712627
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 14 خرداد 1397 ساعت 12:00

ساخت چشم مصنوعی با فناوری متالنز

محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از متالنز و ماهیچه مصنوعی به‌تازگی موفق به ساخت یک نمونه چشم مصنوعی شده‌اند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، محققان همواره به دنبال آن هستند که بتوانند محدودیت‌ها و معلولیت‌های بشر را تا حد امکان برطرف کنند. آنها با تلاش‌های خود موفق به تولید نوعی چشم مصنوعی شده‌اند. این چشم مصنوعی شبیه به حسگرهای دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های گوشی‌های هوشمند امروزی عمل می‌کند و هر سال نیز نسبت به قبل پیشرفت می‌کنند.

البته تصویر نهایی ایجاد شده تنها به حسگرهای تصویری بستگی ندارد. شاخص دیگری که در کیفیت تصویر ایجاد شده مؤثر است، بی‌شک لنزهای دوربین هستند. لنزهای دوربین عمدتا برگرفته از لنزهای طبیعی در چشم انسان‌ها و دیگر گونه‌های جانوری هستند. به تازگی، گروهی از محققان با استفاده از مفهوم لنزهای استاندارد استفاده کرده و روش‌های کاربردی را به کار برده‌اند که به طور مؤثری دنیای تولید نیمه‌رساناها و تولید لنزها را با هم ادغام کرده‌اند.

آنها با این کار، چیزی را موسوم به متالنزهای (لنزهای مبتنی بر متاماده) تطبیقی ابداع کرده‌اند که می‌توان آن را چشم مصنوعی تخت و قابل کنترل به صورت الکترونیکی توضیح داد. محققان معتقدند که این متالنزهای تطبیقی قادرند به طور همزمان قادرند سه عامل مختلف تاری دید یعنی آستیگماتیسم، فوکوس و تغییر حالت دوربینی یا نزدیک‌بینی چشم را کنترل کنند.

محققان در این تحقیقات از فناوری‌های نوین ماهیچه‌های مصنوعی به همراه فناوری متالنز برای تولید متالنزهای قابل تنظیم استفاده کرده‌اند که می‌تواند فوکوس آن را درست مانند چشم انسان تغییر دهد. دانشمندان با این ابداع، یک گام به ایجاد قابلیت اصلاح دینامیک اختلالاتی چون آستیگماتیسم و تغییر تصویر نزدیک شده‌اند که چشم انسان به طور طبیعی قادر به انجام آن نیست.

متالنزهای تطبیقی ساخت ساده‌ای دارد اما قابلیت‌های آن در زمینه تصویرسازی منحصر به فرد است و می‌تواند کیفیت تصویر دوربین گوشی‌های هوشمند را افزایش می‌دهد. این مسئله، زوم اپتیکال جداسازی‌شده و فوکوس خودکار را برای محدوده وسیعی از کاربردها از جمله دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، شیشه‌های عینک و سخت‌افزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده امکان‌پذیر می‌کند.

این فناوری همچنین در میکروسکوپ‌های اپتیک آینده کاربردی خواهد بود که کاملا به طور الکترونیک عمل می‌کند و قادر است بسیاری از اختلالات را به طور همزمان اصلاح کند. حتی پیشرفته‌ترین دوربین‌ها می‌توانند از این فناوری بهره‌مند شوند. در لنزهای معمولی که زوم اپتیک دارند، معمولا بخش‌های متحرک زیادی درگیر هستند و این تنها در مورد لنز صدق نمی‌کند، بلکه در داخل دوربین هم که تصاویر واقعی شکل می‌گیرند، به همین شکل است و این قسمت از دوربین است که ایده زوم اپتیکال بسیار فشرده شکل می‌گیرد.

منبع: جی پلاس

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

ماجرای بغض سرکار و افتتاح ساده یک نمایشگاه بزرگ/ کفش‌های آب‌گریز؛ سوغاتی نانو برای گرجستان

زائران از سیم‌کارت‌های عراقی استفاده کنند/ مقرون به‌صرفه‌بودن تماس از ایران

حضور قدرتمند دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه نانو/ وقتی خلاقیت کودکان نانویی می‌شود!

نفس‌دادن نانو به اقتصاد تب‌دار ایران در هوای تحریم

ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد

راه‌اندازی مدارس ویژه فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی

DNA؛ بهترین راهنمای درسی

مقطع کنونی زمان طلایی برای احیای صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات است

ربات اطفای حریق ساخته می‌شود

تولید زخم‌پوش الیافی توسط دانشجویان

واندانا شیوا؛ بانوی مبارز هند

یادگیری آسان کدنویسی

ضرورت توسعه صنایع و فناوری‌های دریایی بررسی می‌شود

استفاده از ظرفیت آسایهل برای همکاری علمی با شرق

یوزد بوک؛ فروشگاه کتاب‌‌های دست‌دوم

چارلز کائو؛ پدر فیبر نوری

همکاری و هم‌افزایی کشورهای اسلامی در نشست استپ

ربات اطفای حریق ساخته می‌شود

ایده‌های خلاقانه در دانشگاه صنعتی شریف حمایت می‌شوند

برترین سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی انتخاب می‌شود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه