارس پلدختر از گل و لای توسط دانشگاه آزاد اسلامی

دستورالعمل رفع مشکلات آموزشی دانشجویان استان‌های سیل‌زده ابلاغ شد

دستورالعمل رفع مشکلات آموزشی دانشجویان استان‌های سیل‌زده ابلاغ شد

اعتماد به دانشگاه راه‌حل جلوگیری از بحران‌

اعتماد به دانشگاه راه‌حل جلوگیری از بحران‌

 ابوسحاب تا کوت سید نعیم بر شانه‌های مردم

ابوسحاب تا کوت سید نعیم بر شانه‌های مردم

انجام 3 تحقیق میدانی هم‌زمان در حوزه‌های آبی شمال و جنوب کشور

انجام 3 تحقیق میدانی هم‌زمان در حوزه‌های آبی شمال و جنوب کشور

بسیج امکانات دانشگاه آزاد شوشتر برای کمک به سیل‌زدگان شعیبیه

بسیج امکانات دانشگاه آزاد شوشتر برای کمک به سیل‌زدگان شعیبیه

مدیران سازمان فرهنگی شهرداری به کمپین کمک به سیل‌زدگان پیوستند

مدیران سازمان فرهنگی شهرداری به کمپین کمک به سیل‌زدگان پیوستند

روش مقابله با یکی از مرگبارترین حشرات جهان پیدا شد

نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور فردا برگزار می‌شود

کتاب‌ها را از روی جلدشان قضاوت کنید

استوری‌های جذاب برای اینستاگرام

قلب شکسته ترمیم می‌شود

تعداد سلول‌های سرطانی را بشمارید!

حمایت از محققان و پژوهشگران در مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات

رویدادهای استارت‌آپی، لازمه روزآمدی تحولات فرهنگی است

هوش مصنوعی عمر انسان را طولانی می‌کند

لیگ ستارگان بورس در تسخیر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

چگونه با آلزایمر مقابله کنیم

درمان ایدز کشف شد!

قحطی در کمین 820 میلیون انسان

نخستین همایش بین‌المللی رئولوژی ایران در آذر برگزار می‌شود

سایت‌های مزاحم در اینترنت را بلاک کنید

پژو 301 آماده تولید انبوه و ارائه به کشور است

تولید پژو 301 سرآغازی برای درخشش توانمندی کشور است

کارگران ستون‌های صنعت خودروسازی را برافراشته نگه می‌دارند

توسعه صنعت با سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی ممکن می‌شود

60 میلیون یورو برای تولید خودرو سرمایه‌گذاری شده است