سه شنبه  31  اردیبهشت  1398
جمعه , 16 آذر 1397 ساعت 10:33

دکتر طهرانچی:

ربوکاپ فوق برنامه‌ نیست بلکه یک کلاس درس مهارت‌محور است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مسابقات ربوکاپ جزء فوق برنامه‌ها نیست بلکه یک کلاس درس مهارت‌محور است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در مراسم افتتاحیه مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آسیا اقیانوسیه 2018 که صبح امروز همزمان با روز دانشجو در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد، گفت: افتخار داریم که در 16 آذر و روز دانشجو در یک جمع زنده و پویای دانشجویی حضور داریم. عزیزان دانشجو و دانش‌آموز که آینده‌سازان ما هستند، در این مسابقات در فرآیندی شرکت می‌کنند که اهمیت آن را در چند وجه می‌توان بررسی کرد.

وی با اشاره به تاریخ دانشگاه در ایران یادآور شد: دانشگاه وقتی به کشور ما وارد شد یک دانشگاه آموزشی بود که افراد با ذهن‌های خوب می‌ساخت و علت آن این بود که دانشگاه‌های ما تنها به بعد آموزشی توجه داشتند و شیوه مدارس هم همین گونه بود. به طوری که از هفت تا ٣٠ سالگی دانش‌آموزان و دانشجویان را پشت میزها آموزش می‌دادند و نتیجه آن این شد که فارغ‌التحصیلان جز کارهای پشت میزی کاری نمی‌توانستند انجام دهند. برای تغییر این روند باید به ٣٠ سال آموزش از ابتدایی تا آموزش عالی بازگردیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ما با توجه به تغییرات جهانی در ترجمه و ورود مفاهیمی همچون فناوری و نوآوری دچار غفلت‌های بنیادین شدیم، چرا که تصورمان این بود که مفهوم فناوری کاربرد علم است، در صورتی که فن شناخت از ابتدای به وجود آمدن، مفهوم دیگری از صنعت داشته است.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تاریخچه ورود کارخانه‌ها به ایران، گفت: صنعت و کارخانه مانند گل مصنوعی وارد ایران شد، در صورتی که فناوری همچون گل طبیعی از مرحله بذر تا محصول در حال رشد و تغییر و تحول است، اما گل مصنوعی تغییری ندارد، همانطور که خودروی پیکان سال 1348 وارد کشور شد و تا سال 76 بدون تغییر تولید می‌شد. ما اساساً در دانشگاه‌ها با مفهوم تربیت مهندس برای کارخانه‌ها مواجه بودیم و آموزش ما فناوری‌محور نبود که تحول ایجاد کند.

دکتر طهرانچی با اشاره به برگزاری مسابقات بین‌المللی ربوکاپ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان منطقه آزاد کیش، گفت: شاید سئوال به وجود بیاید که چرا مسابقات ربوکاپ؟ پاسخ این است که ربوکاپ محصول و مفهوم کامل فناوری است و تنها کاربرد علم نیست، بلکه شناخت نزدیک دانش‌آموزان و دانشجویان از تکنیک هوش مصنوعی است و به عقیده بنده برگزاری مسابقات و لیگ‌ها فوق برنامه نیست، بلکه کلاس درس مهارت‌محور است و کلاس درس و آموزش هم تنها پشت میزنشینی نیست، بلکه فرآیندهای خود را دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آموزش فن شناخت و فناوری این مسابقات از نگاه ما نزدیک کردن جوانان با استعداد ایرانی به فناوری است، اما آنچه حائز اهمیت است، حلقه بعدی این گونه مسابقات است که همان تبدیل علم به محصول است و موضوعی است که باید در ربوکاپ محقق شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اگر این حلقه را تقویت نکنیم، پیشرفت فناوری در کشور رشد نخواهد داشت، همانگونه که برگزیدگان این مسابقات می‌گویند که ما در مسابقات مقام اول را کسب کردیم، اما نتیجه آن چه شد؟

وی گفت: ما باید در مرحله بعد از برگزاری مسابقات، این فناوری‌ها و محصولات را وارد بازار کنیم.

دکتر طهرانچی در پایان تأکید کرد: نگاه دانشگاه آزاد اسلامی به برگزاری مسابقاتی همچون ربوکاپ مانند برگزاری کلاس‌های فوق برنامه نیست، بلکه آموزش به دانش آموزان و جوانان بااستعداد است.

انتهای پیام/۴۰۰۷

http://ana.ir/i/342077
«دانشگاه آزاد قزوین» قهرمان مسابقات ربوکاپ 2018 شد

«دانشگاه آزاد قزوین» قهرمان مسابقات ربوکاپ 2018 شد

مسابقات جهانی رباتیک، باکیفیت و کم‌هزینه برگزار شد

مسابقات جهانی رباتیک، باکیفیت و کم‌هزینه برگزار شد

توسعه هوشمند منطقه‌ای باید توسط دانشگاه آزاد اسلامی محقق شود

توسعه هوشمند منطقه‌ای باید توسط دانشگاه آزاد اسلامی محقق شود

احداث بزرگترین شتاب‌دهنده کشور در قزوین

احداث بزرگترین شتاب‌دهنده کشور در قزوین

لزوم صادرات تکنولوژی و نرم افزار به جای نفت

لزوم صادرات تکنولوژی و نرم افزار به جای نفت

حمایت همه‌جانبه دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت‌های نوآورانه

حمایت همه‌جانبه دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت‌های نوآورانه

آخرین جزئیات مسابقات بین‌المللی ربوکاپ به میزبانی دانشگاه آزاد

آخرین جزئیات مسابقات بین‌المللی ربوکاپ به میزبانی دانشگاه آزاد

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر