چهارشنبه  29  خرداد  1398
چهارشنبه , 21 آذر 1397 ساعت 18:27

دکتر طهرانچی:

همکاری‌ دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های فیلیپین آغاز می‌شود/ پیشنهاد برگزاری لیگ علمی در آسیا

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آسیا در آینده علمی دنیا نقش جدی خواهد داشت، گفت: در یک برنامه مشخص واحدهای سرآمد دانشگاه آزاد اسلامی را به دانشگاه‌های فیلیپین متصل کنیم.

به‌گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه برگزای دومین روز کنفرانس آسایهل 2018 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد قزوین، با هیأت دانشگاهی از کشور فیلیپین متشکل از مایکل ام. آلبا، مارسلو مانیمتیم و رینولد پاداگاس دیدار و گفتگو کرد.

دکتر طهرانچی در این نشست گفت: برگزاری چنین کنفرانس‌های مشترکی، فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط میان دانشگاه‌هاست و این روابط می‌تواند با تفاهم‌های اولیه آغاز شده و به امضای توافق‌نامه و اجرای برنامه‌های دقیق منجر شود. در واقع ایجاد تفاهم، اراده مدیران برای آغاز کار است، اما آنچه حائز اهمیت است، ارائه راه‌های عملیاتی برای توسعه همکاری‌های مشترک است.

وی با تأکید بر اینکه در دوره جدید، کشورهای شرق آسیا برای ما بسیار مهم هستند، اظهار کرد: آسیا در آینده نقشی جدی در جهان خواهد داشت و آینده جهان متأثر از پیشرفت‌های آسیا خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کشورهای غرب و شرق آسیا باید راهکارهای توسعه همکاری را پیدا کنند، گفت: فاصله مکانی بین کشورها نباید مانع برقراری ارتباط علمی میان آنها باشد، همان‌طور که در گذشته دور که امکانات ارتباطاتی گسترده نبود، بین ایران و شرق آسیا ارتباطات خوبی وجود داشت که این موضوع نشان می‌دهد همواره شرق و غرب آسیا با هم در تعامل بوده‌اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: با توجه به این پیشینه و برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش همکاری با کشورهای شرق آسیا، تمایل داریم همکاری‌های عملیاتی با مجموعه دانشگاه‌های فیلیپین داشته باشیم.

دکتر طهرانچی با اشاره به فعالیت شورای علمی در کشور فیلیپین، اظهار کرد: همکاری با این شورا می‌تواند فرصت خوبی برای ما ایجاد کند تا دانشگاه‌های زیادی از ایران با دانشگاه‌های فیلیپین ارتباط برقرار کنند. ما می‌توانیم در یک برنامه مشخص واحدهای سرآمد دانشگاه آزاد اسلامی را به دانشگاه‌های فیلیپین متصل کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: پیشنهادم این است، همانطور که در آسیا لیگ فوتبال داریم، دانشگاه‌های آسیایی نیز لیگ علمی برگزار کنند.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به پیشنهاد رئیس یکی از دانشگاه‌های فیلیپین مبنی بر ایجاد همکاری در حوزه‌های مهندسی، شیمی و داروسازی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران در حوزه شیمی و داروسازی بسیار فعال است و دانشگاه‌های فیلیپین می توانند ارتباط خوبی با این واحد دانشگاهی برقرار کنند. واحد قزوین نیز یکی از واحدهای نمونه دانشگاه آزاد اسلامی است که می‌تواند با توجه به پیشرفت‌های دانشگاه‌های فیلیپین در حوزه مهندسی، تعاملات علمی مناسبی با دانشگاه‌های فیلیپین و شرق آسیا داشته باشد.

وی با ارائه پیشنهاد برگزاری دوره‌های MBA مشترک میان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های فیلیپین، اظهار کرد: این زمینه می‌تواند پشتیبان‌ ارتباطات دانشگاهی و تجاری باشد، چرا که اگر بخواهیم از گذشته درس بگیریم، همیشه تجار نقشی محوری در اتصال غرب و شرق آسیا داشته‌اند و ما می‌توانیم از این بستر برای گسترش ارتباطات علمی استفاده کنیم.

دکتر طهرانچی ادامه داد: برای آغاز همکاری‌ها در حوزه علوم انسانی می‌توانیم رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی و حقوق تجارت را در دستور کار قرار دهیم و یک دانشکده مشترک در دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های فیلیپین ایجاد کنیم تا افرادی که در این دانشکده‌ها تحصیل می‌کنند با قوانین دو طرف آشنا شوند و این همکاری می‌تواند باعث توسعه تعاملات شود. برای این کار باید یک برنامه مشترک با مدرک مشترک داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: به عنوان مثال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند یک سال از دوران تحصیل خود را در ایران و سال بعد را در فیلیپین طی کنند. دانشجویان شرکت‌کننده در این دوره‌ها می‌توانند موتورهای تقویت‌کننده ارتباط بین ایران و فیلیپین باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: این اقدام یک حرکت پایدار است، چرا که دولت‌ها و دانشگاه‌ها شروع‌کننده آن و مردم ادامه‌دهنده آن هستند و در این شرایط ما نیازمند چنین حرکت‌هایی برای آینده هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به یادگیری زبان‌های مختلف اشاره کرد و گفت: بحث زبان‌آموزی دو کشور نیز مطرح است و کسانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، می‌توانند با زبان طرف مقابل آشنا شوند.

دکتر طهرانچی همچنین از آمادگی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های کشور فیلیپین خبر داد و گفت: می‌توانیم با همکاری یکدیگر، دوره‌های مشترک طراحی کرده و در اختیار داوطلبان قرار دهیم. این طرح منجر به توسعه علمی و همکاری مشترک خواهد شد و اقتصاد خود را نیز تأمین خواهد کرد.

در پایان این دیدار مقرر شد، تفاهم‌نامه اولیه تا اجلاس بعدی آسایهل که در شهر مانیل فیلیپین برگزار می‌شود، تهیه و مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد.

انتهای پیام/4116/پ

http://ana.ir/i/343848
همکاری دانشگاه‌ آزاد شاهین‌شهر و علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

همکاری دانشگاه‌ آزاد شاهین‌شهر و علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

اجلاس آسایهل حاکی از رشد دانشگاه آزاد اسلامی درعرصه بین‌الملل است

اجلاس آسایهل حاکی از رشد دانشگاه آزاد اسلامی درعرصه بین‌الملل است

پیشنهاد برگزاری فصلی نشست آسایهل در راستای کیفی‌سازی روابط دانشگاهی

پیشنهاد برگزاری فصلی نشست آسایهل در راستای کیفی‌سازی روابط دانشگاهی

ریاست دوره‌ای کنفرانس آسایهل به تایلند سپرده شد

ریاست دوره‌ای کنفرانس آسایهل به تایلند سپرده شد

قاره آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

قاره آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

امیدوارم آسایهل نقش مؤثرتری در نزدیک کردن کشورها داشته باشد

امیدوارم آسایهل نقش مؤثرتری در نزدیک کردن کشورها داشته باشد

نشست سالانه آسایهل 2018 آغاز شد

نشست سالانه آسایهل 2018 آغاز شد

کنفرانس آسایهل 2018 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

کنفرانس آسایهل 2018 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر