سه شنبه  31  اردیبهشت  1398
پنجشنبه , 15 آذر 1397 ساعت 14:34

در نشستی مشترک مطرح شد؛

گسترش ارتباطات علمی ایران و اندونزی

رئیس سازمان امور دانشجویان و سفیر اندونزی در تهران به منظور گسترش ارتباطات علمی و فناوری دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان و اکتاویان علیم‌الدین سفیر اندونزی در تهران به منظور گسترش ارتباطات علمی، فناوری دیدار و گفتگو کردند.در این دیدار که صبح امروز در محل این سازمان صورت گرفت، صدیقی با اشاره به موضوعات مطرح‌شده در این نشست اظهار کرد: راه‌اندازی مراکز ویژه برای معرفی فضاها و ظرفیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های ایران و اندونزی، اعطای بورسیه به دانشجویان دو کشور و امکان انجام فرصت‌های مطالعاتی کوتاه‌مدت برای دانشجویان دکترا، محورهای عمده مورد بحث در این نشست بود.

عبدالحمید علیزاده مدیرکل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان نیز در این دیدار گفت: با توجه به اینکه افزایش تعداد دانشجویان خارجی از اولویت‌های وزارت علوم در برنامه ششم توسعه است، ما نیز در راستای همین سیاست و به منظور افزایش جذب دانشجوی خارجی و زمینه‌سازی تحصیل دانشجویان علاقه‌مند ایرانی در اندونزی، از ایجاد بستری برای معرفی دانشگاه‌های ایران در اندونزی و همچنین معرفی دانشگاه‌های اندونزی در ایران استقبال کردیم.

وی تصریح کرد: در خصوص تفاهم‌نامه منعقد شده سال ۲۰۰۶ با اندونزی و اینکه در سال ۲۰۱۷ این توافق‌نامه قوت مجدد بگیرد، تبادل نظر صورت گرفت و پیشنهاد شد برای بهبود اجرای مفاد این توافق‌نامه، نظارت‌ها به صورت سالانه صورت گیرد.

در این دیدار همچنین نحوه همکاری مراکز پژوهشی اندونزی با پارک‌های علم و فناوری ایران مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه نیز با توجه به ظرفیت خوب ایران، به نیابت از حوزه آموزش‌ عالی اعلام آمادگی شد در صورتی که اندونزی و سایر کشورها آمادگی داشته باشند، گسترش و توسعه این مراکز علمی را به این کشورها واگذار کنیم.

همچنین مقرر شد در قالب بورس متقابل، بورس کامل از طرف وزارت علوم به دانشجویان اندونزی و بورس کامل به دانشجویان ایرانی معرفی شده از طرف وزارت علوم توسط اندونزی اجرا شود و در وهله نخست ۵ بورس کامل از طرف ایران و ۵ بورس کامل از طرف اندونزی نهایی شد که به زودی سازوکار عملیاتی‌شدن آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

در پایان در خصوص فرصت‌های مطالعاتی کوتاه‌مدت برای دانشجویان دکترا نیز هماهنگی‌های مناسبی صورت گرفت و طرف اندونزیایی برای پذیرش اعلام آمادگی کرد و سازمان دانشجویان ایران نیز آمادگی خود را برای معرفی متقاضیان فرصت مطالعاتی در این کشور اعلام کرد.

با توجه به اینکه در حال حاضر ۱۷۵ دانشجوی اندونزیایی در ۸ دانشگاه در مناطق مختلف کشور مشغول به تحصیل هستند، سفیر اندونزی خواستار توسعه تعداد دانشگاه‌های ایرانی که می‌توانند پذیرای دانشجویان اندونزی باشند، شد که سازمان امور دانشجویان در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

این دیدار در پی تقاضای ملاقات سفیر اندونزی در تهران با رئیس سازمان امور دانشجویان در راستای ارتقای تعاملات علمی، دانشگاهی و دانشجویی در چند محور برگزار شد.

انتهای پیام/4107/پ

http://ana.ir/i/341958
حمایت همه‌جانبه دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت‌های نوآورانه

حمایت همه‌جانبه دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت‌های نوآورانه

پیوند صنعت و دانشگاه نیازهای کشور را برطرف می‌کند

پیوند صنعت و دانشگاه نیازهای کشور را برطرف می‌کند

شستشوی حرم امام رضا (ع) با استفاده از شوینده نانویی

شستشوی حرم امام رضا (ع) با استفاده از شوینده نانویی

جزئیات برگزاری اولین فن بازار حوزه پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی

جزئیات برگزاری اولین فن بازار حوزه پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر