571793
دوشنبه  26  آذر  1397
يكشنبه , 13 خرداد 1397 ساعت 12:00

نانوربات‌ها سم و باکتری خون را تصفیه می‌کنند

مهندسان دانشگاه سن‌دیگو در کالیفرنیا موفق به ساخت نانوربات‌های سلول مانندی شده‌اند که می‌تواند خون را از سم و باکتری پاکسازی کند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ScienceDaily، دانشمندان دانشگاه سن‌دیگو ربات‌های کوچکی توسعه داده‌اند که می‌توانند در جریان خون حرکت کنند و باکتری‌های مضر را به همراه سموم تولیدی آنها از بین می‌برد. این نانوربات‌ها با نیروی فراصوت کار می‌کنند.
این نانوربات‌های مفهومی می‌توانند راهی ایمن و کارآمد برای سم‌زدایی و از بین بردن مایعات زیستی فراهم کنند. دانشمندان این نانوربات‌ها را با استفاده از نانوسیم‌هایی با پوشش طلا و هیبریدی از غشای گلبول‌های قرمز خون و پلاکت ساخته‌اند. پوشش غشایی این سلول‌های هیبردی به نانوربات‌ها اجازه می‌دهد که کار دو نوع سلول مختلف را به طور همزمان انجام بدهند: پلاکت‌‌ها و گلبول‌های قرمز خون.
پلاکت‌ها به پاتوژن‌هایی مانند باکتری می‌چسبند و گلبول‌های قرمز خون نیز سموم تولید شده توسط این باکتری‌ها را جذب و خنثی می‌کنند. بدنه از جنس طلای این نانوربات‌ها به نیروی فراصوت واکنش نشان می‌دهد که این امر به آنها اجازه می‌دهد بدون نیاز به سوخت شیمیایی به سرعت در خون حرکت کنند.
این تحرک به نانوربات‌ها کمک می‌کند که به طور کارآمدتری با باکتری‌ها و سموم آنها مخلوط شوند و سرعت پاکسازی را نیز افزایش می‌دهد.
لیانفانگ ژنگ و جوزف ونگ، پرفسورهای نانو مهندسی دانشگاه سن‌دیگو، سرپرستان ارشد این مطالعه بودند. تیم ونگ نانوربات‌های فراصوت را توسعه داده‌اند و تیم ژنگ نیز تکنولوژی نانوذرات پوششی در غشای سلول طبیعی را اختراع کرده‌اند.
این پوشش از نانوربات‌ها در برابر فرآیندی به نام «زیست رسوب» محافظت می‌کند؛ در این فرآیند پروتئین‌ها روی سطح شی خارجی جمع می‌شوند و جلوی عملکرد طبیعی آن را می‌گیرند.
دانشمندان در ابتدا کل غشای پلاکت‌ها و گلبول‌های قرمز خون را جدا کردند، سپس با استفاده از امواج صوتی فرکانس بالا غشاها را به‌هم وصل کردند. از آنجایی که غشاها از سلول‌های واقعی گرفته شده بودند، عملکردهای پروتئین‌های سطحی سلول‌های اصلی را هم داشتند. دانشمندان برای ساخت نانوربات‌ها، غشای هیبریدی را با نانوسیم‌های طلایی پوشانند.

مترجم: هانا حیدری

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه