156176
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 21 مرداد 1397 ساعت 10:15

ایران میزبان فیرا 2020 شد

رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا، از میزبانی ایران در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی ربات‌ها در جهان در سال 2020 خبر داد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سروش صادق‌نژاد در نشست سالیانه هیأت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا با اشاره به حمایت‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در توسعه فعالیت‌های رباتیک و هوش مصنوعی در چند سال گذشته در کشور افزود: «امسال توانستیم در جلسه هیات رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا در زمان برگزاری مسابقات جهانی سال 2018 در کشور تایوان حضور داشته باشیم. با ارائه پیشنهادی قوی از سوی کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)، کشور عزیزمان ایران با توجه به سابقه حضور موفق گروه‌های مختلف ایرانی در بخش‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و با توجه به توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی کشور ایران در این حوزه، به عنوان میزبان رقابت‌های بیست و پنجمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا 2020 برگزیده شد».
صادق‌نژاد اضافه کرد: «این افتخار بزرگی برای جامعه علمی کشور است که با حضور کشورهای قدرتمند عضو فدارسیون جهانی رباتیک فیرا از مناطق مختلف دنیا از جمله کانادا، ژاپن، انگلستان، آلمان، روسیه، ترکیه، چین، مالزی، کره جنوبی، سنگاپور، برزیل، مکزیک، تایوان، اندونزی و فیلیپین، ایران را به عنوان میزبان این رقابت‌ها در سال 2020 و در بیست و پنجمین سالگرد تأسیس فدراسیون برگزید تا ایران در مرداد ماه 1399 میزبان این رقابت‌ها در جزیره زیبای کیش باشد».
عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا افزود: «برگزاری این رقابت‌ها در ایران زمینه‌ساز ورود تیم‌های مطرح رباتیک دنیا به کشورمان و شکل‌گیری فعالیت‌های مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر کشورها است».
وی با تأکید بر ضرورت توسعه علم رباتیک و هوش مصنوعی در کشور اضافه کرد: «این علم روز در دنیا که بسیاری از صنایع مختلف را در برمی‌گیرد؛ علاوه بر توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد خودکفایی در بسیاری از صنایع، به نخبگان ایرانی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا نیز کمک خواهد کرد. خوشبختانه برنامه‌های مختلفی در این حوزه مسابقاتی در سطح کشور توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود اما برگزاری مسابقاتی در این سطح برای اولین بار در کشور می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد نگرشی جدید در فعالیت‌های علمی و پژوهشی و همچنین توسعه دانشگاه‌های نسل سوم کشور داشته باشد. نگاه ویژه کشورهای منطقه به این علم و همچنین راه اندازی وزارتخانه هوش مصنوعی در برخی از کشورهای همسایه، نشان دهنده اهمیت این حوزه در صنعت و توسعه کشورها است و ما را ملزم می‌کند که می‌بایست برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری درستی در این بخش انجام داد».
وی همچنین به توانمندی‌های محققان کشور در عرصه‌های تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار اشاره کرد و افزود: «در حال حاضر شرکت‌های مختلف دانش بنیان در سطح کشور و در مراکز رشد و پارک‌های علمی و فناوری داخل مستقر هستند که می‌بایست با شناسایی ظرفیت‌ها و زمینه‌سازی فعالیت گسترده این مجموعه‌ها به حمایت از آنها پرداخت. با پذیرفتن قابلیت‌ها و توانمندی‌های جوانان محقق ایرانی در این حوزه جوانگرایی و سیاست‌گذاری درست، می‌توان امید داشت تا این حوزه، کشور را از مسیرخام فروشی رهایی بخشد».
رئیس اداره انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تمرکز کشور بر حمایت از تولیدات داخل و با توجه به شعار سال جاری در حمایت از کالای ایرانی گفت: «تولیدات با کیفیت و قیمت مناسب در داخل در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی امکان‌پذیر است و برگزاری مسابقات بهانه‌ای برای تشویق، ترغیب، ترویج و بالا بردن اطلاعات محققین این حوزه، حمایت از کسب مهارت پژوهشگران و در نهایت محلی برای تبادل این دانش با دنیاست».
صادق‌نژاد ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌های جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در توسعه این علم و حمایت و پشتیبانی دولت محترم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان پیشتاز توسعه پایدار در کشور و یکی از پیشگامان این حوزه، بتواند با همکاری سایر دانشگاه‌های مطرح کشور، نهادهای دولتی و خصوصی این رویداد را به بهترین نحو ممکن برگزار کند و افتخاری دیگر را برای کشورمان کسب کنیم».

انتهای پیام/4021

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اقتصاد کشور با پیشرفت علم زیست‌فناوری زیر و رو می‌شود/ رتبه اول ایران در منطقه

ماجرای بغض سرکار و افتتاح ساده یک نمایشگاه بزرگ/ کفش‌های آب‌گریز؛ سوغاتی نانو برای گرجستان

سکوت چندساله درباره پرتاب ماهواره‌های ایرانی شکست

بزرگترین مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان، یافتن شریک و انتقال پول است

خوب یا بد محصولات تراریخته/ می‌خواهیم قهرمانان حوزه زیست‌فناوری را برای کمک به اقتصاد کشور تربیت کنیم

صادرات محصولات نانو به 49 کشور جهان

تقدیر از 8 شرکت دانش‌بنیان برتر

یازدهمین نمایشگاه نانو آغاز به کار کرد

حمایت ویژه از 50 شرکت دانش‌بنیان برتر در کشور

تأثیر قوه تخیل بر یادگیری

همکاری و هم‌افزایی کشورهای اسلامی در نشست استپ

برنامه‌ای برای مدیریت مالی

خوب یا بد محصولات تراریخته/ می‌خواهیم قهرمانان حوزه زیست‌فناوری را برای کمک به اقتصاد کشور تربیت کنیم

اقتصاد کشور با پیشرفت علم زیست‌فناوری زیر و رو می‌شود/ رتبه اول ایران در منطقه

سکوت چندساله درباره پرتاب ماهواره‌های ایرانی شکست

دانشگاه‌های انگلستان به جنگ تغییرات اقلیمی می‌روند

غول‌های خودروسازی شارژر به اشتراک می‌گذارند

اسنپ‌چت از چشم مخاطبان افتاد

تأثیر قوه تخیل بر یادگیری

اپل با کوله‌پشتی نقشه‌کشی می‌کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه