دوشنبه  01  بهمن  1397
پنجشنبه , 17 آبان 1397 ساعت 07:00

آنا گزارش می‌دهد؛

حمایت از افتخارآفرینان علمی در حد یک حرف!

جای خالی حمایت از نخبگان و مخترعان برگزیده جهانی همچنان احساس می‌شود، اما شاید همین احساس برای یک فکر کافی باشد، «مهاجرت»!

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا؛ نقش پررنگ و  مهم علم و فناوری و تأثیر آن بر اقتصاد کشور، آن‌قدر اهمیت پیدا کرده که اقتصاد مقاومتی بر محور صنايع دانش بنیان می‌چرخد. این روزها در میان اخبار تحریم‌‌های آمریکا و عواقب آن، خبرهایی به گوش می‌رسد که تداعی کننده امید است. امید به اینکه آینده کشور توسط علم‌جویانی ساخته می‌شود که توانستند نام ایران را در جهان طنین‌انداز کنند.

پس از خبر مدال‌آوری دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر در المپیاد جهانی ریاضی ازبکستان، این بار تیم دانشگاه علم‌و‌صنعت توانست در جشنواره بین‌المللی نوآوری انرژی  Bixpo2018  دو مدال طلا و نقره را کسب کند.

برای آشنایی بیشتر با این رقابت و تیم برگزیده ایران با آرش طاهری، یکی از اعضای تیم به گفتگو نشستیم.

طاهری درباره تاریخچه این مسابقه توضیح داد: جشنواره انرژی‌های نو و تولید انرژی هر ساله و در بازه زمانی آبان‌ماه به‌همت شرکت کپکو برگزار می‌شود. این جشنواره  توسط وزارت تجارت و صنعت کشور کره جنوبی و با مشارکت فدراسیون جهانی مخترعان، به‌منظور معرفی هر چه‌بهتر و حمایت از دستاوردهای نوآورانه پژوهشی مخترعان در حوزه انرژی‌های نو، انرژی‌های پاک دوست‌دار محیط‌زیست، برق و الکترونیک، برپا می‌شود.

وی ادامه داد: این رویداد طی چهار سال گذشته برگزار شده و تمام هزینه‌های برگزاری این مسابقه برعهده شرکت كپكو است. تمام شرکت‌های بزرگ در این رویداد شرکت می‌کنند و در بخش اختراعات، مخترعان بین‌المللی حضور دارند. 

در خشش تیم ایرانی در بین 40 تیم دنیا

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علم‌وصنعت ادامه داد: این مسابقه تحت‌نظر فدراسیون جهانی مخترعان است و امسال در بخش اختراعات بین‌المللی، 54 طرح از 40 کشور در آن شرکت کردند. این کشورها از کانادا، آمریکا، ایتالیا و روسیه گرفته تا مراکش، امارات و چین را شامل می‌شدند. تیم‌های زیادی از کشور ما نیز شرکت کرده بودند اما تیم ما بیشترین تعداد اختراعات را در مرحله نهایی داشت و از 54 اختراع، 6 اختراع متعلق به تیم ما بود.

طاهری تأکید کرد: تیم ما توانست چهار مدال شامل دو طلا و دو نقره را از این رویداد کسب کند. البته این جشنواره ماهیت و اعتبارش در بخش تولید انرژی است و تیم نیز روی این موضوع تمرکز کرد.

وی به تشریح طرح‌های برگزیده پرداخت و گفت: چهار طرح تیم که توانستند مدال کسب کنند، طرح‌های ساخت دودکش خورشیدی با سلول خورشیدی شفاف و بهینه‌سازی سیستم خنک‌سازی فویل مغناطیسی  توانستند مدال طلا را بگیرند و دو طرح دیگر شامل خنک‌سازی ترانسفورمر به‌وسیله زمین‌سرمایشی و تصفیه‌خانه سیار با قابلیت ضدعفونی و میکروب‌زدایی هستند که مدال نقره جشنواره را دریافت کردند.

طاهری ادامه داد: برای طرح تصفیه‌خانه در حدود دو سال تلاش کردیم تا توانستیم آن را به تولید برسانیم و این طرح در جشنواره فناوری‌های نوین صنعت آب و برق ایران، رتبه اول را کسب کرد.

حمایت از افتخارآفرینان علمی در حد یک حرف!

وی اضافه کرد: متأسفانه از ما با وجود آن‌که توانسته‌ایم برای کشور افتخارآفرینی کنیم، پشتیبانی خاصی نمی‌شود و با اینکه در جشنواره‌ها با هزینه خودمان شرکت می‌کنیم و باوجود موفقيت و مقام‌آوری هیچ حمایتی از ما صورت نمی‌گیرد. البته مسئولان و دانشگاه علم وصنعت اعلام کردند که از ما حمایت می‌کنند اما این مسئله هنوز در حد یک حرف باقی مانده است.

این دانشجوی کارشناسی ارشد تأکید کرد: تیم ما شامل محمد کیانی از شرکت دانش‌بنیان پارک علم‌ و فناوری خوزستان و عبدالله سعیدی اصل از شرکت حفاری و دکتر ابوالفضل واحدی عضو هیأت‌ علمی دانشکده مهندسی برق است که چهار نفره توانستیم هشت طرح را برای این مسابقه ارائه دهیم.

طاهری تصریح کرد: از مرداد‌ماه برای این رقابت‌ها آماده شدیم و از هشت طرحی که ثبت کردیم، 6 طرح به مرحله نهایی رسید. انتظار این را داشتیم که یکی از طرح‌های ما در فینال مسابقات حضور داشته باشد اما برگزیده‌شدن 6 طرح برای مرحله نیمه‌نهایی اتفاق خوبی بود.

طرح های برتر در انتظار سرمایه‌گذار

وی درباره اینکه این اختراعات در چه مرحله‌ای هستند، گفت: تنها اختراع تصفیه آب تولید اولیه شده و با سرمایه‌گذار رایزنی شده تا به تولید انبوه برسد اما متأسفانه طرح‌های دیگر هیچ حمایتی نمی‌شوند. حتی برای همین سفر به کره‌جنوبی و شرکت در مسابقه نیز هر کدام از افراد تیم هزینه‌ای بالغ بر 30 میلیون تومان برای اقامت و هتل پرداخت کردند.

امیدواریم اخبار خوش از افتخارات دانشجویان و نخبگان ایرانی روزبه‌روز بیشتر شود اما جای خالی حمایت از این قشر همچنان احساس می‌شود. شاید همین احساس برای یک فکر کافی باشد: مهاجرت!

خروج نخبگان به خاطر بی‌مهری مسئولان و در کنار آن  وعده‌های پررنگ و لعاب کشورهای خارجی می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند که اقتصاد کشور را متزلزل کند.

انتهای پیام/4085/خ

اختتامیه اولین رقابت علمی کنز در دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود

اختتامیه اولین رقابت علمی کنز در دانشگاه امیرکبیر برگزار می‌شود

رونمایی از سامانه مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی

رونمایی از سامانه مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی

نگاه علمی به شرق برای جلوگیری از غرب‌زدگی/ به جوانان اعتماد کنیم

نگاه علمی به شرق برای جلوگیری از غرب‌زدگی/ به جوانان اعتماد کنیم

ارتقای فناوری‌های آزمون و تست محصولات دانش‌بنیان صنعت هوایی

ارتقای فناوری‌های آزمون و تست محصولات دانش‌بنیان صنعت هوایی

تولید نوشابه‌ گیاهی و دمنوش‌های طبیعی در یک شرکت دانش‌بنیان

تولید نوشابه‌ گیاهی و دمنوش‌های طبیعی در یک شرکت دانش‌بنیان

واحدهای دانشگاه آزاد به حوزه استارت‌آپ‌ها توجه ویژه داشته باشند

مسابقه داده‌کاوی با جوایز میلیونی برگزار می‌شود

۱۲ مقاله بین‌المللی باعث انتخابم به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه شد

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

نرم‌افزار نظارت بر تولید محصول

بلوغ علمی دانشگاه آزاد اسلامی در دوران دوری از حواشی سیاسی

پارچه های ضد امواج نانویی تولید شد

موفقیت فناوران واحد تهران‌جنوب در تولید متمرکزکننده خورشیدی

منطقه آزاد ماکو از ظرفیت استادان دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کند

طراحی نرم‌افزار کاریابی تحت شبکه‌ اجتماعی توسط فناور دانشگاه آزاد

طراحی نرم‌افزار کاریابی تحت شبکه‌ اجتماعی توسط فناور دانشگاه آزاد

دانشگاه‌ها در موضوعات محیط‌زیستی تعامل بیشتری داشته باشند

دانشگاه‌ها به سمت حل مشکلات جامعه پیش می‌روند

سرویس کشاورزی دقیق برای تحلیل داده‌های ماهواره‌ها راه‌اندازی شد

دانشگاه امیرکبیر به‌دنبال حضور فعال در چرخه اقتصادی کشور

دولت خودش را رقیب بخش خصوصی نداند

پژوهشی که با پول دولت انجام شود، محکوم به شکست است

خسارت 3 میلیارد دلاری آلودگی هوای در شهر تهران

حمایت از کارآفرینی از اولویت‌های دانشگاه صنعتی شریف است

ایجاد بخش صنعتی در کنگره مهندسی شیمی از نقاط قوت این همایش بود