شنبه  29  دی  1397
چهارشنبه , 28 آذر 1397 ساعت 06:40

پایش‌نگار/2

پدافند غیرعامل، مأموریت راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی تهران‌شمال

مأموریت خطیر کاوش و مسئله‌پردازی در حوزه پدافند غیرعامل به واحد تهران‌شمال دانشگاه آزاد اسلامی سپرده شده و باید منتظر وقوع برآیندهای مبارک در این زمینه بود.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مجید فرج‌فائد- بعد از تشکیل کمیته برنامه‌های علمی واحدهای دانشگاهی و احصای نظام موضوعات در سطح هر واحد دانشگاهی، 9 برنامه علمی در سطح کشور کار خود را در واحدهای مختلف شروع کرده است.

لزوم تبیین سازوکارهای اجرایی و زمینه‌سازی آشنایی هرچه بهتر دانشجویان و محققان در سطح دانشگاه آزاد اسلامی از بایدهای عملکردی برنامه پایش به‌شمار می‌رود.

پایش نگار با یک نگاه دقیق و جامع به‌دنبال معرفی ظرفیت‌های برنامه پایش در واحدهای دانشگاهی و ایجاد یک فضای تعاملی بین استادان و دانشجویان است.

لزوم دیدگاه علمی در پدافند غیرعامل

یکی از مهم‌ترین اصول و ویژگی‌­های انقلاب اسلامی ایران نفی سلطه و مبارزه با استکبار جهانی و صهیونیسم جهانی است.

این رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در نفی قدرت­‌های استکباری، باعث شده است تا امریکا به‌عنوان سردمدار امپریالیسم و استکبار جهانی، نظام جمهوری اسلامی را به‌عنوان مهم­ترین تهدید و مانع برای رسیدن به اهداف سلطه­‌طلبانه و ظالمانه‌ای خود در ایران و منطقه بداند. به‌­همین دلیل از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تلاش کرده است با روش­‌ها و ترفندهای گوناگون به مقابله با آن بپردازد.

رهبرمعظم انقلاب در دیدار خود با رئیس و مسئولان سازمان پدافند غیرعامل کشور در آبان سال‌ جاری، با اشاره به اهمیت روزافزون پدافند غیرعامل در مقابله با تهدیدهای نوشونده‌ دشمنان، تأکید کردند: در مقابل شیوه‌های پیچیده‌ تهاجم دشمنان، پدافند غیرعامل نیز باید کاملاً هوشیار و جدی باشد و به‌صورت علمی، دقیق، به‌روز و همه‌جانبه، عمل و با هرگونه نفوذ مقابله کند.

همان‌گونه که از سخنان اخیر رهبری انقلاب نیز برمی‌آید، نگاه علمی در پدافند غیرعامل به‌عنوان یک اصل تلقی شده و تحقیق متمرکز و منسجم می‌تواند رهیافت‌های علمی و عملی مؤثری درپی داشته باشد.

پدافند غیرعامل؛ مأموریت راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌شمال

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌شمال به‌عنوان قطب پدافند غیرعامل و علوم‌وفناوری‌های همگرا و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به‌شمار می‌آید که تحت برنامه پایش، نظام موضوعات حوزه پدافند غیرعامل را در کمیته برنامه علمی واحد احصا کرده است.

واحد تهران‌شمال با بهره‌مندی از 587 نفر عضو هیأت‌علمی تمام وقت و 1301 مدرس مدعو، پذیرای 37 هزار دانشجو در مقاطع مختلف است، وجود 178 کد رشته مقطع کارشناسی‌ارشد و 93 کد رشته مقطع دکتری، این واحد دانشگاهی را به یک الگوی مناسب برای اجرای برنامه پایش تبدیل کرده است.

جامعیت رشته‌ای، کثرت کد رشته‌های مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری و وجود کد رشته‌های میان‌رشته‌ای موجب این شده تا واحد تهران‌شمال نظام موضوعات متنوعی در حوزه پدافند غیرعامل احصا و ارائه نماید.

غزاله بقا عضو هیأت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران شمال در در گفتگو با خبرنگار آنا با اشاره عملیات سایبری، روانی، تهاجم سخت، نفوذ و خرابکاری جزو مهم‌ترین تهدیدات حوزه صنعت برق در جنگ به‌شمار می‌رود، گفت: باتوجه به شرایط کنونی و وضع موجود، گرایش دشمنان جمهوری اسلامی به جنگ نیمه‌سخت بوده و از این حیث یکی از مهم‌ترین اصول مقابله با تهدیدات، ارائه روش‌ها و مدل‌های جامع و بهینه در برنامه‌ریزی، طراحی و توسعه، با درنظر گرفتن حتی‌الامکان اصول پدافند غیرعامل است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: از منظر استراتژیک و نظامی، با توجه به توسعه روز افزون کشورها، وقوع حوادث و بلایای طبیعی و حمله‌های نظامی می‌توان ادعا کرد بهره‌برداری و استفاده از انرژی خورشیدی یک روش مطمئن در راستای پدافند غیرعامل بسیار مؤثر است.

مرضیه آسوده عضو هیأت‌علمی واحد تهران‌شمال  در گفتگو با خبرنگار آنا با اشاره به پیشرفت چشم‌گیر علم کوانتوم در رایانه‌ها ادامه داد: رایانه‌های کوانتومی با سرعتی حدود 100 میلیون برابر سریع‌تر از رایانه‌های کلاسیک یکی از دستاوردهای علم کوانتوم است.

وی اظهار کرد: امروزه رمزهای کوانتومی به عنوان رمزهای فوق امن، جایگزین بسیار مناسبی بوده و در پدافند غیرعامل یکی از گزینه‌های مطلوب برای ایجاد کانال‌های ارتباطی با سطح امنیت بی قید و شرط است.

تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی­‌بر این‌که «پدافند غیرعامل به­‌صورت شعله‌­ای بلند شود»، حاکی از ضرورت همه‌گیر شدن این مهم و نیز استفاده از همه­ امکانات، استعدادها و توانمندی­‌های مادی و معنوی دانشگاه در تقویت دفاع همه‌­جانبه از کشور است. دفاعی که ضرورت آن در دستورات دینی و هم در تأکیدات رهبر انقلاب به‌­وضوح دیده می­‌شود.

اکنون که مأموریت خطیر کاوش و مسئله‌پردازی در حوزه پدافند غیرعامل به واحد تهران‌شمال دانشگاه آزاد اسلامی سپرده شده است، باید منتظر وقوع برآیندهای مبارک در این زمینه بود.

با تأکید بر میان‌رشته‌ای بودن مقوله پدافند غیرعامل و تنوع کد رشته‌ای واحد تهران‌شمال، انتظار می‌رود تمام دانشکده‌ها و در ذیل آن همه گروه‌های علمی واحد، برای حل چالش‌های پدافند غیرعامل و تقویت دفاع نرم کشور بسیج شوند.

انتهای پیام/4116/ 4007/

 

 

امتحان سخت واحد تهران‌غرب با ورود به چالش اعتیاد

امتحان سخت واحد تهران‌غرب با ورود به چالش اعتیاد

صنعت و سلامت؛ گام نخست واحد تهران‌غرب در ذیل برنامه‌ علمی پایش

صنعت و سلامت؛ گام نخست واحد تهران‌غرب در ذیل برنامه‌ علمی پایش

آموزش و اطلاع‌رسانی مهم‌ترین محورهای پدافند غیرعامل است

آموزش و اطلاع‌رسانی مهم‌ترین محورهای پدافند غیرعامل است

انرژی و مواد؛ مأموریت توسعه‌گرای دانشگاه آزاد اسلامی تهران‌جنوب

انرژی و مواد؛ مأموریت توسعه‌گرای دانشگاه آزاد اسلامی تهران‌جنوب

حفظ سرمایه‌های اجتماعی در گرو اجرای برنامه‌های پدافند غیرعامل است

حفظ سرمایه‌های اجتماعی در گرو اجرای برنامه‌های پدافند غیرعامل است

جزئیات مراسم هفته پژوهش در دانشگاه آزاد تهران شمال

جزئیات مراسم هفته پژوهش در دانشگاه آزاد تهران شمال

واحدهای دانشگاه آزاد به حوزه استارت‌آپ‌ها توجه ویژه داشته باشند

امتحان سخت واحد تهران‌غرب با ورود به چالش اعتیاد

حمل و نقل به‌عنوان یکی از راهبردهای شهر هوشمند

۱۲ مقاله بین‌المللی باعث انتخابم به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه شد

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

مسابقه داده‌کاوی با جوایز میلیونی برگزار می‌شود

واحد فناور دانشگاه آزاد موفق به تولید پوشش‌های ساختمانی ضدقارچ شد

افتتاح نخستین استارت‌آپ ویکند شهر هوشمند توسط دانشگاه آزاد شهرری

میکروسکوپ پرکاربرد در مشخصه‌یابی تولید شد

نرم‌افزار نظارت بر تولید محصول

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

سرویس کشاورزی دقیق برای تحلیل داده‌های ماهواره‌ها راه‌اندازی شد

استارت‌آپی برای بهبود خدمات بیمه ارائه شد

توسعه نظام ارزش آفرینی در کشور ضرورت دارد

نیاز متقابل صنعت و دانشگاه، زمینه‌ساز تعامل پایدار و سازنده است

واحدهای دانشگاه آزاد به حوزه استارت‌آپ‌ها توجه ویژه داشته باشند

نرم‌افزار نظارت بر تولید محصول

اقدام دانشجویان برای حل مشکل بیکاری جوانان و رونق کشاورزی همدان

کشور از واردات کاتالیست بی‌نیاز شد

دانشگاه ایلام پتانسیل‌های لازم برای توسعه صنعت نفت و گاز را دارد