689928
دوشنبه  28  آبان  1397
سه شنبه , 20 شهریور 1397 ساعت 06:07

پیش‌بینی برنده جایزه نوبل شیمی برای 50 سال آینده؛

استفاده از نانو در ساخت زیردریایی‌های جراح تا خودروهای خودتعمیری

برنده جایزه نوبل پیش‌بینی می‌کند که تا 50 سال آینده، دنیای فناوری در خودروهای بسیار ریز، زیردریایی‌های جراح، خودروهای خودتعمیر و آنتی‌بیوتیک‌های فعال‌شونده در نور تعریف خواهد شد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از آیریش‌تایمز، پرفسور برنارد فرینگا برنده جایزه نوبل معتقد است که مرز میان زیست‌شناسی و شیمی در سال‌های آینده به‌تدریج محو خواهد شد. او یک شیمیدان ارگانیک در دانشگاه گرونینگن هلند است که در سال 2016 به دلیل طراحی و ساخت ماشین‌های مولکولی موفق به دریافت جایزه شیمی شد.

او پیش‌بینی می‌کند که تحول نانویی در راه است و در آینده‌ با کمک فناوری نانو، سوئیچ‌ها و موتورهای بسیار ریز، داروهای هوشمند و مواد خودتمیزشونده طراحی و ساخته خواهند شد که تحولی را در زندگی انسان‌ها پدید خواهند آورد.

فرینگا تاکنون چند ماشین نانوی بسیار ریز در ابعاد یک نانومتر یا یک میلیاردیوم متر ساخته و برای ساخت آنها از نانولوله‌های کربنی استفاده کرده است. دو آنزیم‌ طبیعی انرژی مورد نیاز این نانوماشین‌ها را تأمین می‌کنند.

وی می‌گوید: ماشین‌های نانو نوعی زیردریایی موشکی هستند و برای این که آنها را به حرکت وادارم، فقط باید کمی آب قند به آنها اضافه کنم تا به‌صورت خودمختار شروع به حرکت کنند.

نانوماشین‌های جراح

وی می‌افزاید: پیش‌بینی می‌کنم که 50 سال آینده، نانوماشین‌های جراح به رگ‌های خون بیمار تزریق می‌شوند. البته همه این نانوماشین‌ها جراح نخواهند بود؛ بلکه نانوبات‌هایی هستند که به دنبال سلول‌های سرطانی معیوب می‌گردند تا دارو را به آنها تزریق کنند و یا برخی از آنها تعمیر کنند.

برنارد فرینگا به‌تازگی مواد خودترمیم‌کننده‌ای را ساخته است که امیدوار است به‌زودی وارد دنیای پزشکی شوند و انسان‌ها را درمان کنند.

خودروهای خودترمیمی

او در این مورد می‌گوید: تا 10 سال آینده خودروهایی ظهور خواهند کرد که زمانی که بدنه آنها خراشیده می‌شود، خودشان را ترمیم می‌کنند و به همین دلیل دیگر لازم نیست آنها را در گاراژ پارک کنید. زمانی که بدنه آنها خراشیده می‌شود، فقط کافی است که با پارچه خاصی آن را تمیز کنید تا کپسول‌های ریز وارد بدنه ماشین شوند و زمانی که نور به آنها می‌خورد، کارشان را شروع کنند و بدنه خودرو را ترمیم کنند.

آنتی‌بیوتیک‌ها فعال‌شونده با نور

فرینگا معتقد است که امکان ساخت ترکیبات و مواد جدید برای شیمیدان‌ها بی‌مرز است.

وی می‌گوید: ما جدول تناوبی عناصر داریم؛ پس میدان بازی ما بی‌پایان است و تازه ابتدای راه هستیم. او جوانان را تشویق کرد تا در پروژه‌های علمی شرکت کنند؛ زیرا برای رساندن ایده‌های فناوری نانو به منصه ظهور مشارکت همه افراد حیاتی است.

فرینگا همچنین سوئیچ‌هایی را در مقیاس نانو طراحی کرده است که آنها روی آنتی‌بیوتیک‌ها نصب می‌کند. در این صورت آنتی‌بیوتیک‌ها زمانی که نور وجود ندارد، غیرفعالند. او در این مورد می گوید: این آنتی‌بیوتیک‌ها به باکتری‌های خوب مثل باکتری‌های روده آسیبی وارد نمی‌کنند. زمانی که لامپ قرمز را روشن می‌کنیم، این آنتی‌بیوتیک کار خود را در بدن شروع می‌کند. در واقع، منابع نور برای فعال کردن آنتی‌بیوتیک‌ها در مکان‌های خاص بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برنارد فرینگا کیست؟

برنارد فرینگا یک شیمی‌دان آلی هلندی و متخصص در زمینه نانوفناوری مولکولی و کاتالیزور همگن است. جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ میلادی برای طراحی و ابداع دستگاه‌های مولکولی، مشترکاً به وی، ژان-پیر سوواژ فرانسوی و فراسر استودارت از بریتانیا تعلق گرفت. این دانشمندان مولکول‌هایی را پدید آورده‌اند که حرکتشان در صورتی‌که انرژی کافی دریافت کنند، قابل کنترل است.

ریزماشین‌هایی که برندگان نوبل شیمی 2016 ساخته‌اند هزار بار نازک‌تر از تار مو هستند. این ریزماشین‌ها می‌توانند برای انتقال دارو درون بدن به‌کار گرفته شوند و به‌عنوان مثال دارو را مستقیماً به سلول‌های سرطانی برسانند.

از این کار نانوتکنولوژیک همچنین می‌توان در توسعه مواد هوشمند استفاده کرد. اصطلاح مواد هوشمند به دسته‌ای از مواد اتلاق می‌شود که می‌توان آنها را برای واکنش به عامل بیرونی طراحی کرد. آلیاژهای حافظه‌دار از جمله این مواد هستند.

برندگان نوبل شیمی 2016 به چنان پیشرفتی در پیوند مولکول‌ها رسیده‌اند که می‌توانند از آن برای طراحی و ساخت از موتور گرفته تا ماهیچه‌های بسیار ریز استفاده کنند.

انتهای پیام/4056/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

نمایشگاه فناوری آموزشی و محیط یادگیری برگزار می‌شود

اختتامیه مسابقات ملی برنامه‌نویسی کد کاپ شریف برگزار می‌شود

کنفرانس نقش مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه علمی برگزار می‌شود

خانه تجارت ایران در بیشکک افتتاح شد

دانشگاهیان خلأهای مفاهیم پدافند غیرعامل را در علوم مختلف دریابند

جزئیات مراسم هفته پژوهش دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

تأسیس باشگاه‌های تخصصی در دستور کار واحد علوم و تحقیقات

2 دانشجوی دانشگاه آزاد برگزیده رقابت علمی کنز شدند

چهارمین جشنواره گیاهان دارویی به کار خود پایان داد

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات برگزیده رقابت علمی کنز شد

نمایشگاه فناوری آموزشی و محیط یادگیری برگزار می‌شود

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

مرکز رشد دانشگاه آزاد را به سمت پدافند غیرعامل سوق ‌‎دهیم

دانشگاه آزاد اراک به دنبال کاهش وابستگی به شهریه

جزئیات هفته پژوهش در دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی

پوشاک و نساجی دو مأموریت استانی دانشگاه آزاد یزد

تأثیر شاخص‌های اقتصادی در ابتلا به دیابت

حمایت از استارت‌آپ‌های دانشجویی در پارک علم و فناوری تهران

جشنواره روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه برگزار می‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان