175064
شنبه  26  آبان  1397
سه شنبه , 20 شهریور 1397 ساعت 16:30

دانشمندان ساعت بدن را تخمین می‌زنند

بدن شما ساعت دارد و به لطف مصیبت‌های زندگی مدرن این ساعت دیگر با زمان‌بندی جهان خارج همخوانی ندارد. دانشمندان برای درک این ساعت بسیار کنجکاوند و به‌ دنبال روشی برای اندازه‌گیری آن هستند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از پاپ‌سای، ریتم‌های شبانه‌روزی ساعت بدن روی همه چیز تأثیر می‌گذارند؛ از این که چطور فکر می‌کنیم تا چه زمانی وزن اضافه کنیم. این بدان معناست که تفاوت بین زمان ساعت بدن با ساعت خارجی می‌تواند کل سیستم فرد را به‌هم بزند.

همانطور که ممکن است تصور کنید، دانشمندان علاقه زیادی به درک بیشتر کار این ساعت دارند؛ اما اندازه‌گیری ساعت‌ بدن افراد مختلف بسیار دشوار است. روش معمول برای اندازه‌گیری ساعت بدن نیاز به خون‌گیری به‌صورت چند ساعت یک بار دارد تا تغییرات ملاتونین بدن تخمین زده شود که این کار برای بیماران گران و سخت است. اما درک ساعت داخلی مزایای بسیاری دارد؛ به‌طور مثال با دانستن این ساعت می‌توان فهمید که چه زمانی بهترین زمان برای خوردن دارو است. زیرا کارآیی و عملکرد بدن در ساعت‌های مختلف، متفاوت است و در زمان‌هایی ممکن است دارورسانی مؤثرتر واقع شود.

با این حال، دانشمندان به‌تازگی روش جدیدی را ابداع کرده‌اند که فقط نیاز به دو نمونه خون دارد. اطلاعات این خون‌گیری‌ها به الگوریتمی با نام تایم‌سیگنچر داده می‌شود تا محاسبه کند که ساعت بدن فرد چند است. این فرایند اساسی‌ترین روشی است که تاکنون توسعه داده شده است و عمومیت بیشتری هم نسبت به روش‌های قبل دارد.

دانشمندان برای ایجاد این آزمایش، به الگوریتم تایم‌سیگنچر آموزش دادند تا به‌دنبال شواهد شیمیایی 40 ژن خاص در نمونه‌های خون بگردد. این الگوریتم با آنالیز داده‌ها 40 فاکتور را اراده داد. به گفته محققان، این الگوریتم بسیاری از موارد از جمله وضعیت جسمانی فرد را در نظر می‌گیرد. به این دلیل که روشی که ژن‌های شما فعال می‌شوند و شروع به تولید مواد شیمیایی می‌کنند تا به عملکرد بدن‌تان کمک کنند، با تغییر چیزهایی مثل مدت زمان خواب‌تان بستگی دارد.

دلایلی که موجب می‌شود این روش کار کند این است که کوچک‌ترین فرایندهای قابل رؤیت نظیر خواب و راه رفتن را که می‌تواند مشخصه ساعت بدن باشد، درک می‌کند. ساعت بدن همچنین از فرایند بیولوژیکی تا سلول‌های بدن را کنترل می‌کند. بین 40 تا 50 درصد از ژن‌های ما به ساعت بدن پاسخ می‌دهند؛ به این معنا که ژن‌ها هم متأثر از این ساعت هستند.

محققان می‌گویند: بعد از این که متوجه شدیم بسیاری از ژن‌ها مسئول ساعت شبانه‌روزی بدن هستند، این ایده به ذهن‌مان رسید که به دنبال الگوهای فعالیتی ژن در خون باشیم که این الگو وابسته به زمان ساعت بدن است. فعالیت ژنی در خون به‌واسطه مواد شیمیایی قابل تشخیص هستند.

محققان کامپیوتری را طوری برنامه‌نویسی کردند که یاد بگیرد کدام یک از ژن‌ها بیشتر به ساعت بدن وابسته هستند.

محققان معتقدند که تمام سلول‌های بدن ساعته‌ای کوچک داخلی دارند که توسط مجموعه‌ای از چیزهایی که از بخشی از هیپوتالاموس دستور می‌گیرند، از جمله ملاتونین، تنظیم می‌شود. به همین دلیل اندازه‌گیری سطح ملاتونین در عرض چند ساعت می‌تواند تصویر دقیقی از زمان داخلی بدن را فراهم کند.

انتهای پیام/4056

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رویداد ایده‌های نوآورانه و استارت‌آپ‌های اجتماعی برگزار می‌شود

نمایشگاه فناوری آموزشی و محیط یادگیری برگزار می‌شود

کنفرانس نقش مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه علمی برگزار می‌شود

اختتامیه مسابقات ملی برنامه‌نویسی کد کاپ شریف برگزار می‌شود

دانشگاهیان خلأهای مفاهیم پدافند غیرعامل را در علوم مختلف دریابند

جزئیات مراسم هفته پژوهش دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

2 دانشجوی دانشگاه آزاد برگزیده رقابت علمی کنز شدند

چهارمین جشنواره گیاهان دارویی به کار خود پایان داد

خانه تجارت ایران در بیشکک افتتاح شد

نمایشگاه فناوری آموزشی و محیط یادگیری برگزار می‌شود

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

دانشگاه شریف، میزبان المپیک برنامه‌نویسان

مضرات تمام مواد غذایی برای بیماران دیابتی بررسی می‌شود

کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان با باشگاه‌های تخصصی تسهیل می‌شود

پوشاک و نساجی دو مأموریت استانی دانشگاه آزاد یزد

کنفرانس نقش مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه علمی برگزار می‌شود

چهارمین جشنواره گیاهان دارویی به کار خود پایان داد

اختتامیه مسابقات ملی برنامه‌نویسی کد کاپ شریف برگزار می‌شود

دانشگاهیان خلأهای مفاهیم پدافند غیرعامل را در علوم مختلف دریابند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان