713221
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 19 خرداد 1397 ساعت 13:00

ساخت سنسوری برای تشخیص بی‌درنگ با کمک دانشمند ایرانی

دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا با همراهی یک دانشمند ایرانی با نام محسن رحمانی موفق به ساخت سنسور نوری بسیار نازکی شدند که می‌تواند برای تشخیص بی‌‌درنگ استفاده شود.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ItWire، این سنسورهای نوری کوچک که 50 بار نازک‌تر از موی سر انسان هستند، توسط دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا توسعه یافته‌اند. می‌‌توان از این سنسورها در ساخت گجت‌های پوشیدنی استفاده کرد که بیماری‌ها را بی‌درنگ تشخیص می‌دهد.

بیشتر دستگاه‌های دیجیتال الکترونیک نوعی سیستم‌عامل در خود دارند اما واکنش سیستم‌عامل بی‌درنگ بسیار سریع‌تر است. سیستم‌عامل بی‌درنگ معمولا قسمت یا بخشی از یک برنامه بزرگ‌تر است که درباره وظیفه بعدی و اولویت وظایف تصمیم می‌گیرد، مسئولیت پیام‌های وظایف را به عهده دارد و همه وظایف یک مجموعه را با هم هماهنگ می‌کند.

به گفته پروفسور آنتونیو تریکولی از دانشگاه ملی استرالیا، این سنسورها می‌تواند به پزشکان کمک کند تا بیماری‌های مانند دیابت را زودتر تشخیص دهند؛ همچنین می‌تواند به مدیریت بیماری‌های مزمن نیز کمک کند.

دکتر تریکولی می‌گوید: «می‌توان این سنسورهای بسیار کوچک را در یک ساعت کار گذاشت تا سلامت فرد را به طور کامل تحت نظر داشت».

وی افزود: «این اختراع نشان می‌دهد که در حال طراحی نسل بعدی دستگاه‌های پوشیدنی هستیم. نسل جدید دستگاه‌های پوشیدنی می‌تواند به انسان‌ها کمک کند که زندگی بهتری و طولانی‌تری داشته باشند».

به گفته وی، می‌توان از این سنسورها برای اندازه‌گیری متابولیت‌ها، غلظت گازهایی خارج شده از پوست و تنفس، استفاده کرد. این امر به پزشکان اجازه می‌دهد که سلامت افراد به شکل سیستم بی‌درنگ تحت نظر داشته باشند.

به گفته دکتر محسن رحمانی یکی دیگر از اعضای این تیم تحقیقاتی، برای ساخت این سنسورها از نانوذرات طلا و نیمه‌رساناها استفاده شده است تا بتواند کم‌غلظت‌ترین گازهای مولکولی را تشخیص دهد.

به گفته زیلیو فوسکو، دانشجوی دکتری و یکی از اعضای آزمایشگاه دکتر تریکولی، سنسورهای جدید بهتر از نمونه‌هایی است که برای گجت‌های پوشیدنی پزشکی توسعه یافته‌اند. سنسورهای جدید قادر به تشخیص غلظت‌های بسیار کم متابولیت است و می‌تواند در دمای اتاق کار کند.

وی افزود: «زیبایی این سنسورها در انطباق‌پذیری آنهاست. می‌توان این سنسورها را در تکنولوژی‌های مختلف و برای کاربردهای متفاوتی، از پزشکی گرفته تا کشاورزی و اکتشاف فضا، به کار برد».

مترجم: هانا حیدری

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

ماجرای بغض سرکار و افتتاح ساده یک نمایشگاه بزرگ/ کفش‌های آب‌گریز؛ سوغاتی نانو برای گرجستان

زائران از سیم‌کارت‌های عراقی استفاده کنند/ مقرون به‌صرفه‌بودن تماس از ایران

حضور قدرتمند دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه نانو/ وقتی خلاقیت کودکان نانویی می‌شود!

نفس‌دادن نانو به اقتصاد تب‌دار ایران در هوای تحریم

ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد

راه‌اندازی مدارس ویژه فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی

DNA؛ بهترین راهنمای درسی

مقطع کنونی زمان طلایی برای احیای صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات است

ربات اطفای حریق ساخته می‌شود

تولید زخم‌پوش الیافی توسط دانشجویان

واندانا شیوا؛ بانوی مبارز هند

یادگیری آسان کدنویسی

ضرورت توسعه صنایع و فناوری‌های دریایی بررسی می‌شود

استفاده از ظرفیت آسایهل برای همکاری علمی با شرق

یوزد بوک؛ فروشگاه کتاب‌‌های دست‌دوم

چارلز کائو؛ پدر فیبر نوری

همکاری و هم‌افزایی کشورهای اسلامی در نشست استپ

ربات اطفای حریق ساخته می‌شود

ایده‌های خلاقانه در دانشگاه صنعتی شریف حمایت می‌شوند

برترین سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی انتخاب می‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه