پنجشنبه  02  اسفند  1397
چهارشنبه , 21 شهریور 1397 ساعت 16:30

رقابت علمی کنز به حل مشکلات مربوط به حوزه انرژی کمک می­‌کند

با توجه به اتمام سوخت­‌های فسیلی در آینده­‌ای نزدیک و دغدغه تأمین و اتلاف انرژی در جهان، رقابت علمی کنز یکی از حوزه‌­های رقابتی خود را انرژی قرار داده ­است تا با شناسایی بهترین ایده­‌ها به حل مشکلات مربوط به حوزه انرژی کمک کند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ستاد ارتباطات و اطلاع­رسانی بنیاد مصطفی(ص)، سوخت‌­های فسیلی منابع طبیعی موجود در زمین مانند زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی هستند که از بقایای گیاهان و جانورانی که میلیون‌­ها سال قبل از بین رفته‌­اند، به‌وجود آمده ­است. اکنون با سوزاندن این نوع از سوخت، انرژی ذخیره شده در آن­ها آزاد و مورد استفاده قرار می‌­گیرد. از نظر زیستی، استفاده از مواد ذخیره‌­شده در داخل زمین و خارج کردن آن­ها از داخل زمین، موجب اختلال در تعادل محیط ­زیست می­شود. تشکیل نفت و گاز ناشی از افزایش غلظت دی‌­اکسید کربن در سطح زمین و ذخیره آن در گیاهان است که در نهایت از طریق تشکیل فسیل، گاز و نفت در داخل زمین تشکیل می­‌شود.

به دلیل استفاده روزافزون بشر از منابع طبیعی، سوخت‌­های فسیلی پیش از پایان قرن بیست و یکم به پایان می‌­رسد باید به این نکته توجه کرد که هر چند شاید منابع متعارف سوخت‌های فسیلی در چند دهه آینده کاهش چشمگیری پیدا کنند، اما منابع متعارف این سوخت‌ها می‌توانند تا قرن‌ها انرژی مورد نیاز بشر را تأمین کنند. گاز رُست (شِیل گَس)، ماسه نفت‌آلود (تار سند)، هیدرات متان و گازی­‌سازی زغال‌سنگ (روشی برای استخراج انرژی زغال‌سنگ از اعماق زمین) از جمله این منابع هستند. برای نمونه منابع هیدرات متان دست‌کم تا 300 سال و منابع گازی‌سازی زغال‌سنگ تا هزار سال آینده می‌توانند جوابگوی نیازهای ما باشند. به همین علت بهتر است با در نظر گرفتن عواقب هولناک ناشی از تغییرات اقلیمی، هدف اصلی خود در یافتن و جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی را، نجات دادن کره زمین و دیگر انسان‌ها در نظر بگیریم.

بنابراین استفاده و جایگزین کردن انرژی‌های طبیعی و تجدیدپذیر به جای سوخت‌های فسیلی، یک راه‌حل غیرقابل اجتناب برای تامین سوخت صنایع به‌ویژه صنایع معدنی به‌شمار می‌رود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌­های انرژی‌­های طبیعی و تجدیدپذیر، ‌تمام­‌نشدنی بودن آن است؛‌ به‌عنوان مثال نور خوشید و باد همیشه وجود دارد و می‌­توان با مهار آن­ها به انرژی رسید. همچنین این نوع منابع با محیط ­زیست سازگار است و آسیبی به آن وارد نمی­‌کند.

در اختیار داشتن دانش فنی و سرمایه‌گذاری برای تولید انرژی از منابع طبیعی نیاز صنایع و معادن را به انرژی تامین می‌کند، علاوه­ بر دانش فنی، ‌ایده‌­های نو و خلاقانه برای استفاده از انرژی­‌هایی به‌جز انرژی سوخت­‌های فسیلی لازم است.

برای پرداختن به این موضوع نیاز به همکاری دانشمندان و دانش­‌پژوهان همواره احساس می­‌شود؛ در همین راستا بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در حال برگزاری رقابت علمی کنز است که در آن به حل مشکلات جهان اسلام می‌­پردازد. علاوه بر آب و محیط ­زیست،‌ اقتصاد، فناوری­ اطلاعات و ارتباطات و سلامت، موضوع انرژی هم یکی از موضوعات حوزه‌­های رقابت علمی کنز به شمار می­‌رود که دانش‌­پژوهان، دانشجویان و استادان زیر 45 سال می­‌توانند در این رقابت ایده‌­های کاربردی خود را به نمایش بگذارند.

انتهای پیام/4056/

تحلیلی بر ارائه آثار رقابت‌های علمی/ کنز متناسب با استاندارد جهان

تحلیلی بر ارائه آثار رقابت‌های علمی/ کنز متناسب با استاندارد جهان

نیازی: راه‌اندازی سراهای نوآوری در امتداد و تکمیل برنامه پایش است

جذب نیرو در پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی

زندگی همه‌جانبه با یک استارت‌آپ

طباطبایی: منسوجات و پوشاک 2 هدف اصلی در اجرای طرح پایش یزد است

طرح مهاجرت معکوس نخبگان، طرحی موفق برای ایجاد انگیزه در جوانان

ساخت اولین دستگاه ترمیم پوست رادیو فرکانسی

نانو پودر منیزیم فلوراید تولید شد

خودکفایی محققان دانشگاه آزاداسلامی در تجهیزات تهویه‌مطبوع خورشیدی

قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) ایران را در بنزین خودکفا کرد

راه‌اندازی کریدور صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان و ۳۰ دفتر در دنیا

نانو سیال خنک‌کننده نیروگاهی تولید شد

مقاومت به خوردگی رنگ با افزودنی نانو افزایش یافت

طباطبایی: منسوجات و پوشاک 2 هدف اصلی در اجرای طرح پایش یزد است

راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی روانشناسی یک ضرورت است

نیازی: راه‌اندازی سراهای نوآوری در امتداد و تکمیل برنامه پایش است

ساخت اولین دستگاه ترمیم پوست رادیو فرکانسی

نانو پودر منیزیم فلوراید تولید شد

خودکفایی محققان دانشگاه آزاداسلامی در تجهیزات تهویه‌مطبوع خورشیدی

جذب دانشجویان مستعد در مسابقات برنامه‌نویسی ACM دانشگاه آزاد

راه‌اندازی کریدور صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان و ۳۰ دفتر در دنیا