1426248
پنجشنبه  24  آبان  1397
يكشنبه , 17 تیر 1397 ساعت 06:07

تولید خودکار دارو با فناوری یادگیری ماشین

محققان موسسه فناوری ماساچوست موفق به ابداع یک مدل طراحی دارو شده‌اند که با استفاده از فناوری یادگیری ماشین می‌تواند مولکول‌های درمانی تولید کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، توسعه و بهبود داروها همیشه یک روند پرسابقه، طولانی و مورد بحث بوده است. شیمیدان‌ها با هدف ایجاد یک درمان جدید برای یک بیماری یا علامت خاص، مولکول‌ها را می‌سازند و تغییر می‌دهند و دیگر مواقع هم برای بهبود یک دارو که در حال حاضر وجود دارد، تلاش می‌کنند. اما این کار، زمان زیادی را می‌طلبد و دانش بسیار تخصصی نیز نیاز دارد و معمولا منتهی به دارویی می‌شود که کارایی لازم را ندارد. اما محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در حال استفاده از فناوری یادگیری ماشین برای خودکار کردن این فرآیند هستند.

ونگونگ جین، دانشجوی دکترای علوم کامپیوتر و آزمایشگاه هوش مصنوعی این موسسه، گفت: «انگیزه ما از این کار، جایگزین کردن روند اصلاح ناکارآمد انسان در طراحی مولکول‌ها با طراحی خودکار و قابل اطمینان مولکول‌های تولیدی است».

تیم تحقیقاتی مدل یادگیری ماشین خود را با 250 هزار گراف مولکولی، که اساسا تصویر دقیق ساختار مولکولی هستند، آموزش داده است. سپس محققان به مدل طراحی مولکولی رسیدند که مولکول‌های پایه را برای ساختن مولکول‌های جدید با خواص بهبودیافته به خدمت می‌گرفت.

محققان دریافتند که مدل آنها قادر به تکمیل موثرتر این وظایف نسبت به سایر سیستم‌های طراحی شده برای اتوماسیون فرآیند طراحی دارو است.

محققان می‌گویند هنگام تولید مولکول‌های جدید، هر کدام از مدل‌های ایجاد شده معتبر است و این بسیار مهم است، زیرا مولکول‌های نامعتبر، اصلی‌ترین مشکل دیگر سیستم‌های طراحی خودکار دارو هستند و بالاترین نرخ اعتبار تا کنون، 43.5 درصد بوده است.

ضمن اینکه وقتی مدل، بهترین مولکول پایه را که به عنوان مولکول رهبر شناخته می‌شود، پیدا می‌کند، بسیار حلال و قابل ترکیب است که این ویژگی نیز از سیستم‌های دیگر بهتر است.

بهترین مولکول نامزد تولید شده توسط این مدل، 30 درصد بهینه‌تر از مولکول تولید شده توسط سیستم‌های سنتی بود. در نهایت، این مدل با اصلاح 800 مولکول، بدون تغییر چندانی در ساختار آنها، موجب بهبود خواص آنها شد.

محققان در ادامه، این مدل را روی دیگر خواص دارویی آزمایش خواهند کرد و برای ایجاد یک مدل تلاش خواهند کرد که بتواند با مقدار محدودی از داده‌ها کار کند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

رویداد ایده‌های نوآورانه و استارت‌آپ‌های اجتماعی برگزار می‌شود

کنفرانس نقش مطالعات میان‌رشته‌ای در توسعه علمی برگزار می‌شود

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

خانه تجارت ایران در بیشکک افتتاح شد

نمایشگاه فناوری آموزشی و محیط یادگیری برگزار می‌شود

دانشگاهیان خلأهای مفاهیم پدافند غیرعامل را در علوم مختلف دریابند

ایده‌بازار خوشمزه؛ پاسخگویی علم به نیاز صنعت

راه‌اندازی اولین پالایشگاه مواد دارویی در بهمن ماه امسال

تأسیس باشگاه‌های تخصصی در دستور کار واحد علوم و تحقیقات

2 دانشجوی دانشگاه آزاد برگزیده رقابت علمی کنز شدند

دانشگاه آزاد واحد تهران غرب گره مشکلات متروی تهران را می‌گشاید

آغاز به کار ساختار حمایتی همگرا در آذر

همایش آینده جهان اسلام در افق 1414 برگزار می‌شود

مسابقه طراحی راهکاری نوآورانه برای تحویل غذا برگزار می‌شود

محقق واحد علوم‌و‌تحقیقات جایزه پروفسور حسابی را کسب کرد

کتاب «ارزیابی پیامدهای تغییر اقلیم» به چاپ رسید

کشورهای چین و روسیه ازلحاظ علمی قوی و غنی هستند

طرح ستاک دانشگاه شریف چیست؟

قطب‌های علمی موجب پیشرفت یا برندینگ

علم در خدمت صلح و توسعه یا جنگ و کشتار

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان