1425745
پنجشنبه  24  آبان  1397
سه شنبه , 19 تیر 1397 ساعت 15:30

در آرامگاه 3000 ساله ملکه نفرتیتی مجازی قدم بزنید

خیلی از ما همیشه آرزو داریم که یکی از آرامگاه‌های مصر باستان را از نزدیک ببینیم و حتی درون آنها قدم بزنیم. در این مورد باید بگوییم که مهندسان فناوری و شرایطی را مهیا کرده‌اند تا به صورت مجازی در این مکان‌های باستانی و پر از رمز و راز قدم برداریم.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از دیلی‌میل، کارشناسان باستان‌شناسی به کمک مهندسان محیطی مجازی از آرامگاه نفرتیتی، همسر بزرگ سلطنتی (همسر اصلی) فرعون مصر، آخناتون، طراحی کرده‌اند تا کاربران با کمک فناوری واقعیت مجازی از این مکان باستانی دیدن کنند.

گفتنی است که نفرتیتی و همسرش به خاطر یکتاپرستی و تغییر دین در تاریخ فراعنه پرآوازه هستند. نفرتیتی همچنین در تاریخ مصر به خاطر گردن کشیده و زیبایش مشهور است. به گفته برخی مورخان، نفرتیتی در طول حیات خود شش دختر به دنیا آورد.

شاید نفرتیتی همسر مورد علاقه آخناتون یا رامسس دوم بوده که چنین آرامگاه مجللی را برایش ساخته تا او را به عنوان یک مکان سلطنتی پس از مرگش همراهی کند و زندگی پس از مرگش را تضمین کند، اما به نظر می‌رسد که نفرتیتی همسر پیروز رامسس دوم نبوده است.

به گفته تیم کارشناسی که روی پروژه واقعیت مجازی کار می‌کنند، ملکه نفرتیتی در زمان خود از احترام و قدرت خاصی برخوردار بود و مشاوره‌ وکمک‌های دیپلماتیک و استراتژیک به پادشاه می‌داد.

با این حال، با قدم زدن در این آرامگاه شاید بتوان چنین حسی را از نقاشی‌‌ها و نگاره‌های روی دیوار آن گرفت. این تجربه جدید حاصل همکاری دو شرکت «استیم استور» و «وایوپورت» است که با اسکن سه‌بعدی و فتوگرامتری عکس‌های بسیار دقیق و با جزئیات بی‌نظیر از آرامگاه گرفتند. فتوگرامتری در واقع روشی برای تهیه نقشه جغرافیایی به کمک عکس‌های هوایی است. عملیات اندازه‌گیری روی عکس، شامل عکسبرداری از اشیاء، اندازه‌گیری تصاویر اشیاء روی عکس ظاهر می‌شود و این اندازه‌ها به شکلی قابل استفاده مثلا نقشه‌های توپوگرافی تبدیل می‌شود.

این تیم کارشناسی با عنوان Experius VR با کمک یک انجمن باستان‌شناسی به اسنادی در مورد «دره شهبانوها» دسترسی پیدا کرد. دره ملکه‌ها مکانی در مصر است همسران فراعنه در دوران باستان دفن شده‌اند. در دوران باستان آن را Ta-Set-Neferu به معنی «مکان زیبایی» می‌نامیدند.

به گفته این تیم، فتوگرامتری نیاز به گرفتن هزاران عکس و اسکن داشت تا بتواند یک مدل سه‌بعدی واقع‌گرایانه‌تر ارائه دهد. با استفاده از این تکنیک، کارشناسان توانستند آثار هنری فوق‌العاده حفظ شده را در سراسر آرامگاه، که به عنوان «کلیسای سیتین مصر باستان» شناخته می‌شود، به ثبت برسانند.

با این حساب، نقاشی‌های واضح از نگهبانان عالم اموات، نماهای بی‌شمار و خدایان باستان، مواردی هستند که در این تور واقعیت مجازی همه را به خود خیره کرده‌اند.

«نفرتاری»، یکی از همسران سلطنتی بزرگ (یا همسران اصلی) رامسس بزرگ بود. نفرتاری یعنی «آن زیبارو آمده است» و مریتموت یعنی «الهه موت». او یکی از شناخته‌شده‌ترین شهبانویان مصر باستان در کنار کلئوپاترا، نفرتیتی و حتشپسوت است. آرامگاه تزئین شده او بزرگ‌ترین و دیدنی‌ترین آرامگاه در دره شهبانوها است. رامسس همچنین معبدی در ابوسمبل در کنار بنای عظیم خود برای او ساخت.

تصویر زیر «سفر به ابدیت» از نفرتاری است که کاربران در این تور مجازی با کمک هدست HTC Vive می‌توانند از آن بازدید کنند. در سمت راست نمونه واقعی آن و در سمت چپ نمونه مجازی آن را می‌بینید. این فضای مجازی کاملا قابلیت تعاملی دارد و کاربر به هر طرف و از هر زاویه‌ای که بخواهد می‌تواند از این تصویر بازدید کند. با توجه به این که این آرامگاه به شدت شکننده و آسیب‌پذیر است و بازدید از آن هزینه بسیار گزافی در پی خواهد داشت، این روش بهترین روش ممکن است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رویداد ایده‌های نوآورانه و استارت‌آپ‌های اجتماعی برگزار می‌شود

کنفرانس نقش مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه علمی برگزار می‌شود

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

خانه تجارت ایران در بیشکک افتتاح شد

نمایشگاه فناوری آموزشی و محیط یادگیری برگزار می‌شود

دانشگاهیان خلأهای مفاهیم پدافند غیرعامل را در علوم مختلف دریابند

ایده‌بازار خوشمزه؛ پاسخگویی علم به نیاز صنعت

راه‌اندازی اولین پالایشگاه مواد دارویی در بهمن ماه امسال

تأسیس باشگاه‌های تخصصی در دستور کار واحد علوم و تحقیقات

2 دانشجوی دانشگاه آزاد برگزیده رقابت علمی کنز شدند

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

آغاز به کار ساختار حمایتی همگرا در آذر

همایش آینده جهان اسلام در افق 1414 برگزار می‌شود

مسابقه طراحی راهکاری نوآورانه برای تحویل غذا برگزار می‌شود

محقق واحد علوم‌و‌تحقیقات جایزه پروفسور حسابی را کسب کرد

کتاب «ارزیابی پیامدهای تغییر اقلیم» به چاپ رسید

کشورهای چین و روسیه ازلحاظ علمی قوی و غنی هستند

طرح ستاک دانشگاه شریف چیست؟

قطب‌های علمی موجب پیشرفت یا برندینگ

علم در خدمت صلح و توسعه یا جنگ و کشتار

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان