946564
چهارشنبه  02  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 18 اردیبهشت 1397 ساعت 15:30

بیل گیتس به دنبال نیروانای هسته‌ای

کمپانی «ترا پاور» متعلق به بیل گیتس قصد دارد راکتوری ایمن و بدون دور ریز بسازد که در گسترش سلاح یا تغییرات‌ آب و هوایی مشارکتی ندارد.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ScientificAmerican، بیل گیتس با تاسیس مایکروسافت معروف و ثروتمند شد اما این این روزها از طریق موسسه خیریه «بیل و میلیندا گیتس» به عنوان بشردوستی شناخته می‌شود که قصد بهبود سلامت و رشد اقتصادی جهانی را دارد.

گیتس در زمینه مبارزه با گرمایش زمین نیز فعال است و حالا تبدیل به طراح پیشرو برای ساخت راکتور هسته‌ای انقلابی شده است. کمپانی ترا پاور یک راکتور با انرژی هسته‌ای قابل تجدید و مقرون به صرفه طراحی کرده است که انرژی کافی برای 10 میلیارد نفر در آمریکا را تامین می‌کند.

به طور خلاصه، گیتس قصد دارد روشی ایمن و بدون دور ریز را در پیش بگیرد که نقشی در ترویج سلاح‌های هسته‌ای ندارد.

ترا پاور در سال 2008 تاسیس شد؛ یعنی 54 سال پس از این که استفاده غیرتهاجمی از انرژی هسته‌ای برای اولین بار مجاز شد که منجر به ساخت نخستین زیردریایی هسته‌ای ایالات متحده آمریکا شد.

در پی این موفقیت، دریاسالار هایمن ریکور، طراح و سازنده یک کشتی با قدرت راکتور، توانست کمیسیون انرژی اتمی را متقاعد کند که از طراحی مشابهی در راکتورهای غیرنظامی استفاده کنند. در این راکتورها از اورانیوم به عنوان سوخت استفاده می‌شود و آب تحت فشار به عنوان سیستم سرمایشی عمل می‌کند که گرمای همجوشی هسته‌ای را به توربین‌ها انتقال می‌دهد که برق و بخار تولید می‌کند.

یک استدلال قدرتمند که باعث استفاده این راکتورها شد این بود که این فرآیند همجوشی پلوتونیوم تولید می‌کرد که در ساخت سلاح‌های هسته‌‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حالا ترا پاور می‌خواهد از اورانیوم طبیعی، اورانیوم ضعیف‌شده و اورانیوم به دست آمده از فرآیند آب دریا یا زباله‌ها رادیواکتیو به عنوان سوخت استفاده کند. نه تنها ضایعات باقی مانده مرتبط با راکتورها به شدت کاهش می‌یابد بلکه تلفات انرژی را به حداقل می‌رساند و مانع از تولید سلاح‌های هسته‌ای می‌شود چرا که پلوتونیومی در این فرآیند تولید نمی‌شود که برای تولید سلاح استفاد شود.

یکی دیگر از مزایای این طرح این است که راکتور ترا پاور می‌تواند برای 50 سال بدون نیاز به باز شدن (برای افزودن سوخت جدید یا حذف زباله‌های رادیواکتیو) کار کند.

البته این معنا نیست که راکتور ترا پاور آماده عرضه به بازار است. یکی از مشکلات این طرح احتمال نشت سدیوم است که می‌تواند منجر به آتش‌سوزی یا انفجار شود. یکی دیگر از مشکلات این است که میله‌های سوختی باید طوری قرار بگیرند که بتوانند برای 50 سال بسوزند بدون این که نیازی به باز کردن راکتور باشد. سال‌ها تجربه با سدیوم مایع نشان می‌دهد که جلوگیری از نشت این ماده می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

مترجم‌: هانا حیدری

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

ماجرای بغض سرکار و افتتاح ساده یک نمایشگاه بزرگ/ کفش‌های آب‌گریز؛ سوغاتی نانو برای گرجستان

زائران از سیم‌کارت‌های عراقی استفاده کنند/ مقرون به‌صرفه‌بودن تماس از ایران

حضور قدرتمند دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه نانو/ وقتی خلاقیت کودکان نانویی می‌شود!

نفس‌دادن نانو به اقتصاد تب‌دار ایران در هوای تحریم

ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد

راه‌اندازی مدارس ویژه فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی

DNA؛ بهترین راهنمای درسی

مقطع کنونی زمان طلایی برای احیای صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات است

ربات اطفای حریق ساخته می‌شود

تولید زخم‌پوش الیافی توسط دانشجویان

ضدعفونی‌کننده طبیعی زخم‌ها تولید شد

توسعه صنعت فرآوری گیاهان دارویی با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی

چارلز کائو؛ پدر فیبر نوری

واندانا شیوا؛ بانوی مبارز هند

یادگیری آسان کدنویسی

علوم جدید در سیطره کشورهای شرقی

برترین سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی انتخاب می‌شود

ضرورت توسعه صنایع و فناوری‌های دریایی بررسی می‌شود

استفاده از ظرفیت آسایهل برای همکاری علمی با شرق

یوزد بوک؛ فروشگاه کتاب‌‌های دست‌دوم

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه