سه شنبه  31  اردیبهشت  1398
يكشنبه , 11 آذر 1397 ساعت 10:42

رستمی‌ مال‌خلیفه:

دانشگاه آزاد اسلامی پژوهش‌محور و مسئله‌گرا عمل می‌کند

مدیر دفتر ارتباط با صنعت واحد علوم و تحقیقات گفت: واحد علوم و تحقیقات به‌عنوان یک مجموعه مسئله‌گرا همواره ارتباط خود را با صنعت و مأموریت‌گرایی تداوم می‌بخشد.

محسن رستمی‌ مال‌خلیفه در گفتگو با خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش به تشریح برنامه‌های این هفته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و برنامه‌های دفتر ارتباط با صنعت این دانشگاه پرداخته و از برنامه‌های آتی این دفتر به منظور سوق پایان‌نامه‌ها به سمت صنعت و کارآمدی خبر داده است.

 برنامه‌های اجرایی واحد علوم و تحقیقات در هفته پژوهش چیست؟

با عنایت به دستورالعمل نحوه برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری که از سوی سازمان مرکزی دانشگاه به واحدهای دانشگاهی ابلاغ گردیده و مصوبات جلسه ستاد هفته پژوهش و فناوری، برنامه‌های واحد علوم و تحقیقات در هفته پژوهش و فناوری سال جاری در 4 بخش به شرح زیر اعلام می‌شود:

انتخاب  و تجلیل از پژوهشگران برتر واحد: برای این منظور در نظر داریم پژوهشگران برتر واحد علوم و تحقیقات را که دارای بیشترین دستاوردهای علمی و پژوهشی در چهار سال اخیر بوده‌اند در هفت گروه عمده آموزشی انتخاب و از آن‌ها طی مراسمی در هفته پژوهش و فناوری سال جاری تجلیل کنیم. در این خصوص شاخص‌های انتخاب پژوهشگران برتر و نحوه امتیازدهی به دستاوردهای علمی و پژوهشی آن‌ها به تمامی دانشکده‌­ها ارسال گردیده است. پس از دریافت اطلاعات مربوط به پژوهشگران برگزیده توسط هر دانشکده و با استفاده از بانک­‌های اطلاعاتی موجود، شاخص‌­ترین اعضای‌ هیأت‌ علمی برای معرفی پژوهشگر برتر در هفت گروه آموزشی در حوزه معاونت پژوهش و فناوری واحد شناسایی و به ستاد هفته پژوهش و فناوری معرفی خواهند شد.

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری: در این خصوص نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشجویان، اعضای‌ هیأت‌علمی و پژوهشگران واحد در دو بازه زمانی، یکی در هفته آخر آذر ماه و همزمان با هفته پژوهش در سالن نمایشگاهی نور واحد علوم و تحقیقات و دیگری در هفته اول دی‌ ماه در کنار سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران بر پا خواهیم کرد. در نمایشگاه مستقر در واحد، غرفه‌های تخصصی مرتبط با حوزه‌های صنعت‌ نفت، پلیمر، هوافضا، فیزیک پلاسما، هسته‌های فناور مرکز رشد، باشگاه پژوهشگران جوان و انجمن‌های علمی واحد برپا می‌شود و نمونه‌های فیزیکی از آخرین دستاوردهای پژوهشی و فناورانه هر یک به معرض دید عموم خواهد رسید.

معرفی دستاوردهای برتر پژوهشی مکتوب: در این بخش نیز با همکاری دانشکده‌ها و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با هدف ترغیب دانشجویان و اعضای‌ هیأت‌ علمی، پایان­‌نامه‌­ها و رساله­‌های برتر بر اساس شاخص­‌های ارائه‌شده به دانشکده­‌ها، از جمله اعمال رویکرد مسئله‌محوری و جلب حمایت از سوی بخش صنعت و دستگاه­‌های اجرایی کشور شناسایی و در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری معرفی و ارائه خواهد شد.

برگزاری رویداد استارت‌آپی در زمینه اپلیکیشن ‌های موبایلی و بازی رایانه‌ای: رویداد استارت‌آپی بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌های موبایلی با هدف حمایت از محصولات فرهنگی (ایده استارت‌آپی، بازی، موشن‌گرافیک در دنیای مجازی) با همکاری شرکت پردیس همراه اول کیش در اواخر سال‌ جاری در واحد علوم و تحقیقات برگزار خواهد شد.

در این رویداد علاقه‌مندان به تولید محصولات در حوزه کسب و کار محصولات فرهنگی و راه‌اندازی استارت‌آپ‌های فرهنگی در تیم‌های حداقل ۲ نفره دانشجویی شرکت می‌کنند. در پایان تیم‌هایی که بهترین ایده‌ها را از حیث اثربخشی، کارآیی، استمرار و کار تیمی پرورش داده باشند مقام‌های اول تا سوم را به دست می‌آورند و مورد تشویق و حمایت قرار خواهند گرفت.

آیا غیر از برنامه‌های مذکور برنامه دیگری نیز دارید؟

در این خصوص پس از دریافت پیشنهادها از سوی دانشکده‌­ها، برنامه‌­ریزی­‌های لازم برای برگزاری کارگاه­‌های آموزشی و پژوهشی، سخنرانی­‌ها، هم­‌اندیشی­‌های علمی و مسابقات به‌ عمل خواهد آمد. لازم به‌ ذکر است برگزاری کارگاه‌­های آموزشی و تخصصی دیگری به مناسبت هفته پژوهش و فناوری و با حضور اساتید شاخص و برجسته خارج از واحد در حال پیگیری و هماهنگی است. ضمناً به‌منظور ایجاد فضای نشاط عمومی با رویکرد فعالیت­‌های پژوهشی، هماهنگی و برنامه‌­ریزی لازم برای برگزاری مسابقات دانشجویی با همکاری انجمن­‌های علمی، ادبی و هنری دانشجویی صورت پذیرفته است.

اهم برنامه‌های اداره‌کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت واحد برای سوق دادن پایان‌نامه‌ها به سمت کاربردی شدن چیست؟

تعیین موضوعات پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و رساله‌های دکتری در راستای نیازهای کاربردی سازمان‌ها و صنایع و منجر شدن پایان‌نامه‌ها به قراردادهای تحقیقاتی یا حمایتی ارگان‌ها و یا ثبت اختراع، از اهم برنامه‌های این اداره کل به شمار می رود.

بسیاری از صنایع و واحدهای تولیدی و خدماتی کشور درگیر مشکلات و نقایصی در فرآیند تولید محصولات و ارائه خدمات هستند که با شناسایی و مرتفع نمودن آنها از طریق پژوهش‌های کاربردی در قالب پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی و یا پروژه‌های تحقیقاتی، می‌توان گام بزرگی در جهت کاربردی شدن پایان‌نامه‌ها برداشت.

تقویت نظام ارتباطی واحد علوم و تحقیقات با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی کشور از طریق انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری و نیز برگزاری جلسات مشترک به منظور ارائه توانمندی‌ها و معرفی امکانات و ظرفیت‌های پژوهشی دانشگاه، از جمله اقدامات مؤثری است که از سوی اداره‌ کل مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت و همچنین رؤسای مراکز تحقیقاتی واحد علوم و تحقیقات در این زمینه صورت می‌گیرد.

انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک با سازمان‌ها و نهادها، دریافت و اطلاع‌رسانی اولویت‌های تحقیقاتی سازمان‌ها به اعضای‌ هیأت‌ علمی، دانشجویان و اعضای مراکز تحقیقاتی مرتبط، ارسال پروپوزال‌های تحقیقاتی و شرح خدمات پروژه‌های تأییدشده به سازمان‌ها و پیگیری‌های لازم برای انعقاد قراردادهای مربوطه و همچنین شرکت در مناقصات پروژه‌های پژوهشی از دیگر اقدامات مورد توجه و در حال پیگیری این اداره‌ کل است.

 در این راستا تفاهم‌نامه و یا سند همکاری هم امضا شده است؟

 از جمله جلساتی که دفتر ارتباط با صنعت واحد علوم و تحقیقات در یک ماه اخیر با صنایع مادر به‌ویژه صنعت نفت به منظور معرفی امکانات و توانمندی‌های واحد برگزار نموده می‌توان به مواردی همچون؛ دعوت از سرپرست اداره‌ کل پژوهشی وزارت نفت و معاون مدیرکل پژوهشی وزارت نفت و برگزاری جلسه با ایشان به منظور اعلام قابلیت‌ها و امکانات موجود در حوزه صنعت نفت، اعلام مشکلات موجود در اجرای پروژه‌های در دست اجرا در حوزه نفت، معرفی امکانات آزمایشگاهی و تجهیزات مرتبط و پروژه‌های در دست اجرا و خاتمه یافته مرتبط با صنعت نفت و در ادامه این جلسه  بازدید از آزمایشگاه‌های خواص سیالات مخزن، گِلِ حفاری، سیمان حفاری، پلیمر و پایلوت نانورس در مجتمع شیخ بهایی و برخی تجهیزات مرتبط با حوزه نفت در مجتمع آزمایشگاهی زکریای‌ رازی از جمله آزمایشگاه‌های XRD، آزمایشگاه‌های تخصصی 1 و 2 و 3 و بازدید آزمایشگاه همکار استاندارد و همچنین رآکتور تحقیقاتی و تجهیزات تخصصی موجود در مرکز تحقیقات فیزیک و آزمایشگاه‌های SIMS و SPM این مجموعه و پایلوت امحای زباله به روش پلاسمایی انجام گرفت.

لازم به‌ ذکر است در طی این جلسه و بازدیدهای تکمیلی آن، دیدگاه مقامات مدعو وزارت نفت نسبت به توانمندی‌های خارق‌العاده واحد علوم و تحقیقات در اجرای پروژه‌های نفتی در مقایسه با برخی دانشگاه‌های دولتی مطرح و صاحب نام در این صنعت تغییر یافت.

تشکیل جلسه با مدیریت پژوهش شرکت مناطق نفت‌خیز مرکزی ایران از طرف این اداره‌ کل در ساختمان مدیریت پژوهش شرکت مزبور با همراهی جمعی از اعضای‌ هیأت‌ علمی توانمند واحد در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی به منظور معرفی توانمندی‌های کل واحد علوم و تحقیقات، فهرست آزمایشگاه‌ها و تجهیزات مرتبط با حوزه نفت، پروژه‌های در دست اجرا و خاتمه‌یافته مرتبط با صنعت نفت، تفاهم‌نامه‌ها، سازمان‌های طرف قرارداد و سایر  اطلاعات مرتبط با حوزه فعالیت شرکت مزبور و همچنین اعلام قابلیت‌ها و علاقه‌مندی‌های اساتید منتخب به اشتراک گذاشته شد.

در این جلسه که رؤسای کارگروه‌ها و ادارات و کارشناسان حوزه‌های متناظر در شرکت مناطق نفت‌‌خیز مرکزی به‌همراه مدیریت پژوهشی شرکت مزبور در جلسه حضور داشتند و رؤسای کارگروه‌ها و ادارات مربوط به شرکت مناطق نفت‌خیز غرب کشور نیز به صورت ویدئو‌کنفرانس با اعضای حاضر در جلسه در تعامل و گفتگو بودند، هر یک از اساتید شرکت‌کننده به ارائه توانمندی‌ها، علایق، پروژه‌های اجراشده و طرح‌های پیشنهادی خود پرداختند و درنهایت با تأکید بر ارتباطات بیشتر بین دانشگاه و شرکت مقرر گردید در جلسات آتی که به‌صورت تخصصی بین اعضای‌ هیأت‌ علمی و کارگروه‌های مرتبط در شرکت برگزار خواهد شد، جزئیات هریک از پروژه‌ها، امکانات و تجهیزات موجود و شرح خدمات مورد انتظار مطرح و جمع بندی برای هر یک صورت پذیرد.

آیا غیر از شرکت نفت تفاهم‌نامه‌های پژوهشی دیگری داشته‌اید؟

تشکیل جلسه‌ای با مدیر ارتباط با صنعت سازمان آب و فاضلاب کشور و مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان تهران و رؤسای ادارات  شرکت مزبور در واحد علوم و تحقیقات و بررسی مشکلات این صنعت و همچنین پروژه‌های تحقیقاتی در دست اجرا و قراردادهای مشترک و تفاهم  در خصوص انعقاد قراردادهای پژوهشی جدید، از جمله دستاوردهای این جلسات بود.

سلسله جلسات تخصصی با مدیران بخش‌های مختلف شرکت ایران‌خودرو و موافقت آن‌ها در خصوص عقد قرارداد با واحد علوم و تحقیقات به منظور ساختن قطعات مورد نیاز این شرکت و همچنین هماهنگی برای برگزاری جلسه‌ای با حضور اساتید متخصص واحد و بازدید از خطوط تولید ایران‌خودرو و عقد قرارداد جدید در این جلسه مقرر گردید.

جلساتی با وزیر ورزش و جوانان در خصوص رشته مهندسی‌ ورزش و ارائه توانمندی‌های واحد علوم و تحقیقات در این زمینه و اقدام برای تأسیس مرکز تحقیقات مهندسی‌ ورزش جهت انجام همکاری‌های مشترک با وزارت ورزش و جوانان به انجام رسید .

همچنین جلسه‌ای با مدیرعامل بانک رفاه کارگران برگزار شده و قراردادی پژوهشی منعقد و یک روش جدید رتبه‌بندی، درجه‌بندی و ارزیابی عملکرد واحدها و اجرای آن در بانک رفاه کارگران و برنامه‌ریزی جهت تعمیم آن در سایر بانک‌های کشور ارائه شد.

برنامه‌های مشروحه صرفاً مختص هفته پژوهش نبوده و واحد علوم و تحقیقات به‌عنوان یک مجموعه مسئله‌گرا همواره ارتباط خود را با صنعت و مأموریت‌گرایی تداوم می‌بخشد.

انتهای پیام/4116/4107/پ

 

 

http://ana.ir/i/330506
لزوم استفاده بهینه از ظرفیت دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی

لزوم استفاده بهینه از ظرفیت دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی

وزارت نفت از پایان‌نامه‌های تحصیلات‌ تکمیلی حمایت مالی می‌کند

وزارت نفت از پایان‌نامه‌های تحصیلات‌ تکمیلی حمایت مالی می‌کند

کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان با باشگاه‌های تخصصی تسهیل می‌شود

کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان با باشگاه‌های تخصصی تسهیل می‌شود

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر