شنبه  29  تیر  1398
دوشنبه , 13 اسفند 1397 ساعت 12:46

حاجی‌میرزایی:

«همای زرین» به بهترین بازی‌های ایران اهدا می‌شود

دبیر هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیوئی ایران در نشست خبری اعلام نامزدها گفت: بیستم اسفند به بهترین بازی‌های ایران همای زرین اهدا می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، محمد حاجی‌میرزایی در نشست خبری اعلام نامزدهای هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران گفت: 146 اثر به جشنواره امسال از سوی 115 شرکت‌کننده و در 9  ژانر ارسال شد.

وی درباره تنوع جغرافیایی آثار نیز گفت: از 30 شهر و 21 استان برای جشنواره بازی ارسال شده که بیشترین سهم متعلق به شهر تهران با 74 اثر است. همچنین استان‌های آذربایجان شرقی و اصفهان با 9 و فارس با هشت اثر در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: از میان 146 اثر ارسالی 111 بازی در بخش ژانرهای جشنواره، هشت بازی در بخش بهترین به‌روزرسانی و 27 اثر در بخش بازی مورد انتظار شرکت کردند.

دبیر جشنواره هشتم با بیان اینکه 85 درصد بازی‌های ارسال شده در پلتفرم اندرویید، دو درصد در پلتفرم iOS و 13 درصد در پلتفرم PC است، گفت: به تفکیک ژانر 33 بازی تفننی، 24 بازی اکشن، 19 بازی ماجرایی، 14 بازی مسابقه‌ای، 13 بازی کلمه‌ای و اطلاعات عمومی، 11 بازی پازل، 9 بازی ماجرایی اکشن، هشت بازی سکوبازی و هفت بازی استراتژی و شبیه‌سازی به جشنواره ارسال شد.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه بیشتر شرکت‌کنندگان در جشنواره در قالب تیم، اثر خود را ارسال کردند گفت: 57 تیم، 23 شرکت و 35 نفر به‌صورت فردی آثار خود را در جشنواره امسال ثبت‌نام کردند.

وی درباره بخش دستاوردهای جشنواره توضیح داد: در این بخش بهترین دستاورد‏های فنی، طراحی بازی، هنری از منظر فنی و زیباشناسی، صداگذاری و موسیقی، داستان و روایت در بازی و فرهنگی به انتخاب هیئت داوران به بازی‌سازان برتر در قالب تندیس دستاورد تقدیم خواهد شد. همچنین از میان بازی‌های انتخاب شده در بخش دستاوردها، با توجه به مجموع امتیازات داوران مختلف در بخش‌های هنری، فنی، طراحی بازی و فرهنگی، بازی برتر که در مجموع حائز بیشترین امتیاز شده باشد به‌عنوان بهترین بازی سال انتخاب خواهد شد و تندیس بازی سال را از آن خود خواهد کرد.

دبیر جشنواره درباره بخش ژانرها نیز توضیح داد: بر اساس رأی فعالان صنعت بازی‌سازی در کشور و اصحاب رسانه، بهترین بازی‌ها در هر ژانر اعلام خواهد شد و بازی‌های برتر دیپلم افتخار بهترین بازی ژانر را از آن خود می‌کنند. برای دسته‌بندی صحیح بازی‌های ارسالی، سعی شده است از تعاریف مرجع و شناخته شده برای ژانرها استفاده شود.

حاجی میرزایی گفت: سه جایزه برای بهترین بازی از نگاه مردم، بهترین به‌روزرسانی و بازی مورد انتظار در نظر گرفته شده است. رأی‌گیری در این بخش به پایان رسیده و شاهد ارسال بیش از 48 هزار پیامک بوده‌ایم که مشارکت قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه جوایز دستاوردها را 13 داور منتخب شورای سیاست‌گذاری انتخاب کردند گفت: جوایز بخش ژانرها را نیز آکادمی داوران متشکل از بیش از 40 نفر از اصحاب رسانه و برندگان دوره‌های پیشین جشنواره انتخاب کردند. لازم است از هیئت داوران و اعضای آکادمی که در مدتی کوتاه 111 اثر را بررسی کردند تشکر کنم.

حاجی میرزایی با بیان اینکه در جشنواره امسال جوایز رشد قابل‌توجهی دارد گفت: جایزه بهترین بازی سال از 10 میلیون تومان به 100 میلیون تومان افزایش یافته و این رشد را در سایر بخش‌ها نیز شاهد هستیم. در مقابل هزینه‌های اجرایی از جمله برگزاری اختتامیه را کاهش دادیم و در نتیجه اختتامیه کوچکی صرفاً با حضور کاندیداها و اصحاب رسانه خواهیم داشت. با این حال این مراسم روز دوشنبه 20 اسفند از سوی آپارات و زومجی به‌صورت زنده پخش خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا بازی «سرگذشت» که در چند بخش نامزد بهترین دستاورد شده اما در بخش ژانرها از سوی آکادمی مورد توجه فرار نگرفته است توضیح داد: این بازی به‌صورت محدود منتشر شده است و حتی این بحث در شورای سیاست‌گذاری وجود داشت که آیا طبق قوانین جشنواره اجازه حضور این بازی‌ باید داده شود یا نه.

حاجی میرزایی گفت: در نهایت با توجه به اینکه بازی سرگذشت ناشر خارجی داشت و کد دسترسی به بازی محدود بود، تنها این دسترسی به داوران اصلی داده شد و به این ترتیب این بازی از بخش ژانرها کنار گذاشته شد.

دبیر جشنواره هشتم گفت: شخصاً علاقه‌مندم کل پروسه داوری برعهده آکادمی قرار بگیرد. با این حال چون سال اول بود تصمیم گرفتیم بخشی از پروسه داوری را در آکادمی و بخشی را با همراهی هیئت داوران انجام دهیم.

وی تأکید کرد: در داوری‌ها تلاش شده جزئیات مختلف کار مدنظر قرار گرفته و ده‌ها شاخص در هر بخش مورد توجه هیئت داوران بوده است.

حاجی میرزایی در پاسخ به ملاک انتخاب بهترین دستاورد فرهنگی نیز گفت: با توجه به اسناد بالادستی به ویژه اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، 25 شاخص در این خصوص استخراج شد که در امتیازبندی سامانه همگرا نیز این شاخص‌ها منتشر و از همان‌ها استفاده می‌شود. علاقه‌مند بودیم در این بخش 10 نامزد داشته باشیم ولی فقط دو بازی موفق شدند امتیازات لازم را برای کاندیداتوری کسب کنند.

دبیر جشنواره هشتم با بیان اینکه شاهد افزایش سطح کیفی بازی‌ها هستیم گفت: دو تا از بازی‌های امسال ناشر بین‌المللی دارند و این موضوع اثر مثبتی روی کل صنعت بازی ایران خواهد داشت.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه کاراکتر جشنواره نیز امسال تغییر کرد، گفت: تا سال گذشته تندیس جشنواره غزال و کاراکتر جشنواره گربه بود که ارتباطی به هم نداشتند و در شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفته شد یک شخصیت واحد برای جشنواره در نظر گرفته شد. بر همین اساس فراخوان طراحی شخصیت منتشر شد و در نهایت طرح  سعید غنی‌زاده رتبه برتر را کسب کرد و از این پس تندیس «همای زرین» به برندگان جشنواره اعطا می‌شود.

انتهای پیام/4021/

http://ana.ir/i/365359
جشنواره «درّ زرین» با معرفی نفرات برتر به ایستگاه پایانی رسید

جشنواره «درّ زرین» با معرفی نفرات برتر به ایستگاه پایانی رسید

5 مشکل عمده اینترنت برای بازیکنان بازی‌های آنلاین کشور

5 مشکل عمده اینترنت برای بازیکنان بازی‌های آنلاین کشور

تغییرات گسترده برای توسعه آموزش بازی‌سازی در سراسر کشور

تغییرات گسترده برای توسعه آموزش بازی‌سازی در سراسر کشور

داوران هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران معرفی شدند

داوران هشتمین جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران معرفی شدند

رقابت 146 بازی در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیوئی ایران

رقابت 146 بازی در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیوئی ایران

جزئیات آکادمی داوری جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران اعلام شد

جزئیات آکادمی داوری جشنواره بازی‌های ویدئویی ایران اعلام شد

حمایت دولت و مجلس از بازی‌سازان داخلی ضروری است

حمایت دولت و مجلس از بازی‌سازان داخلی ضروری است

روش مقابله با یکی از مرگبارترین حشرات جهان پیدا شد

نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور فردا برگزار می‌شود

کتاب‌ها را از روی جلدشان قضاوت کنید

استوری‌های جذاب برای اینستاگرام

قلب شکسته ترمیم می‌شود

تعداد سلول‌های سرطانی را بشمارید!

حمایت از محققان و پژوهشگران در مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات

رویدادهای استارت‌آپی، لازمه روزآمدی تحولات فرهنگی است

هوش مصنوعی عمر انسان را طولانی می‌کند

لیگ ستارگان بورس در تسخیر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

چگونه با آلزایمر مقابله کنیم

درمان ایدز کشف شد!

قحطی در کمین 820 میلیون انسان

نخستین همایش بین‌المللی رئولوژی ایران در آذر برگزار می‌شود

سایت‌های مزاحم در اینترنت را بلاک کنید

پژو 301 آماده تولید انبوه و ارائه به کشور است

تولید پژو 301 سرآغازی برای درخشش توانمندی کشور است

کارگران ستون‌های صنعت خودروسازی را برافراشته نگه می‌دارند

توسعه صنعت با سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی ممکن می‌شود

60 میلیون یورو برای تولید خودرو سرمایه‌گذاری شده است