502936
سه شنبه  22  آبان  1397
دوشنبه , 12 شهریور 1397 ساعت 03:12

توان لیزر فمتو ثانیه 4 برابر افزایش می‌یابد 

محققان با تلاش‌های خود در بخش لیزر و اپتیک  اخیراً لیزرهای فوق پرتوان با شدت 10 وات بر سانتی‌متر مربع معرفی کرده‌اند که گاهی توان این نوع لیزرها از این میزان نیز می‌گذرد. 

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، لیزرهای فوق‌العاده پرشدت لیزرهایی هستند که شدت آنها از 10 وات بر سانتی‌متر مربع زیادتر باشد. هر روزه توان این دسته از لیزرها و سرمایه‌گذاری در این زمینه با افزایش چشمگیری روبه‌رو است و اخیراً گزارشی در خصوص پروژه‌های جهانی لیزرهای فوق پرتوان توسط کمیته بین‌المللی لیزرهای پیشرفته ارائه شده که توان لیزری انباشته در سال 2010 را با در نظر گرفتن همه لیزرهای واجد شرایط برابر 11 پتاوات برآورده کرده است.

بر اساس این گزارش، از آنجا که راهبردهای به‌کار گرفته شده توسط این گروه می‌تواند ایده‌های مناسبی از توسعه و کاربرد این لیزر را پیش روی محققان داخلی قرار دهد، به بررسی اجمالی این اقدام فناورانه می‌پردازیم.
بر طبق پیش‌بینی این کمیته تا انتهای سال 2018 شاهد افزایش 120 پتاواتی در توان لیزرهای ساخته‌شده خواهیم بود. اکنون پروژه‌های جهانی لیزرهای فوق‌العاده پر شدت، شامل بیش از 4 میلیارد سرمایه تحقیقاتی است و بیش از هزار و 500 کارمند دارد. نگاهی گذرا به این پروژه‌ها با قابلیت توان چندین پتاواتی وفور این تکنولوژی و میزان دسترسی به آن را روشن‌تر می‌سازد.
بر اساس یکی از گزارش‌های اخیر کمیسیون بین‌المللی، برخی از امکانات لیزرهای پتاواتی حال حاضر دنیا را می‌توان به این صورت برشمرد:
پیشگامی چینی‌ها در موسسه اپتیک و ریز مکانیک شانگهای slom با امکانات یک لیزر 10 پتاواتی، ایستگاه پرتو بی‌نهایت sel با لیزر 100 پتاواتی در مرکز پرتو همدوس شانگهای sclf همچنین راه‌اندازی امکانات آزمایشگاه لاورنس لیور مور linl در رادیوگرافی پیشرفته با انرژی چندین کیلوژولی از لیزرهای با مقیاس پتاوات و بهره‌برداری از لیزر پتال در سال 2017 تا توان دو پتاوات.
اهمیت این زمینه پژوهشی تا آنجاست که در حال حاضر، کمیته بین‌المللی لیزرها فوق‌العاده پرشدت icuil و کمیته بین‌المللی شتابگرهای آینده icfa که یکی دیگر از بازوهای عمل‌کننده واحد بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی iupap است به‌هم‌ پیوسته‌اند تا فناوری لیزرهای توان بالای مؤثر برای راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های میدان دنباله‌ای (راه‌اندازی لیزری برای شتابگرهای انرژی بالا) را در آینده گسترش دهند.

انتهای پیام/4056/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رویداد ایده‌های نوآورانه و استارتاپ‌های اجتماعی برگزار می‌شود

درخششی دیگر از نخبگان کشور/ طلای ریاضی در دست دانشجویان ایرانی

ایده‌بازار خوشمزه؛ پاسخگویی علم به نیاز صنعت

حمایت از افتخارآفرینان علمی در حد یک حرف!

راه‌اندازی اولین پالایشگاه مواد دارویی در بهمن ماه امسال

2 دانشجوی دانشگاه آزاد برگزیده رقابت علمی کنز شدند

رونمایی از سامانه مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی

طرح ستاک دانشگاه شریف چیست؟

دانشگاه آزاد واحد امارات میزبان مسابقات بین‌المللی روبوکاپ

محقق واحد علوم‌و‌تحقیقات جایزه پروفسور حسابی را کسب کرد

عدم‌تناسب بین آموزش و شرایط اقلیمی

تاسیس باشگاه‌های تخصصی در دستور کار واحد علوم و تحقیقات

محقق واحد علوم‌و‌تحقیقات جایزه پروفسور حسابی را کسب کرد

امنیت غذایی چیست؟

آغاز به کار ساختار حمایتی همگرا در آذر

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

طرح ستاک دانشگاه شریف چیست؟

همایش آینده جهان اسلام در افق 1414 برگزار می‌شود

مسابقه طراحی راهکاری نوآورانه برای تحویل غذا برگزار می‌شود

کتاب «ارزیابی پیامدهای تغییر اقلیم» به چاپ رسید

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان